
Nova era trgovinskih sukoba: Sve što trebate znati o carinama - kako se i zašto uvode, koga pogađaju, a kome bi trebale ići na ruku, i tko u konačnici plaća cijenu?
Carine su ponovno glavna tema otkako se Trump vratio, stoga je ovo vrijeme idealni podsjetnik na samo funkcioniranje istih jer, kako stvari stoje, u narednim danima jako puno ćemo čitati o carinama i carinskim ratovima!
Trump opet planira uvesti 25% carine na uvoz čelika i aluminija u SAD. Zašto je to važno? Čelik i aluminij su svuda oko nas: od automobila i aviona do limenki i dijelova za računala. Kad carine porastu, cijena tih metala ide gore, a onda to mogu osjetiti i obični kupci jer proizvodi, jasno, postaju skuplji.
Trump tvrdi da je ovo nužno kako bi ojačao američke tvrtke koje se bave proizvodnjom čelika i aluminija. Primjerice, domaće čeličane kao što su U.S. Steel i Cleveland-Cliffs odmah su skočile na burzi, jer je investitorima ovo znak da će im krenuti bolje. Međutim, mnogi se pitaju hoće li to stvarno pomoći američkoj industriji na duže staze ili će, zapravo, naštetiti drugim sektorima koji trebaju jeftin čelik i aluminij?
Zamislite da proizvodite automobile u SAD-u, a lim morate uvoziti. Ako vam netko udari 25% carine, vaši troškovi rastu. Možda ćete povećati cijenu automobila, a kupci će tražiti jeftinije opcije – možda čak i one uvezene, ako su carine tamo manje! Ili pak kompanija jednostavno smanji broj radnika kako bi pokrila te nove troškove... Uglavnom, primarni gubitnici mogli bi postati radnici i potrošači.
No, danas ćemo pokušati malo preciznije objasniti točno što su carine i kako zapravo funkcioniraju, te vidjeti kakve šire posljedice mogu imati na gospodarstvo i na naš svakodnevni život.
Carine su u osnovi namet koji država stavlja na određenu robu koja se uvozi iz inozemstva. Ideja je zaštititi domaću proizvodnju tako što će se strana roba poskupiti i na taj način postati manje privlačna kupcima. Drugim riječima, carine mogu "zaštititi" naše proizvođače jer im daju malu prednost na vlastitom tržištu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.