Nakon što su Talibani ponovno preuzeli vlast u Afganistanu, nakon 20 godina rata sa SAD-om, vrijeme je da se počnu nabrajati geopolitčki pobjednici i gubitnici. Na vrhu liste gubitnika svakako je SAD, pošto su izgubili rat, a ima li uopće pobjednika? Svakako. Jedan od najvećih geopolitičkih pobjednika cijele ove situacije je Pakistan.
Odnos između Pakistana i Talibana je intenzivan još od samog početka. Neki će ići tako daleko da će reći kako su Talibani kao pokret zapravo i stvoreni od strane Pakistana i notorne pakistanske tajne službe ISI. Ono što jest činjenica je to da su Talibani zapravo "relativno nov pokret", naročito ako se vraćamo u vrijeme sovjetske invazije na Afganistan (od 1979. do 1989. godine). Jasno, njihovi korijeni proizlaze iz mudžahedina koji su podupirani i naoružavani od strane SAD-a da zaustave njihove hladnoratovske rivale u Afganistanu, ali Talibani kao pokret nastaju tek 1994. godine.
Mudžahedini su uspjeli natjerati SSSR na povlačenje iz Afganistana, samim time ostvarili su cilj koji im je SAD namijenio kada su ih odlučili podržavati. No, glavni cilj SAD-a bio je potkopati Sovjete, što su svakako i uspjeli, odnosno nisu imali neke velike planove za Afganistan nakon toga - naročito pošto se i sam SSSR raspao te je odjednom i Hladni rat nestao (a fokus geopolitike se prebacio na ratove na Balkanu te prvi američki rat protiv Saddama Husseina).
Dakle, Afganistanci, odnosno afganistanske borbene skupine, prepuštene su same sebi da se bore i dalje međusobno i da najžešća od njih preuzme i vlast. Tako je i bilo. Već 1992. u Afganistanu izbija građanski rat u kojem se razne frakcije bore za kontrolu. Kako bi se moglo i pretpostaviti, zemlje regije podržavale su razne skupine - Saudijska Arabija podržavala je Ittihad-i Islami frakciju, Iran je podupirao Hizb-e Wahdat snage, itd.
No, Talibana kao organizacije još nema. Na njihovom stvaranju tek se radi, a moglo bi se reći kako je epicentar iz kojeg su nastali Pakistan, točnije religijske škole, medrese.
U Pakistanu je razvijena ideja da će Afganistanom najprije zavladati skupina koja će biti najžešća, puno stroža, rigidnija i represivnija od ostalih.
Talibane je kreirao klerik Mullah Mohammad Omar. Nastali su 1994. u Kandaharu. Doslovno je okupio 50-ak studenata pa je tako organizacija i dobila naziv (Taliban znači "studenti", množina od riječi Talib koja znači "student"). Omar nije bio zadovoljan činjenicom da Afganistan nije uveo islamski zakon nakon što su komunisti srušeni s vlasti. Među drugim mudžahedinima svakako je bilo potpore za to, ali ta potpora je varirala.
No, zato su novoosnovani Talibani u svoje redove primarno regrutirali afganistanske studente iz pakistanskih religijskih škola. Etnički su to većinom bili paštuni s juga i istoka Afganistana, ali ne u potpunosti.
Dobro, Talibani su organizacija nastala 1994. i imali su namjeru u zemlji zahvaćenoj građanskim ratom osvojiti vlast i nametnuti islamistički ustroj, ali kakve veze to ima s Pakistanom? Pa Pakistan nije teokracija, štoviše, riječ je o zemlji gdje je od samog nastanka veliku ulogu imala vojska, samim time i sekularni sustav? Zašto bi Pakistan htio u susjednom Afganistanu stvoriti izuzetno represivni islamistički sustav dok ga oni sami ne prakticiraju?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.