Najnovija velika reportaža jednog od najutjecajnijih američkih medija, The Washington Post, otkriva poprilično "hladnoratovsku" atmosferu kada je riječ o aktualnom konfliktu u Siriji. Prema izvještaju WP-a, SAD više ne krije svoju upletenost u naoružavanje sirijskih pobunjenika najmodernijim oružjem.
Otvoreno se govori o pokretanju vojne invazije na Siriju i o "evoluciji" Obamine administracije koja više ne smatra da je političko rješenje moguće. Američka administracija već se nalazi i u pregovorima s Kurdima na istoku Sirije - raspravlja se o "hipotetičkom" otvaranju novog fronta protiv Assadove vojske.
Ovaj, neočekivano iskren, izvještaj gotovo u potpunosti opisuje američke planove za rušenje sirijske vlasti uz pomoć zaljevskih zemalja kao što su Katar i Saudijska Arabija. Promatračku misiju UN-a u SAD-u nitko ne doživljava ozbiljno i samo se čeka dan kada će Kofi Annan i službeno potvrditi da je plan propao. Direktan napad ne mogu izvesti bez Vijeća Sigurnosti, no, već su pronađene "zaobilaznice" - Turska bi se mogla žaliti da joj je povrijeđen teritorij, a prema Članku V povelje NATO saveza to bi doslovno značilo da je Sirija napala NATO savez i da se NATO sad mora "braniti".
Jedna stvar je ipak sasvim jasna - priče o opozicionim "aktivistima" sada potpuno padaju u vodu. Ako je vjerovati izvještaju WP-a, Siriju čeka sukob u stilu Hladnog Rata. Washington je nametnuo ova pravila, za očekivati je kako Moskva neće ostati suzdržana.
Prenosimo vam aktualni tekst u cijelosti:
Washington Post: "Sirijski pobunjenici dobivaju velike količine oružja uz pomoć novca zaljevskih zemalja i koordinacije SAD-a"
"Sirijski pobunjenici koji se bore protiv režima Bahasr al-Assada počeli su dobivati znatno modernije oružje - i u znatno većim kvantitetama - posljednjih nekoliko tjedana. Potez direktno financiraju zemlje Perzijskog Zaljeva uz koordinaciju SAD-a, tvrde aktivisti opozicije i američki i strani dužnosnici.
Obamina administracija i dalje tvrdi kako SAD ne dostavlja naoružanje - koje sada uključuje i antitenkovsko oružje - niti financira pobunjenike, već - navode iz administracije - proširili su kontakte s predstavnicima naoružane opozicije kako bi isti lakše stupili u kontakt sa zemljama Zaljeva. SAD ovim putem zemljama Zaljeva daje direktne informacije o kredibilitetu i vojnoj strukturi pobunjenika.
"Pojačali smo ne-oružanu asistenciju sirijskoj opoziciji i nastavljamo koordinaciju s našim prijateljima i partnerima u regiji i šire kako bi imali najveći utjecaj na sve što trenutačno radimo kolektivno", rekao je jedan visoki dužnosnik State Department-a koji je želio ostati anoniman.
Direktan kontakt s naoružanim pobunjenicima i dostava obavještajnih informacija zemljama Zaljeva predstavlja znatan zakret u pristupu Obamine administracije koja sada smatra kako su šanse za političko rješenje u Siriji iznimno male. Mnogi visoki dužnosnici u američkoj vladi sada vjeruju kako je šira vojna konfrontacija neizbježna.
Oružje se gomila u Damasku, Idlibu, Zabadaniju, u blizini turske granice i na granici s Libanonom. Opozicijski aktivisti prije 2 mjeseca su rekli kako pobunjenicima ponestaje municije, no ovog tjedna su potvrdili kako su počele stizati velike količine - većina je kupljena na crnom tržištu u obližnjim zemljama ili od elemenata sirijske vojske. Nagli dotok oružja dolazi nakon što su Katar, Saudijska Arabija i druge zemlje Zaljeva počeli davati milijune dolara svaki mjesec.
Sirijska Muslimanska Braća također su potvrdila kako su otvorili nove kanale za pobunjenike, koristeći se resursima brojnih bogatih privatnih osoba i novcem koji stiže iz zaljevskih zemalja, uključujući Katar i Saudijsku Arabiju, ističe Mulham al-Drobi, član izvršnog odbora Muslimanske Braće.
Novo oružje preokrenulo je višemjesečnu situaciju u kojoj su pobunjenici bili natjerani na povlačenje iz svojih utvrda kao što je Baba Amr u gradu Homs, mnoge lokacije u Idlibu i drugdje.
"Velika količine oružja su se probile", navodi član opozicije - "neke lokacije su doslovno krcate oružjem".
Dostava novog oružja pokazala se ovog ponedjeljka kada su izbili sukobi pobunjenika i vladinih snaga u gradu Rastan, blizu Homsa. Britanski "Syrian Observatory for Human Rights" prenosi kako su pobunjeničke snage pregazile vladinu bazu i ubile 23 sirijska vojnika.
Američka administracija održala je u Washingtonu razgovore i s delegacijom Kurda s istoka Sirije, gdje još nema previše nasilja. U razgovorima se raspravljalo o "teoretskom" otvaranju drugog fronta protiv Assadovih snaga zbog kojih bi morao prebaciti dio resursa sa zapada na istok.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.