Potopljeni usjevi i katastrofa koja buja: Indijska zabrana izvoza riže mogla bi potresti svijet
Velike kiše koje su prošlog mjeseca pogodile sjevernu Indiju uzrokovale su brojne poteškoće od odrona do poplava. Posebno su pogođena i područja gdje se proizvodi velika količina riže, a Indija je, podsjetimo, najveći izvoznik riže na svijetu. Više od 3 milijarde ljudi diljem svijeta ovisi o riži koja im predstavlja jednu od ključnih prehrambenih namirnica, a Indija predstavlja čak oko 40% globalnog izvoza riže. Imajuću to u vidu jasno je da svaki problem u tom lancu opskrbe može imati globalne posljedice.
Značajni problemi sad se naziru jer Indija je prošlog mjeseca uvela zabranu izvoza ne-basmati bijele riže (basmati riža raste isključivo u podnožju Himalaje, bere se primarno ručno. Prepoznatljiva je po dugom zrnu, kuha se kratko, od 10 do 12 minuta, a pri kuhanju se ne lijepi). Očekivano, prepoznatljiva basmati riža i dalje je osigurana za izvoz, no i ne-basmati riža vrlo je važna te predstavlja 25% indijskog izvoza.
Zašto je uvedena zabrana izvoza? Cilj je bio zaustaviti rast cijene riže u samoj Indiji, gdje je također esencijalna za prehranu, ali i da bi se sačuvala sigurnost hrane, odnosno da hrane bude dovoljno za domaću potrošnju. No, tu nije kraj. Nakon zabrane izvoza ne-basmati riže prošlog mjeseca, uslijedila je carina od 20% na izvoz kuhane riže.
Međunarodna prodaja indijske riže porasla je za 35% do sredine ove godine, a to je dovelo do 3% povećanja domaćih cijena tijekom samo prošlog mjeseca. Generalno gledajući Indijci za rižu danas izdvajaju 11.5% više nego prije godinu dana, prema informacijama ministarstva hrane i javne distribucije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.