Ovih dana iz Kine stižu brojne uznemirujuće vijesti koje bi se snažno mogle odraziti na naš život. Da kineska ekonomija usporava nakon više desetljeća rasta već neko vrijeme čitamo, no sada stvari postaju ozbiljne, kineske burze počele su "padati" i panika se jako brzo, zapravo instantno, proširila diljem svijeta. Što se događa kada se panika počne širiti globalnim tržištima znamo svi jako dobro jer još uvijek živimo u svijetu koji se oporavlja od velike krize koja je izbila 2008. godine. Razlog više da danas govorimo o kineskoj ekonomiji i što se zapravo s njome događa.
Naravno, da bismo razumjeli što se zaista događa nastojati ćemo određene detalje pojasniti na što jednostavniji način jer tema je već sama po sebi dosta komplicirana pa nema smisla dodatno je komplicirati, upravo suprotno, cilj ovog teksta biti će "raskomplicirati" enigmu kineske ekonomije i njenog aktualnog stanja.
Prije svega trebamo spomenuti, ili čak ponoviti, neke osnovne podatke. Svi to znamo, ali podsjetimo ipak još jednom kako govorimo o najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu - prema procjenama Kina ove godine ima ukupno 1,376,049,000 ljudi. Usporedbe radi, to je 321 puta više od Hrvatske. Milijarda i 300-njak milijuna stanovnika prevodi se u velik, iznimno velik, broj radnika, stoga ne čudi da je Kina najveći izvoznik na svijetu, no o tome nešto kasnije.
Kina je također jedna od kolijevki ljudske civilizacije. Jedna od najranijih civlizacija nastala je na plodnoj zemlju uz veliku Žutu rijeku Huang Ho. Duže od milenija Kinom su vladale dinastije, sve do 1911. kada je zadnja svrgnuta s vlasti. No, nije puno godina prošlo prije nego će u Kini doći do još jedne velike političke promjene. Nakon poraza Japana u Drugom svjetskom ratu kineske nacionaliste će svrgnuti komunisti koji vladaju od 1949. pa sve do danas. 1. listopada 1949. u Pekingu je osnovana Narodna Republika Kina i njome od tada vlada samo jedna stranka, Komunističke Partija Kine.
Je li Kina danas "komunistička" zemlja? U principu nije, a pitanje da li je uopće i socijalistička. Puno se toga promijenilo u Kini od dolaska KPK na vlast. Demokracije u Kini još uvijek nema, ali ekonomski se Kina stalno mijenja, naročito od 80-ih godina naovamo. Kineska ekonomija je kompleksna, vjerojatno najkompleksnija na svijetu, no takva je zapravo oduvijek i bila.
Danas se često govori o tome kako bi kineska ekonomija mogla postati najveća ekonomija svijeta, no pritom bi bolje bilo reći da bi kineska ekonomija mogla "ponovno postati" najveća ekonomija svijeta jer to je i bila, gotovo 2 tisuće godina. Sada se Kina zapravo vraća tamo gdje smatra da joj je oduvijek bilo i mjesto, a taj povratak je krenuo 1978. kada su uvedene prve ekonomske reforme. Od onda je Kina jedna od najbrže rastućih ekonomija svijeta.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.