Od psećih saonica do Pituffik svemirske baze: Trumpov drugi mandat revidira geopolitičku sudbinu Grenlanda i pomiče granice Arktika
Donald Trump, sada u drugom mandatu u Bijeloj kući, ponovno je usmjerio pozornost na Grenland, autonomni teritorij pod danskom krunom, izazivajući niz diplomatskih prijepora koji potresaju odnose između Washingtona i Kopenhagena. Njegova ideja o "stjecanju" Grenlanda, koju je neslužbeno zagovarao još tijekom prvog mandata, postala je mnogo izravnija u drugom. Najnovija točka prijepora dogodila se nakon što je potpredsjednik SAD-a, JD Vance, najavio iznenadni posjet Grenlandu, istovremeno potvrdivši da će mu se ondje pridružiti i njegova supruga Usha Vance. Premda je prvotno planirano da druga dama SAD-a posjeti grenlandsko natjecanje u utrkama pasa saonicama, raspored se naglo promijenio: par će sada otići gotovo isključivo u američku vojnu bazu Pituffik, što je izazvalo val komentara iz Kopenhagena i šire.
Danska premijerka Mette Frederiksen javno je osudila tu "neželjenu i nepozvanu" gestu, tvrdeći da je riječ o neprihvatljivom pritisku SAD-a na Grenland i Dansku. Uzalud je Trump uvjeravao javnost kako će ovaj američki potez pružiti "jamstvo sigurnosti" ne samo Amerikancima, nego i većem dijelu svijeta; stajalište Danske vlade ostaje nepromijenjeno: pokušaji vrbovanja Grenlanđana da prihvate američko vođenje, ili čak državljanstvo, kose se s autonomnim i političkim identitetom tog područja. Frederiksen je posebno naglasila da se radi o posjetu "koji Grenland nije tražio i ne želi" te da se Kopenhagen tome mora oduprijeti.
Istovremeno, Vance je, uz dozu ironije, objasnio kako "ne želi da njegova supruga sva ‘zabavna’ iskustva doživi sama" u Grenlandu, preuzimajući tu čudnu kombinaciju protokolarnog posjeta i oštrog političkog manevra. Iako je cilj prvotno bio "slavljenje grenlandske kulture i jedinstva", odjednom je priča izmijenjena te se sada posjet ograničava na Pituffik Space Base, golemu vojnu instalaciju smještenu na zapadnoj obali Grenlanda. Odlazak na poznatu utrku pasa saonicama otkazan je, a izostala je i nazočnost savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza, koji se u međuvremenu našao u skandalu vezanom uz neovlašteno dijeljenje sigurnosnih informacija.
Ovakvo redefiniranje planova moglo bi se protumačiti kao smirivanje tenzija, ali danski i grenlandski dužnosnici ističu da i sama pojava potpredsjednika SAD-a, umjesto najavljene druge dame, nosi sasvim novu političku težinu. Danski ministar obrane Troels Lund Poulsen rekao je da svakako preferira da se američki posjet svede na Pituffik, umjesto na otvorenu interakciju s grenlandskim društvom, posebno dok u samom Grenlandu još traje političko preslagivanje nakon nedavnih izbora. No jasno je i to da razina pritiska nije nestala, nego se samo preinačila u drukčiji oblik – kako su primijetili neki politički analitičari u Kopenhagenu, radi se o "majstorskom spinu" Bijele kuće.
U samom Grenlandu vlada nepovjerenje prema novom krugu američkog zanimanja. Ondje su se pojavile male prosvjedne skupine, a politički čelnici su bili jasni: nisu uputili nikakav poziv, niti smatraju da SAD treba intervenirati u njihovu lokalnu politiku. Grenlandski je premijer Mute B. Egede nazvao posjet "iznimno agresivnim", naglašavajući da bi svaki dogovor o vojnim ili gospodarskim aranžmanima morao proizaći iz dijaloga s vlastima, a ne iz nametnutog "slučajnog zaustavljanja" američke političke elite. Trenutno pregovaranje o formiranju nove vlade na otoku dodatno komplicira svaku mogućnost donošenja konkretnih odluka ili čak zajedničkih izjava.
Trumpova tvrdnja da "Grenlanđani žele" američku prisutnost nailazi na skepticizam. Upućeni znaju da je udio stanovništva Grenlanda – većinom Inuiti – politički orijentiran na očuvanje autonomije i tradicije; iako ima onih koji bi htjeli veće investicije i razvoj, većina želi postupnu tranziciju i oprezniju suradnju. "Jednoga dana bismo mogli biti posve neovisni od Danske", kažu neki lokalni političari, "ali to ne znači da želimo postati 51. američka savezna država". Službena danska vlada brani njihovu poziciju, podsjećajući da je Grenland još uvijek dijelom Kraljevine Danske, a međunarodno pravo tu je vrlo jasno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.