Nakon što je deblokirala veći dio opkoljenog Deir ez-Zora, Sirijska vojska upravo vodi borbe oko vojnog aerodroma koji je još uvijek u okruženju Islamske države. Nema sumnje da će uskoro i ovaj dio grada biti deblokiran, iako je potrebno osigurati i bokove te spriječiti kontranapade islamista na još uvijek tanki koridor do grada.
Sirijski predsjednik Bashar al Assad čestitao je trojici zapovjednika na uspjehu, a jedan od njih je upravo general Issam Zahredine, legendarni bradonja čije je ogromno vojno znanje, ali i karizma vodila njegove ljude da opstaju u neljudskim uvjetima preko tri godine, daleko od prvih linija Sirijske vojske kod Palmire. Nakon tjedana šutnje sirijskih medija i nagađanja o trenutnim položajima, posljednje dane deblokade je sirijska televizija prenosila uživo. To je i velika medijska pobjeda predsjednika Bashara al Assada.
Issam Zahreddine dočekuje prve borce Sirijske vojske koji su probili obruč
Nitko nije očekivao tako brzu pobjedu. Sve je počelo nakon propasti proljetne ofenzive zapadnih militanata kod Hame Sirijska vojska kreće u konačni obračun s Islamskom državom). Istini za volju, Sirijska vojska predvođena Tigrovima iz Aleppa još je prije preko Al Baba napredovala do Eufrata i zatim uz dolinu ove velike bliskoistočne rijeke uz koju su nastale prve civilizacije. Pri tome su potiskivali one kojima je civilizacija davno izmakla iz ruku, naravno radi se o Islamskoj državi. Uz to, Tigrovi su efektivno odsjekli Tursku od ostatka Sirije, ali i položili pravo na zapadnu obalu Eufrata od konkurentskih Sirijskih demokratskih snaga pod patronatom Sjedinjenih Američkih Država. Kako Sirijska vojska još uvijek nema mogućnosti intenzivno voditi rat na dva velika fronta, nužno je bilo onemogućiti zapadne militante da pokrenu još koju ofenzivu. Uz pomoć Turske i Rusije pokrenuto je primirje koje i dan danas traje. S osiguranim zaleđem, sirijska komanda je potom pokrenula sve napadačke trupe na istok. Tigrovi su nastavili uz dolinu Eufrata, zauzevši Resafu, značajno sjecište cesta. Snage u sredini, iz Palmire pomalo su se primicale duž autoceste u smjeru istoka. Snage u južnom pravcu prvo su osigurale bokove južno od Palmire i onda krenule napredovati prema pumpnoj stanici T3, zatim kroz ogromna prostranstva nenastanjene pustinje T2.
Oslobađanje središnje Sirije i Deir ez-Zora
Ključni događaj bilo je oslobađanje Sukhnah koji je omogućio okruživanje velike izbočine Islamske države u dva džepa i brzi pad one istočne. Potom, munjeviti prodor preko planine Bishri iznenadio je sve, što nije dalo vremena za ozbiljnije utvrđivanje obrane terorista iz smjera zapada. Otada se kotrljala pješčana lavina, kroz sirijsku pustinju, sve do Deir ez-Zora.
Borbe za deblokadu grada
Iako još nije na samrtnim mukama, Islamskoj državi definitivno je slomljena kičma. Nemogućnost zaustavljanja ove ofenzive i gubitak ogromnog teritorija uništava moral svim osim najradikalnijim fanaticima kojima je ionako cilj poginuti i postati mučenikom. Još gore od lošeg morala su ogromni gubici, kako u ljudstvu, tako i u tehnici od kojeg se teroristička tvorevina više ne može oporaviti. Isto tako, masovnom pogibijom iskusnih zapovjednika, Kalifat se ponaša kao ranjena zvijer, vođena instinktima za preživljavanje, a ne strateškom logikom. Borci Islamske države pokušat će se što duže održati u visoko urbanim dijelovima Deir ez-Zora, baš kao što se drže u Raqqi iako je i ta bitka davno izgubljena.
Trenutna situacija u središnjoj i istočnoj Siriji
Puno je veće pitanje kamo će dalje Sirijska vojska. Možda će zaobići ostatke Islamske države u gradu i produžiti dalje, a u tom slučaju situacija u Deir ez-Zoru pomalo podsjeća na Staljingrad i šestu Armiju koja je opsjedala gard da bi na kraju i sama ostala opkoljenom i uništenom. Sirijske snage sada imaju izbor nastaviti duž doline Eufrata u oba smjera, i na sjeverozapad i na jugoistok, što će dovesti do novog komadanja ostataka Islamske države na nove džepove. Prvo Mayadeen pa granični grad Al Bukamal konačni je cilj Sirijske vojske i po mnogima zadnja utvrda Islamske države u Siriji, a možda i na cjelokupnom području Sirije i Iraka. Moguć je i prelazak preko Eufrata, pogotovo što su s druge strane vrlo bogata naftna polja. Još nisu jasne granice dogovorene između zone Sirijske vojske i Sirijskih demokratskih snaga, no prema nekim tumačenjima, Sirijska vojska ima pravo prijeći veliku rijeku i produžiti ravno na istok prema iračkoj granici, dok je sve sjevernije rezervirano za proameričke snage. Unatoč euforiji, teško da će se sirijska komanda i vlada odlučiti na ispitivanje američkih živaca i nastaviti van dogovora Rusije i SAD-a. Sirijske demokratske snage još su uvijek 'zaključane' borbama u Raqqi, no nisu ni pokušavale dalje na istok i jug, iako su realno mogle, pogotovo u području grada Shadadi.
Deblokada Deir ez-Zora, čak i bez nužno i brzog oslobađanja svih dijelova grada pod teroristima doista je velika prekretnica u ratu, u rangu Bitke za Homs, Bitke za Qusayr i Bitke za Aleppo, ako ne i od većeg vojnog, strateškog i političkog značaja. Oslobađanje cijele istočne Sirije i uništenje Islamske države osigurat će sigurna leđa za konačni obračun sa zapadnim militantima u Idlibu i Daari, pogotovo nakon što Irak počisti granicu sa svoje strane.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.