Neuništiva Kina protiv Trumpove trgovinske opsade: Jednopartijski sistem Kine pokazat će se višestruko učinkovitiji u ovakvom sukobu - ali maksimalno naoružana Amerika daje do znanja da nije u stanju priznati poraz
Kinesko-američki trgovinski rat, koji se posljednjih tjedana rapidno intenzivirao, doveo je do jednog od najkompleksnijih obračuna dviju najvećih svjetskih ekonomija. Donald Trump odlučan je u namjeri da zauzda Kinu golemim carinama i ograničenjima koje svakih nekoliko dana pooštrava, ali pitanje je može li doista pokoriti azijskog diva. Mnogi ističu da je Kina već prevelika da bi je se moglo zaustaviti tradicionalnim metodama, posebno kada se u obzir uzmu geopolitički i unutarnjopolitički čimbenici. S druge strane, neizvjesno je i koliko dugo američki predsjednik može održavati višestruke frontove i političke napetosti bez žestoke reakcije u vlastitoj zemlji, koja i sama trpi ekonomske posljedice.
Kina je specifična po svojoj unutarnjoj strukturi vlasti, gdje jednopartijski sustav pruža čvrstu političku stabilnost. Dok se Trump kod kuće suočava s kritikama političkih suparnika, pa i dijela javnosti koji strahuje od rasta cijena i mogućeg sloma tržišta, predsjednik Xi Jinping nema takav teret. U kineskom modelu vlasti, gdje Komunistička partija kontrolira ključne poluge države i ekonomije, odluke se provode bez dugotrajne rasprave u parlamentu ili otvorenog suprotstavljanja moćnih lobija. Taj jednopartijski okvir može se u ovom slučaju pretvoriti u veliku prednost – kad se donese odluka o financijskoj injekciji ili pak o novim carinama, one stupaju na snagu brzo i efikasno. Za razliku od zapadnih demokracija, unutarnja opozicija ne koči procese te nema javnih političkih rasprava koje bi slabile pregovaračku poziciju Kine. Jasno, i Trump djeluje vrlo nesmetano nakon impresivne pobjede na izborima prošle godine, no vidjet ćemo koliko će to još trajati.
Njegov glavni akter za dubinsku transformaciju unutarnjih poslovnih operacija, Elon Musk, već je na tolikom udaru da je veliko pitanje koliko će ga Trump, i uz najbolju volju, moći još dugo zadržati u svom užem krugu. Takvih "problema" kineski vrh nema.
U samoj Kini vlada uvjerenje da zemlja ima dovoljno resursa, posebice financijskih, za amortiziranje američkog pritiska. Još od globalne krize 2008. godine, kineske vlasti pokazale su spremnost na opsežnu državnu potrošnju i kreditiranje kako bi zaštitile ekonomski rast. Kao što se tada u kratkom roku ubrizgalo stotine milijardi dolara u infrastrukturne projekte, i sada se spominje mogućnost daljnjeg ublažavanja monetarne politike, ali i uključivanja državnih tvrtki u stabilizaciju tržišta. To uključuje i mjere poput povećanja subvencija kineskim proizvođačima, te snizivanje carina za druge partnere, čime bi se s vremenom zaobišla američka tržišna blokada. Osim toga, Peking otvoreno potiče svoje tvrtke na pronalazak alternativnih izvoznih destinacija, a mogli bi se drastično proširiti i poticaji za veću domaću potrošnju.
Suočen s tim, Trump može računati na dva jaka instrumenta: snažne sankcije i financijski pritisak. Sjedinjene Države, unatoč rastu kineske moći, i dalje imaju vodeću ulogu u globalnom financijskom sustavu. Washington može i pokušava ograničiti kinesku dostupnost investicijskom kapitalu, otežati poslovanje kineskih kompanija na američkom tržištu i potaknuti saveznike na zajednički front protiv Pekinga. Međutim, Trumpovo nepredvidljivo ponašanje, kao i njegova spremnost da uvodi visoke carine i drugim zemljama pa ih onda povremeno i ukida, narušava vjerodostojnost SAD-a u svijetu. Primjerice, dok su brojne države nakratko odahnule nakon što je Bijela kuća uvela 90-dnevnu pauzu za njihove carine, bilo je jasno da se radi o kaskadnom manevru kako bi se Trump mogao usredotočiti na Kinu. Takva taktika, iako privremeno oslobađa Washington jednog fronta, daje do znanja američkim partnerima da već sutra i oni mogu završiti u novom ciklusu kaznenih mjera ako predsjednik procijeni da mu je to politički isplativo.
Upravo ta volatilnost američke politike predstavlja dodatnu priliku za Kinu. Xi Jinping može računati da će, uz odgovarajuće poteze, Trumpov radikalan pristup izazvati val nezadovoljstva među američkim potrošačima i poslovnim krugovima, te stvoriti politički pritisak unutar SAD-a za normalizaciju odnosa. Naime, već i sada, nakon naglog poskupljenja neke robe, raste bojazan od sve veće inflacije i potencijalnog rasta nezaposlenosti ako se trgovinski rat nastavi. Na dulji rok, mnoge američke tvrtke koje posluju s Kinom – posebice one tehnološke, automobilske i farmaceutske – strahuju da bi visoke carine, recipročne kineske mjere i eventualna ograničenja pristupa kineskom tržištu mogli ozbiljno narušiti njihove profite. Tada bi Trump morao objasniti tko će nadoknaditi štetu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.