Nakon jučerašnjeg telefonskog razgovora Donalda Trumpa i Vladimira Putina nema dileme da su odnosi Washingtona i Moskve ušli u novu fazu. Priopćenja iz Bijele kuće i Kremlja povodom razgovora dvojice predsjednika upadljivo su usuglašena kada je riječ o temama i tonu razgovora. Press službe potvrđuju da su oba predsjednika optimisti i da vjeruju da se mogu pokrenuti brzo ka zajedničkoj borbi protiv terorizma i u rješavanju drugih važnih pitanja od zajedničkog interesa.
'Bio je to pozitivan telefonski razgovor, važan početak poboljšanja američko-ruskih odnosa, kojima je potrebna korekcija', priopćila je Bijela kuća. 'Telefonski razgovor Vladimira Putina i Donalda Trumpa bio je poslovan i protekao je u pozitivnom tonu, priopćeno je iz Kremlja.
Dojam koji ruski eksperti danas ističu u prvi plan jest ravnopravna osnova na kojoj su Putin i Trump započeli graditi svoje (predsjedničke) odnose. Toga nije bilo s Obamom.
Ruski mediji danas ocjenjuju da je telefonski razgovor Putina i Trumpa vratio smisao i sadržaj rusko – američkih odnosa, potičući istodobno nelagodu u Europi i NATO-u. Prema riječima ruskog senatora Alekseja Puškova, Kijev, Viljnus, Riga, Talin, Varšava, Oslo i NATO su u strahu od razgovora Putina i Trumpa, jer im se spremaju 'teška vremena'. Nije nemoguće da Puškov kao član Vijeća federacije za obranu i sigurnost zna nešto više o jučerašnjem razgovoru od onoga što je objavljeno u priopćenju Kremlja, a nije niti čudno ako on samo pojačava postojeću zbunjenost Europe i NATO-a.
Trump je jučer prije razgovora s Putinom pozvao njemačku kancelarku Angelu Merkel, a nakon Moskve je zvao Pariz, odnosno francuskog predsjednika Francois Hollandea. Na temelju šturog zajedničkog priopćenja Washingtona i Berlina mogli smo saznati da su se Trump i Merkel složili oko fundamentalne važnosti NATO saveza, te obaveze članica da srazmjerno sudjeluju u njegovom financiranju. Prema priopćenju press službe njemačke kancelarke, dvoje lidera govorili su o pitanjima Bliskog istoka, sjevera Afrike, vezama s Rusijom i sukobu u istočnoj Ukrajini. Merkel se založila za nastavak antiruskih sankcija zbog ruskog 'upada' u Ukrajinu, te je kritizirala podršku Moskve sirijskog predsjedniku Basharu al Assadu.
Merkel i Trump dogovorili su se da trebaju proširiti suradnju u borbi protiv terorizma, a također je navedeno da je američki predsjednik prihvatio poziv da dođe u Hamburg na summit G-20 u srpnju.
Nakon razgovora Putina i Trumpa, koji se završio oko 20:45 po moskovskom vremenu, iz Ministarstva vanjskih poslova Rusije 'procurila' je informacija da su počele pripreme za izravni susret Putina i Trumpa već u veljači ili ožujku i to na 'iznenađujućem mjestu'. Imamo li u vidu da nije praksa da informacije 'procure' iz ruskih ministarstava, možemo vjerovati da je Moskva s namjerom istaknula ono što bi trebalo biti očigledno – Trumpu su važniji Rusija i Putin.
No, možda i nije baš tako. Možda je ovo priča o neprijatelju kojeg treba držati bliže nego prijatelja, te se zbog toga u javnosti stvara prejaka slika o savezništvu Putina i Trumpa. Uostalom to je 'savezništvo' i dalje zasnovano samo na retorici. Ali što onda reći o retoričkoj razmjeni između Trumpa i Europske unije? Što reći o ocjeni američkog predsjednika da je 'predivno' što je Velika Britanija odlučila napustiti EU? Drugim riječima, sjajno je što se EU počela raspadati. O kakvim signalima je onda tu riječ?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.