Pokušaj državnog udara u Rusiji: Potemkinova sela, reprizni termin subotom
I što se to dogodilo u Rusiji? Pokušaj paravojnog puča? Doista? U redu, danas je sve moguće. No što je zbilja bilo, osim što je Prigožin preveo svoju vojsku u Bjelorusiju? Koliko osoba je bilo u helikopteru ruske vojske koji su Wagnerovci navodno oborili? Je li pilot poginuo? Ako nije, kako da to nije velika vijest sama po sebi? Pitanja je bezbroj i ne možemo se sjetiti svih, ali krenimo od medija.
Ruski mediji, od Komersanta do Sputnika, precizno su i sinhronizirano izvještavali o pokušaju puča, kao da su prenosili istu nogometnu utakmicu. Zapadni mediji samo su pratili uz nekoliko minuta zakašnjenja. Prigožin poveo marš na Moskvu. Wagnerovi snajperisti na zgradi komande vojske u Rostovu. Prigožin odgovorio Putinu. Kremlj demantirao da je Putin odletio u Sankt Peterburg. Počela kontrateroristička operacija. I sve tako čitav dan. Ma kako je to moguće? Prije bi se reklo da nije, nego da jest moguće, a evo i zašto.
Kada razmišljamo o medijima u režimima kao što su Putinov, ili Erdoganov, ili Xijev, onda bi valjda bilo logičnije da o pokušaju vojnog puča nije bilo informacija. Da je, umjesto da radi, internet bio ugašen. Mogli bismo ipak imati tri tipa informacija, neslužbene, neprovjerene i netočne. Da li bi se Putin obratio svijetu iz svojeg ureda dok je još trajao lov na njega? Teško je znati što je doista bilo, ali ruski mediji su veoma, veoma transparentno izvještavali do u detalje čitavog dana. Jako čudno. Kako su uopće glavni urednici svi odjednom došli na ideju izvještavati beskompromisno i hrabro o tako opasnom događaju?
Stječe se dojam da se redakcijama jučer baš posrećilo imati izjave svih glavnih aktera ruske politike i vojske. Predsjednika države, gradonačelnika Moskve, ruskog patrijarha, šefa tajnih službi, Prigožina, Kadirova, Medvedeva, Strelkova, profesore, generale, analitičare, akademike. Svi su bili tu za njih u to ljetno subotnje prije podne. Zar nitko od njih nije niti pomislio kako se možda ne bi morao istrčavati sa izjavom dok se situacija još ljulja? A lako bi se sutra mogao opravdati novinaru zbog nejavljanja, ako je to potrebno. Reći mu, subotom ne nosim mobitel na pijacu. Gotovo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.