Plan za fundamentalističku transformaciju Amerike: Što je to notorni Projekt 2025 od kojeg se Trump sad pokušava maksimalno distancirati?
Brojne kritike na račun Donalda Trumpa svakako stoje, čak i njegovih najvećih protivnika, ali ni oni ne mogu poreći da bivši predsjednik jako dobro osjeća kakav je trenutačno "puls naroda" i koje politike i stavovi mogu proći, a koje ne. Zato se i jest vrlo brzo, relativno i dobro, distancirao od kontroverznih izjava svog potencijalnog potpredsjednika JD Vance kad je ovaj u manirima kršćanskog fundamentalista krenuo prozivati američke žene bez djece (opširnije o tome: Američke izbore odnijet će suzdržanijiAmeričke izbore odnijet će suzdržaniji).
No, čini se da će se Trump morati naviknuti na ovakve intervencije, odnosno "gašenje požara", jer njegovoj kampanji prijeti nekoliko kontroverznih situacija koje će druga strana iskoristiti. Jedna od tih priča definitivno je Project 2025 - nešto od čega se zadnjih dana Donald Trump nastoji distancirati. Neće biti lako jer, kako ćemo uskoro vidjeti, ponovno je njegov potpredsjednik potencijalno upleten u nešto što ga može koštati dosta glasova.
Krenimo redom. Što je to "Project 2025"? Riječ je o političkom planu kojeg je predstavio američki konzervativni think-tank Heritage Foundation koji već preko 50 godina djeluje u Washingtonu, a posebno u vrijeme vladavine predsjednika Ronalda Reagana čije su politike uvelike doslovno preslikane iz studija Heritage Foundationa.
Projekt 2025 - također poznat i po nazivu "Predsjednički tranzicijski projekt 2025" - ima za cilj promovirati konzervativne i desničarske politike kako bi se transformirala federalna vlast u Americi i konsolidirala izvršna moć predsjednika u slučaju da ovog studenog Donald Trump osvoji predsjedničke izbore.
Projekt 2025 predlaže sveobuhvatne promjene u američkoj Vladi, temeljeći se na teoriji unitarne izvršne vlasti koja tvrdi da predsjednik treba imati potpuni nadzor nad izvršnom granom vlasti. Ključni dio plana je prerazvrstavanje desetaka tisuća federalnih civilnih službenika u političke, odnosno kako bi se zamijenili ljudima lojalnim predsjedniku.
Pristaše projekta vjeruju da će time razbiti ono što smatraju golemom, neodgovornom i liberalnom vladinom birokracijom.
Nadalje, projekt teži, očekivano, uvođenju konzervativnih kršćanskih vrijednosti u vladu i društvo. Kritičari, međutim, opisuju Projekt 2025 kao autoritarni, kršćanski nacionalistički plan koji teži pretvorbi SAD-a u autokraciju. Pravni stručnjaci navode da bi projekt potkopao vladavinu prava, odvajanje crkve i države, ali i brojne građanske slobode.
Projekt 2025 predlaže široke promjene u ekonomskim i socijalnim politikama, kao i u saveznoj Vladi i njenim agencijama. Plan uključuje preuzimanje stranačke kontrole nad ministarstvom pravosuđa (DOJ), Federalnim istražnim biroom (FBI), ministarstvom trgovine, saveznom komisijom za komunikacije (FCC) i saveznom trgovinskom komisijom (FTC). Predlaže ukidanje ministarstva unutarnje sigurnosti (DHS) te smanjenje propisa o okolišu i klimatskim promjenama u korist fosilnih goriva.
Preporučuje i ukidanje ministarstva obrazovanja, pri čemu bi se njegovi programi prenijeli drugdje ili posve ukinuli. Financiranje istraživanja klimatskih promjena bilo bi smanjeno, a Nacionalni institut za zdravlje (NIH) reformiran prema konzervativnim načelima.
Projekt teži smanjenju financiranja Medicare-a (savezno zdravstveno osiguranje za osobe starije od 65 godina i neke osobe mlađe od 65 godina s određenim invaliditetom ili zdravstvenim stanjima) i Medicaid-a (zajednički federalni i državni program koji pomaže u pokrivanju medicinskih troškova za neke ljude s ograničenim prihodima i resursima) te eksplicitnom odbacivanju pobačaja kao zdravstvene usluge.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.