Nakon pada vlade u Nizozemskoj, i odlaska premijera Marka Ruttea, u pitanje dolazi da li će ta, jedna od ekonomski najstabilnijih država EU, napustiti euro valutu i fiskalni pakt koji je potpisan prošle godine. Naime, upravo zbog fiskalnog pakta stanovnicima Nizozemske također su nametnute mjere štednje - unatoč činjenici da njihova ekonomija nije ni približno pogođena kao južne EU članice. Od Nizozemske se očekuje da sreže troškove za čak 15 milijardi eura.
Mnogi smatraju da bi Nizozemska mogla uskoro napustiti euro valutu. Jedan od njih je i Neil Clark, britanski novinar i analitičar. Clark smatra kako bi aktualna politička kriza u Nizozemskoj mogla dovesti do napuštanja euro valute - ukoliko se to dogodi, smatra Clark, to bi najvjerojatnije bio i kraj eurozone.
Neil Clark za RT - transkript razgovora
RT: "Nizozemska je peta najveća ekonomija eurozone, do sada je bila stabilna - što se sada zapravo dogodilo?"
NC: "Nizozemska je bila jedna od osnivačica euro projekta prije 10 godina i do sada je često bila isticana kao 'uspješna priča' naspram država na jugu kao što su Grčka i Španjolska. Govorili su nam da se radi o 'uspješnoj priči', no sada uviđamo da to uopće nije tako."
RT: "Glavni odgovor EU-a na krizu su bile mjere štednje, no predvodnici tog planu su sada u problemima - nizozemska vlada je pala, Sarkozy bi uskoro mogao otići, Irci će na referendumu glasati o ulasku u fiskalnu uniju, dok Merkel čekaju teški izbori iduće godine - da li se događa politička reakcija protiv mjera štednje?"
NC: "Apsolutno, glavna razdioba u EU, ne samo na jugu, već i na sjeveru Europe je ona između naroda i vladajućih elita. Ljudima je dosta mjera štednje. Nizozemskoj je sada naređeno, na temelju ovog apsolutno besmislenog 'fiskalnog pakta', da mora srezati troškove za čak 15 milijardi eura - taj potez će doslovno uništiti Nizozemsku i kvalitetan život njenih stanovnika na koji su navikli. Nizozemci sada poručuju - dosta je."
RT: "Nizozemski premijer bio je jedan od najglasnijih zagovaratelja jedinstvene valute - sada kada je njegova vlada pala, koliki je ovo udarac na budućnost eura?"
NC: "Ovo je snažan udarac, teško je uopće zamisliti kuda euro može ići nakon ovoga. U rujnu će biti novi izbori, a sve oporbene stranke pozivaju na potpuni zaokret prema aktualnoj politici. Nije jasno do kada će vladajuće elite moći i dalje lagati narod da je ovo jedini put i da nema alternative, jer sve veći broj ljudi svoj glas daje onim opcijama koje poručuju - 'da, postoji alternativa'."
RT: "Da li je ovo samo vrh ledenjaka? Da li je možda cijeli projekt Europske Unije sada ugrožen? Pošto je valuta euro jedan od temeljnih elemenata ove unije."
NC: "Vjerujem da je tako, jer ako Nizozemska napusti euro - što je do prije samo par godina bilo apsolutno nezamislivo - u tom slučaju mislim da je cijelom projektu došao kraj. Nizozemska je bila bliski suradnik Njemačke na putu uvođenja eura. Sada se od stanovnika Nizozemske traži da podnesu velike žrtve samo kako bi se sačuvala euro valuta - zašto bi oni pristali na to? Mislim da je ovo ipak kraj."
VIDEO: razgovor s Neil Clarkom po pitanju eura i Nizozemske (25.4.2012, RT)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.