
Od rovova do algoritama - rat budućnosti počinje u Ukrajini: Pregled ukrajinske robotske vojske - strojevi na prvoj crti i tehnološka revolucija bojišta
Ukrajinski rat protiv Rusije postao je poligon za testiranje najnaprednijih vojnih tehnologija 21. stoljeća. Dok se Moskva oslanja na klasičnu strategiju iscrpljivanja neprijatelja brojčano nadmoćnom vojskom, Kijev rješenja traži u inovacijama. Robotski sustavi, autonomni dronovi i umjetna inteligencija sada su ključni elementi ukrajinske obrane.
Izvješća govore o prvom potpuno autonomnom napadu ukrajinskih snaga na ruske položaje, izvedenom bez ijednog ljudskog vojnika na terenu. Ovaj, u vojnom smislu svakako povijesni trenutak otvara pitanja o budućnosti ratovanja – može li robotizacija vojske omogućiti Ukrajini da neutralizira rusku prednost u ljudstvu i resursima ili je riječ o tehnološkom eksperimentu s ograničenim učinkom?
Ovdje ćemo se osvrnuti na najnovija dostignuća ukrajinske robotske vojske, njezine sposobnosti i potencijalne posljedice na ishod rata, ali i na globalne sigurnosne paradigme. Je li pred nama novo doba ratovanja u kojem će autonomni strojevi zamijeniti ljude, ili su ove tehnologije tek pomoćno sredstvo u sukobu koji se ne može riješiti bez tradicionalnih metoda borbe?
Rat u Ukrajini nije samo sukob dviju vojski, već i utrka u tehnološkim inovacijama. Dok se na Zapadu sve češće postavlja pitanje može li Ukrajina izdržati dugotrajni rat protiv demografski i industrijski nadmoćne Rusije, Kijev odgovara ubrzanom militarizacijom bespilotnih sustava.
Ukrajina se od početka rata oslanjala na dronove i bespilotne platforme kako bi nadoknadila manjak ljudstva i klasičnih vojnih resursa. No, 2024. označila je prekretnicu – formiranjem Nacionalnih snaga za bespilotne sustave (USF) i državnog programa BRAVE1, Ukrajina je postavila temelje za sustavnu proizvodnju i primjenu robotskih borbenih jedinica.
Posebno se ističu kopneni borbeni roboti – opremljeni strojnicama, protuoklopnim raketama i autonomnim navigacijskim sustavima. Njihov razvoj omogućila je suradnja privatnog sektora i vojske, gdje su startup tvrtke postale ključni igrači u stvaranju visoko prilagodljivih i ekonomičnih modela, često razvijanih i testiranih u svega nekoliko tjedana. Dok tradicionalne vojne sile još uvijek raspravljaju o ulozi umjetne inteligencije u ratu, Ukrajina ju je već integrirala na bojištu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.