Kada se američka vojska ovog ljeta potpuno povuće iz Afganistana morat će nešto reći o svojem 20-godišnjem ratu u ovoj zemlji. Hoće li konstatirati da su "ispunili misiju"? "Ostvarili cilj"? Nešto će morati reći, ali jedno nikako ne žele, a to je da je ovo bio neuspjeh, poraz... Nije lako takvo što priznati pogotovo kad se zna kako su prolazile druge sile i carstva koja su se namjerila na Afganistan.
Pokušavali su Afganistan osvojiti Britanci, čak tri puta, pokušali su Sovjeti, pokušali su i sad Amerikanci. I svaki put Afganistan se pokazao kao neosvojiv.
Neki će reći da je dovoljno pogledati zemljopisnu strukturu Afganistana i da bi odmah svima trebalo biti jasno da je ovu, ovakvu zemlju jednostavno nemoguće osvojiti.
Nitko nije osvojio Afganistan jer ga u praksi nikad nisu osvojili niti sami Afganistanci. Iz naših nacionalnih perspektiva mi promatramo Afganistan kao naciju i to je već prva pogreška. Afganistan je država i nacija samo u onom smislu kako je zamišljen izvana. Njegove granice povučene su izvana. Ona dugačka prema Pakistanu nikad zapravo nije niti "vrijedila". Samo su strani kolonizatori poput minulog Britanskog carstva mogli povlačiti takve linije, ravno preko teritorija Paštuna ostavljajući jedne u Afganistanu, a druge u Pakistanu (odnosno tadašnjoj Britanskoj Indiji).
Pro-sovjetske vlasti u Afganistanu nisu kontrolirale Afganistan, a nisu uspjele ni ove 21. stoljetne pro-američke. Zapravo Afganistan u kontrolnom smislu već dugo vremena podsjeća na kasno Rimsko carstvo - barbari naviru, granice nisu kontrolirane i samo je pitanje dana kada će se urušiti.
To se možda upravo ovih dana i događa. Naime, nakon što je jučer potvrđeno da su Talibani u velikoj ofenzivi zauzeli i prvi glavni grad jedne provincije, grad Zaranj u provinciji Nimroz na jugozapadu zemlje, prije nekoliko trenutaka stigla je vijesti da je "pao" i drugi grad u ruke Talibana.
Talibani su poručili kako su zauzeli grad Sheberghan, glavni grad sjeverne provincije Jawzjan. Nedugo zatim oglasio se i glasnogovornik afganistanskog ministarstva obrane tvrdeći kako su njihove snage i dalje u gradu Sheberghan te kako će Talibane "očistiti uskoro". No, tek ćemo vidjeti koliko su to u stanju izvesti (zadnje informacije govore kako je cijeli grad u rukama Talibana izuzev vojne baze oko koje i dalje traju borbe).
U svakom slučaju ovo su teški, možda i najteži dani za vlasti u Kabulu. Osim što su izgubili ogroman ruralni teritorij sada su ostali i bez dva provincijska centra u dva dana. Ni Kabul više nije siguran - tijekom zadnjih nekoliko dana Talibani su tamo izveli par velikih napada te su između ostalog ubili i glasnogovornika afganistanske Vlade. U isto vrijeme brojne bitke traju diljem zemlje, a i više ključnih gradova nalazi se pod opsadom Talibana čija ofenziva djeluje nezaustavljivo.
Večeras stižu i informacije o žestokim borbama koje traju na prostoru Kunduza, glavnog grada istoimene sjeverne provincije, ali i na prostoru grada Lashkar Gah, glavnog grada južne provincije Helmand. Pod velikim pritiskom je i grad Herat (treći po veličini grad u Afganistanu, oko 570.000 stanovnika). u istoimenoj provinciji na zapadu zemlje, kao i Kandahar (drugi po veličini grad u Afganistanu, oko 614.000 stanovnika).
Talibani su potvrdili kako su osvojili i zatvorski kompleks u gradu Sheberghan, a objavili su i video snimke na kojima stotine zarobljenika izlaze vani.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.