Granica između Ruande i Demokratske Republike Kongo postala je izuzetno nestabilna u posljednje vrijeme kao i diplomatski odnosi između dvaju država. Još od 1990-ih mala Ruanda ima naviku vršiti sporadične invazije na svog velikog susjeda, pritom otimajući prirodne resurse. Duboke šume DR Konga su bez vlasti i među njima se i dalje nalaze skupine Hutu pobunjenika koje su direktno odgovorne za genocid koji se desio u Ruandi 1994 kada je oko 800,000 stanovnika, većinom Tutsija, ali i umjerenih Hutua, ubijeno.
2009 dvije države su napokon proglasile primirje nakon godina indirektnog sukoba putem paramilitarnih organizacija. To se prije svega odnosilo na provinciju Kivu koja je izuzetno bogata mineralima i plodnom zemljom. No, situacija se ponovno zakomplicirala.
General Bosco Ntaganda, dezertirao je i postao vođa pobunjenika na istoku DR KongaU ožujku ove godine general iz DR Kongo vojske, Bosco Ntaganda, dezertirao je i odmetnuo se nakon što su se pojavili navodi da bi mogao biti uhićen. Ntaganda je tražen i od haškog suda zbog navodnih ratnih zločina (opširnije: DR Kongo šalje trupe na istok zemlje nakon izbijanja pobune i sukoba - stotine vojnika napustilo svoje položaje). Ntaganda dolazi iz etničke skupine Tutsija i bio je "glavni čovjek" Ruande na prostoru Konga. Uskoro nakon njegovog bijega stotine Tutsija su počeli napuštati vojsku i prelaziti na njegovu stranu. Iz početka je izgledalo kako će se vlasti u Kinšasi s lakoćom obračunati s pobunjenicima na istoku zemlje, no, uskoro pobunjenici odjednom počinju dobivati velike količine oružja i cijela situacija se trenutačno nalazi u pat poziciji.
DR Kongo i Ruanda na regionalnoj kartiNaravno, pomoć pobunjenicima je stizala iz susjedne Ruande koja želi zadržati kontrolu nad prostorom uz pomoć pobunjenika. 13. lipnja ove godine u izvještaju za UN Vijeće Sigurnosti skupina stručnjaka za Kongo, koja nadzire embargo na uvoz oružja u tu zemlju, istaknula je kako "visokopozicionirani dužnosnici iz Ruande podupiru pobunjenike". Iznesena su i imena, između ostalog na listi je i James Kabarebe, ministar obrane Runade. Koliki utjecaj na financiranje i podupiranje pobunjenika na istoku DR Konga ima SAD već je jasno iz podatka kako su iz SAD-a pokušali na sve načine blokirati objavu inkriminirajućih dokaza u UN Vijeću Sigurnosti. To nimalo ne čudi ako znamo da je Ruanda jedna od najvećih saveznika SAD-a u regiji, pogotovo od kada je na vlasti Paul Kagame (od 2000).
Paul Kagame i bivši američki predsjednik George W. BushDo objave dokumentacije u javnosti došlo je tek nakon što su službene vlasti u DR Kongu odlučile iznijeti sve detalje koje imaju na raspolaganju. Iz Kinšase su otvoreno pitali - koji je razlog da zapad ima tolike simpatije prema režimu u Kigaliju (glavni grad Ruande)? U konačnici, tek 30. lipnja UN napokon objavljuje sve dokaze. Dokument je za Ruandu veliki udarac - u dokumentu kojeg su sastavili nezavisni promatrači stoji kako Ruanda ne samo da šalje novac i oružje pobunjenicima, već aktivno u DR Kongo šalje i pripadnike iz svoje vojske. Vlasti u Ruandi ljutito su opovrgnuli sve detalje, no, dokaza u dokumentu ima previše da bi se mogla stvoriti nekakva siva zona.
Dokazi protiv vlasti u Kigaliju su ujedno i dokazi protiv SAD-a koji apsolutno podržavaju predsjednika Ruande, Paula Kagamea.
Paul Kagame za vrijeme posjeta Washingtonu
Paul Kagame (54) je na vlasti od 2000. Žestoki je kritičar UN-a i Francuske zbog događaja vezanih uz genocid koji se desio 1994, ali je od početka svog mandata bio glavni saveznik SAD-a. Na sceni se pojavljuje upravo 1994 kao vođa FPR-a (Patriotski Front Ruande) koji je vojno porazio tadašnje vlasti.
Za njegova mandata zapadni mediji su Ruandu slavili kao "najuspješniju priču Afrike", prije svega zbog činjenice da se Kagame potpuno podredio interesima stranih kompanija i proveo liberalizaciju tržišta. Fortune magazine čak je objavio i velik tekst pod naslovom: "Zašto direktori obožavaju Ruandu" (Why CEOs Love Rwanda), samo taj podatak već puno govori o tome na kojim principima funkcionira "najuspješnija priča Afrike". S druge strane, dok ga SAD slavi u svakoj prilici, mnogi ističu kako državom vlada krajnje autoritativno - "slobode medija, političkog djelovanja i govora su u lošijem stanju nego u Zimbabweu", piše The Economist, što također dosta govori o aktualnom stanju u Ruandi, pogotovo ako se uzme u obzir da zapadni mediji često ističu upravo Zimbabwe kao najautoritativniju državu u ovom dijelu Afrike.
Izvori/reference:
U.N. Report Fuels Congo-Rwanda Rift
http://online.wsj.com/article/
SB10001424052702303933404577500952112057824.html
UN report on Rwanda fuelling Congo conflict 'blocked by US'
http://www.guardian.co.uk/world/2012/jun/20/rwanda-congo-conflict-blocked-us
Rwanda criticises UN report on role in DR Congo
http://www.france24.com/en/20120628-rwanda-criticises-un-report-role-dr-congo
Rwanda: A flawed hero
http://www.economist.com/node/11959125?story_id=11959125
Why CEOs love Rwanda
http://money.cnn.com/2007/03/28/news/
companies/pluggedin_Gunther_Rwanda.fortune/index.htm
Zakaria: Africa's biggest success story
http://edition.cnn.com/2009/WORLD/africa/07/17/zakaria.rwanda/
Congo and Rwanda - Stop messing each other up
http://www.economist.com/blogs/baobab/2012/07/congo-and-rwanda
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.