Henry Louis Mencken bio je američki novinar, autor, satiričar i esejist. Poznat pod nadimkom "Mudrac iz Baltimorea" smatra se jednim od najvažnijih i najutjecajnijih američkih pisaca prve polovice 20. stoljeća.
Bio je svakako zanimljiva i kontroverzna ličnost, naročito gledajući neke njegove stavove iz današnje perspektive.
Divio se njemačkom filozofu Friedrichu Nietzscheu, što se i jasno vidi u nekim njegovim stavovima - primjerice bio je žestoki kritičar predstavničke demokracije tvrdeći kako je to sustav u kojem inferiorni ljudi dominiraju nad superiornima. Kao i Nietzsche prezirao je religiju i populizam.
Snažno je podupirao znanstveni progres te je u isto vrijeme bio krajnje skeptičan prema ekonomskim teorijama i određenim granama medicine. Volio je biologiju, bio čvrsti zagovornik teorije evolucije Charlesa Darwina, no u isto vrijeme izražavao je određeni prezir prema matematici i fizici, naročito "višim" granama tih znanosti. "Isaac Newton je bio matematičar i bavio se najčešće glupostima - zamislite, izmjeriti beskonačnost! Kako smiješno!".
Charles Angoff, urednik lista "American Mercury", odgovorio mu je: "Pa, bez matematike ne bismo imali ni inženjerstvo, kemiju, fiziku...". Na to Mencken uzvraća: "To je točno, ali govorimo o razumnoj matematici - zbrajanju, oduzimanju, množenju, razlomcima... To je stvarna matematika. Sve ostalo je glupost".
Ismijavao je Einsteinovu teoriju relativnosti te je zaključio da fizičari dolaze do takvih i sličnih otkrića uz pomoć "pretjerane konzumacije rakije".
Henry Louis MenckenDa, Mencken je bio kontroverzan i izgleda kako je to potvrđivao na svakom koraku. To se definitivno odnosi i na njegove komentare o Židovima - 1930. piše: "Židovi su vjerojatno najneugodnija rasa koja je ikada postojala. Uobičajeno im nedostaju kvalitete civiliziranog čovjeka: dignitet, samopouzdanje, otpor prema korupciji. Imaju taštinu bez ponosa, putenost bez ukusa i učenje bez mudrosti".
Je li Mencken bio antisemit? Vrlo vjerojatno, no njegove izjave svakako treba staviti u kontekst vremena. Poznati američki pisac Gore Vidal stao je u njegovu obranu po tom pitanju: "Nije bio antisemit, upravo suprotno - Mencken je bio jedan od prvih novinara koji je javno osudio progon Židova u Njemačkoj u vrijeme dok je primjerice The New York Times bio notorno tih. 27. studenog 1938. Mencken piše za Baltimore Sun: 'Možemo se nadati da jadni Židovi, koji bivaju pljačkani i zlostavljani u Njemačkoj, neće ozbiljno shvatiti planove raznih političara koji pričaju da će ih spasiti'".
Podsjetimo, ovo su izjave date prije početka Holokausta u Njemačkoj (1941-1945). Kasnije, kada je Hitler počeo osvajati Europu Mencken je napao predsjednika Roosevelta: "Zašto SAD ne uzme nekoliko stotina tisuća Židova, ili možda sve njih?".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.