U devedesetima nositi majicu sa znakom Južnog križa bio je simbol australske ljevice, podupiranja radničkih prava i republikanstva, a protiv bogatih poslovnih ljudi. Južni križ je bio znak duha egalitarizma i snažnog australskog identiteta u odnosu na engleske klasne privilegije i snobizam. Međutim, danas se skroz promijenilo značenje Južnog križa. Nije više u pitanju nacionalni, već snažan nacionalistički identitet, s izrazitim ksenofobnim utjecajem.
Južni križ je ime za zvjezdanu konstelaciju vidljivu samo s južne Zemljine hemisfere. Popularno se zemlje Oceanije, a posebice Australija i Novi Zeland, nazivaju zemljama Južnog križa, a njihovi stanovnici sinovima i kćerima Južnog križa. Još od kolonijalnog doba, Južni križ je upotrebljen kao nacionalni simbol nekolicine južnih nacija. Tako se zvijezde ili cijela konstelacija mogu vidjeti na zastavama Australije, Brazila, Novog Zelanda, Papue Nove Gvineje i Samoe. Također se nalazi na zastavama australske države Victorije, australskoga glavnoga grada Canberre, te Sjevernog teritorija, ali i na zastavi čileanske regije Mageljanski otoci, zastavi regije Londrina u Brazilu, te više argentinskih pokrajina, uključujući Ognjenu zemlju i Santa Cruz. I zastavi međunarodne organizacije Mercosur, koju čine Argentina, Brazil, Paragvaj, Urugvaj i Venecuela.
U Australiji je Južni križ igrao veliku ulogu u izgradni nacionalnog identiteta. Peter Lalor, aktivist koji je preuzeo glavnu ulogu u pobuni Eureka, događaju koji se danas smatra rođenjem demokracije u Australiji, zatražio je 1854. da se njegovi pobornici zaklinju Južnim križem da će doista stajati jedan pored drugoga i braniti svoja prava i slobode. I australska himna spominje Južni križ. Australsko aboridžinsko stanovništvo je smatralo Južni križ važnim simbolom, te važnim dijelom aboridžinske religije. Križ je po Aboridžinima oposum koji sjedi na drvetu.
Nacionalna semiotika uvijek je bila bremenita protu-značenjima. Isti znakovi se upotrebljavaju za različita shvaćanja. Tako je i s Južnim križem. Podupiratelji pokreta 'Reclaim Australia' prošli su tjedan marširali ulicama Australije, noseći prepoznatljive australske šešire i Drizabone kapute, majice s Južnim križem i barjake obilježene klokanima koji se boksaju. Povici su uključivali pozive na očuvanje Anzac baštine (Australija i Novi Zeland), očuvanje ženskih prava (bikini, a ne burke), borbu protiv šerijata, dogovorenog vjenčanja i poligamije. Neki su vijorili aboridžinskim zastavama ususret antirasističkim prosvjednicima, koji su na svom skupu upotrijebili iste te aboridžinske zastave.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.