Bivši ruski premijer i sadašnji šef ruske vanjske obavještajne službe (SVR), Mihail Fradkov, rekao je kako Washington i njegovi saveznici žele "promjenu režima" u Rusiji te "namjerno izvode napade na rusku valutu kroz manipulaciju cijene nafte".
Podsjetimo, globalna cijena nafte je u znatnom padu, no zbog specifičnosti zemalja proizvođača ova činjenica pojedine zemlje pogađa znatno više nego druge. Primjerice, Saudijska Arabija i zaljevske monarhije mogu se nositi sa znatno sniženom cijenom barela nafte, dok će ovaj pad poprilično pogoditi zemlje kao što su Rusija i Iran.
Vodeća sila u skupini OPEC je Saudijska Arabija koja odbija smanjiti proizvodnju nafte. Tim potezom cijena nafte će nastaviti padati. Rusija drži kako je ovdje riječ o planiranom napadu na rusku ekonomiju koja uvelike ovisi o energentima.
No, činjenica je da saudijski potezi također pogađaju i SAD, naročito njihove planove za znatnim povećanjem proizvodnje nafte. Moglo bi se spekulirati kako SAD eventualno pristaje na udarac protiv vlastite ekonomije ukoliko bi taj udarac još i snažnije pogodio Rusiju.
Nešto slično imamo i kada je riječ o Zapadnim sankcijama prema Rusiji. Nema sumnje da Europa ispašta zbog takve politike, no polazi se od pretpostavke da će šteta nanijeta Rusiji biti znatno veća.
Možda su i u pravu - naime, ruski ministar financija, Anton Siluanov, procijenio je kako bi Rusija zbog sankcija i jeftinije cijene nafte u godinu dana mogla izgubiti čak 140 milijardi USD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.