Diljem Zapadnog svijeta javlja se otpor prema establišmentu i kada bismo htjeli detektirati gdje on snažnije počinje moglo bi se reći da je okidač bila velika financijska kriza koja je svijet pogodila 2008. godine. No, iako je izgledalo da će reakcija na tu krizu - što bi bilo logično - biti nagli uspon ljevice, jer ipak je to bila kriza kapitalizma, to se ipak nije desilo tako da sada u usponu imamo jednu novu desnicu koju obilježava populizam.
Moglo bi se, i trebalo bi se, puno govoriti o razlozima zašto se desilo. Jedan od glavnih je svakako činjenica da se ljevica postavila na jedan sasvim pogrešan način dajući preveliku potporu (ili nudeći premalo kritike) prema lijevom centru kao što je to bio recimo Barack Obama u SAD-u ili Francois Hollande u Francuskoj (pa u konačnici, na razočarenje mnogih, i Alexis Tsipras u Grčkoj).
Kada su pogođene mase tražile alternativu postojećeg sistema u krizi, vodeća ljevica u Zapadnom svijetu nije imala petlju ponuditi nešto drugačije, pa čak ni ostaviti prostora za diskusiju. Nikakva radnička samouprava nije se ozbiljno spominjala, kamoli - nezamislivo - preuzimanje kontrole nad sredstvima proizvodnje.
Da se ljevica usudila biti radikalnija, danas bi vjerojatno bila na korak do preuzimanja vlasti u brojnim vodećim zemljama Zapadnog svijeta. Umjesto toga odlučili su se čvrsto samo za socijal-demokraciju, a radničkoj klasi je već dosta mlake socijal-demokracije. Tu na scenu dolazi jedna nova desnica koja se po diskursu i načinu pristupa poprilično razlikuje od stare desnice, mada će se pokazati, po njihovom dolasku na vlast, da je retorika nova, a stil vladanja star.
Pritom treba spomenuti i to kako nova populistička desnica "grabi" puno glasača iz fonda koji se ne osjeća niti lijevo niti desno već glasa za ono što im u datom trenutku zvuči logičnije.
Dugo vremena se mislilo kako se ljudi okreću desnici u trenucima kada osjećaju ekonomske i životne teškoće. Da u tim trenucima gube toleranciju i počinju razmišljati sebičnije, šturije i uz puno manje popuštanja. Povijest nas donekle tome uči, no, je li zaista uvijek tako?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.