
Nježno slijetanje u teoriji i praksi: Kako "piloti" centralne banke kroz namjerno usporavanje ekonomije planiraju spriječiti recesiju?
Ovih dana, dok se sve češće priča o mogućoj recesiji u zemljama diljem svijeta, ali naročito na Zapadu, možda ste primjetili da je ponovno aktualan termin "nježno slijetanje". Primjerice, kanadska ministrica financija Chrystia Freeland jučer je poručila kako je njena zemlja i dalje na putu prema "nježnom slijetanju". Ali o čemu se točno radi? Po običaju, egzotični ekonomski termini se često spominju u medijima, ali pojašnjenja su rijetka, no ovo bi svakako valjalo pojasniti jer je riječ o vrlo važnom konceptu koji će imati posljedice na živote ljudi.
"Nježno slijetanje" u ekonomskom smislu možemo zamisliti baš kao i u avijaciji - uvijek nam je cilj sletiti na pistu "nježno", a to znači da moramo zrakoplov usporiti na vrijeme, prilagoditi brzinu, pažljivo promatrati pistu i uvjete, i zatim ga prizemljiti na način da naši putnici osjete što manji udarac pri kontaktu s tlom. Tako to rade profesionalni piloti, a sad ćemo pogledati kako to planiraju napraviti upravitelji centralnih banaka kad ih se stavi u ulogu "ekonomskih pilota".
Kroz ovu seriju tekstova već smo više puta ponovili na koji način centralna banka može svojim "polugama" direktno utjecati na ekonomiju, ali svakako vrijedi ponoviti - jedna od ključnih moći koju centralna banka posjeduje je povećavanje i smanjenje kamatnih stopa.
Podsjetimo i na to kako to nisu one kamatne stope koje vi vidite u svojoj banci, ali "kao da jesu" - naime, centralna banka dirigira kamatne stope za komercijalne banke i, razumljivo, ti potezi se onda odmah odražavaju i kod njih, odnosno kad daju kredite građanima i kompanijama.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.