Kada govorimo o odnosu između Kine i Rusije onda zapravo možemo govoriti o dvije škole promišljanja. Jedna škola smatra kako je aktualno približavanje između Pekinga i Moskve samo "brak iz interesa" prožet velikim nepovjerenjem jednih prema drugima. Ova škola je uvjerena kako Rusija i Kina, koliko god javni nastupi djelovali prijateljski, ipak neće formirati dugoročno strateško partnerstvo jer su u suštini dvije sile s oprečnim interesima.
S druge strane imamo školu koja smatra da će Kina i Rusija postati moćna osovina koja će u konačnici izgurati SAD s pozicije jedine svjetske super sile.
Obje škole imaju brojne adekvatne argumente, no koja je u pravu? Jedna će u konačnici očito biti, ali to će ovisiti o nizu faktora.
Činjenica jest kako odnosi između Rusije i Kine kroz povijest nisu bili nimalo idilični. U 20-om stoljeću Rusija (odnosno SSSR) i Kina ratovali su jedni protiv drugih nekoliko puta. Tadašnja kineska vlast sudjelovala je, zajedno s međunarodnim saveznicima, u pokušaju rušenja Oktobarske revolucije.
Kasnije su se Kinezi i Sovjeti sukobili na prostoru Mandžurije, a još veći sukob je izbio kada je SSSR izveo invaziju na kinesku zapadnu provinciju Xinjiang - dva puta.
U Drugom svjetskom ratu su ipak bili saveznici, nakon što je Japan napao Kinu. SSSR i Kina podnijeli su najveće žrtve u Drugom svjetskom ratu - prema većini procjena izgubili su preko 50 milijuna ljudi (30 milijuna Kina, 26 milijuna SSSR).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.