Ne tako davno ideja formiranja kolektivne europske vojske bila je samo teorija o kojoj se nije pretjerano govorilo u kontekstu prakse. Danas, svega nekoliko godina kasnije, imamo situaciju da su temelji upravo stvoreni, Naime, tijekom jučerašnjeg dana u Bruxellesu potpisan je ključni sporazum o stvaranju permanentne zapovjedne strukture (PESCO ili "Permanent Structured Cooperation", odnosno "Permanentna strukturna kooperacija"), što je zapravo kičma i preduvjet stvaranju europske vojske.
Ukupno 23 od 28 EU članica potpisalo je PESCO sporazum jučer u Bruxellesu. EU ministrica vanjskih poslova, Federica Mogherini, poručila je kako je riječ o "povijesnom trenutku".
Za PESCO izdvaja se 5 milijardi eura iz EU obrambenog budžeta. Sporazum će stupiti na snagu idućeg mjeseca nakon čega će zemlje članice biti pravno obvezane sudjelovati u projektima u sklopu PESCO sporazuma.
Rad na ovom sporazumu započeo je prošle godine u vrijeme neizvjesnosti od ostanka ili izlaska Britanije iz Europske unije. Znatan katalizator bile su i izjave Donalda Trumpa koji je u jednom trenutku rekao kako je NATO "dotrajala organizacija". Iako "današnji Trump" takvo što zasigurno ne bi rekao, to je svakako ubrzalo cijeli proces jer su se EU zemlje poprilično prestrašile mogućeg nadolazećeg američkog izolacionizma što bi ih pak, prema mišljenju nemalog broja EU lidera, stavilo na metu "ruske agresije".
Nadalje, činjenica da dvije najveće EU sile, Njemačka i Francuska, čvrsto stoje iza ovog projekta, osiguralo je njegov ubrzani razvoj i dolazak na scenu.
Valja pritom istaknuti kako se Britanija desetljećima oštro protivila formiranju europske vojske, no, Britanija je sada samu sebe isključila iz Europske unije što je preostalim EU silama dalo prostora za ubrzano stvaranje vizije koja je, kao što smo i spomenuli, dugo godina bila teorija, a sada naglo prelazi u praksu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.