Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja
Tema

Narodna mudrost i njen tajni kadar uz rub suvereniteta: Borba Srbije za izlazak iz tamnice i degenerativni stav Hrvatske o tome - nijedan narod iz bivše Jugoslavije nije dočekao obećanu bolju budućnost iako na nju još uvijek svi imaju pravo

PIŠE: Objavljeno: 33
FOTO: Reuters/Marko Djurica/Guliver Image

Hrvatska i Srbija, dvije najveće članice bivše SFRJ, danas su slabašne zemlje, preslike dominantnih vanjskih utjecaja koji im diktiraju agendu. Bezlično, birokratski i slijepo promoviranje "zapadnih vrednota" od strane Hrvatske, i autoritarno, stežuće i populistički od strane Srbije. Tko ima namjeru zauzeti stranu, za koju god da se odluči, uvijek će zauzeti krivu.

Može zvučati kao relativizacija, ali pogledajmo stvarnost objektivno. Izgleda li ijedna od ovih zemalja samostalno i suvereno? Vodi li politiku za dobrobit svojeg naroda ili interesa koji se u njih uglavljuju? Najgori stav koji se može zauzeti je onaj po nacionalnoj osnovi. Hrvat protiv Srbije i Srbin protiv Hrvatske je slijepac na istoj razini jer ne gleda dalje pretpostavke kojoj strani bi trebao pripadati. Isto vrijedi i za one rijetke koji se trude biti disidenti pa opet negdje na površinu izlazi njihovo "obrnuto" porijeklo čime sve, bez uvrede stvarnim disidentima, pada u vodu.

Najgore što možemo napraviti je svrstati se. Od intenzivnog svrstavanja već cijela Europa jauče u bolovima i to prelazi u kroničnu agoniju. Vijest o tome da bi se Hrvati trebali "suzdržati" od putovanja u Srbiju je užasna vijest. Dolazi kao pečat početka nečeg jako ružnog. To je uvod u krutu kulturalnu i društvenu dezintegraciju koja nam tako ne treba. Ali tog potencijalnog međusobnog razumijevanja toliki su se panično bojali da su prije ili kasnije morali napipati priliku kojom mogu odagnati svoje strahove. Hrvatska je godinama žrtva nametnute dogme da ni suradnja sa Srbijom nije poželjna, kamoli nešto više. Ta često vulgarno nametnuta kočnica služi kao nekakva pred-straža čak i teoretskom stvaranju bilo kakve ideje koja bi predlagala neku bilo kakvu "novu integraciju". U određenim segmentima dolazi i do političkog apsurda pa Hrvatska, koja bez ikakvog pogovora izvršava što joj se pošalje na izvršenje, gaji želju kočenja Srbije čak i prema tzv. euro-atlantskim integracijama - iako bi njihovim šefovima to svakako bio važan geopolitički cilj!

Poziv na miran suživot, ali u odvojenim kućanstvima, već se smatra nekom vrstom uvertire u "preveliki mir". To je nešto što se u Hrvatskoj osjeti, ne kod naroda - da ne bi bilo zabune - Hrvati i Srbi, naročito mladi, generalno se razumiju više nego možda krajnji istok i krajnji zapad Hrvatske, ali u političkoj klasi egzistira nepremostiva praktična i mentalna blokada prema kvalitetnom suživotu.

Ne može biti ideološka jer činjenice to ne podržavaju. Hrvatska graniči s autoritarnom Mađarskom, a preko mora tu je po nekim aspektima još i gora desničarska Italija. Nećemo biti pretenciozni pa reći da su male šanse da će se hrvatske "pro-demokratske aktiviste" pronaći u Budimpešti ili Rimu, tamo bi ipak bili kao da su pali s Marsa, ali tu se ni ne referiramo na deportaciju nekoliko takvih iz Srbije ovih dana (zbog čega je hrvatska vlast i izdala "upozorenje" da se ne putuje u Srbiju bez veće nužde) - već na činjenicu da politički radikalizam u širem susjedstvu ovdje nije niti tema dok su događanja u Srbiji poput nekog čudnog političkog "reality showa" koji se prati, uz glasno navijanje, svakog dana.

Jasno, svatko prati svoju štampu, ali onima kojima je posao pratiti oboje složit će se da razlike zapravo i nema. To su amplificirane optužbe, napadi, vrlo provokativna retorika, doslovno kancerogana politička hrana za mase koje se želi pripremiti na konfrontaciju. U takvim sukobima svaki pojedinac postaje resurs, glava koju se treba napuniti i zatim je pustiti da reži.

Danas je u Srbiji održan generalni štrajk. Na ulicama je demonstrirana široka solidarnost studenata, radnika, svih slojeva društva. Ogromna većina njih jako dobro zna za što se bori, a svjesni su da ove napetosti brzo mogu izmaknuti kontroli (današnji incident gdje se automobil zabio u studenticu za vrijeme prosvjeda). Bore se za vlastitu i bolju budućnost i tko god bi po bilo kojoj političkoj i/ili ideološkoj konstrukciji pokušao im uskratiti to pravo to je kao da ga uskraćuje samom sebi. Pravo na otpor protiv svih oblika nepravde moralo bi biti apsolutno temeljno ljudsko pravo, sve drugo je okrutno stanje nekakve životne nesvijesti, sulude ideje da bi vlastodršci mogli biti bezgrješni i beskonačno altruistični. Najčešće, zapravo gotovo uvijek, nisu.

U svakom otporu postoji i određena doza kaosa koji služi i kao neka "pravedna prevencija" da sve bude unaprijed dirigirano. Srbija, po svojoj geopolitičkoj osnovi, ne može ne biti pod pokušajima utjecaja izvana. Da Srbija nije pod utjecajima to bi značilo da je cijela vanjska politika odjednom stala. Zemlja "prema srcu Europe" koja razvija sve snažnije odnose s Kinom i Rusijom, ali u isto vrijeme nastoji osigurati svoju poziciju unutar nadnacionalnih klubova kao što je EU, doslovno je ultimativni kandidat za svaku vrstu slabijeg i jačeg uplitanja.

Postoje određeni sastojci za istinsku nesvrstanost, a Srbija ih ne posjeduje. I zato je osuđena na previranja koja će potrajati toliko dugo dok jedna agenda ne postane toliko dominantna da joj se druge ne mogu suprotstaviti. To je onda naizgled završna stanica i za sam narod koji će o vremenima pobune pričati samo kao o svršenoj prošlosti do koje više nema puteva. Ništa nije permanentno ni vječno, ali pošto je ljudski vijek i dalje relativno kratak u kontekstu masivnih preslagivanja, ono gdje će Srbija završiti uskoro možda će biti njeno krajnje stanje za veliku većinu onih koji danas žive u njoj. To nije mala stvar i teško je biti tamo i biti pasivni promatrač.

Angažman na razini koju vidimo danas ne može se inscenirati, čak ni uz svu volju ni uz sve dobro provjerene taktike i metode - a Srbija je kroz svoju noviju povijest u nekoliko navrata bila laboratorij za usavršavanje istih. Svaka pobuna je prilika za proliferaciju nečeg što nije prvotno viđeno kao glavno. Oni koji su sigurni u ishod moraju se pomiriti da u takvim situacijama ishod nikad nije siguran.

Svaka zemlja u sebi, negdje, ima kadra koji bi je mogao voditi na pravedan i autonoman način, a sam narod bio bi toliki štit od vanjskog svijeta da sva neminovnost koju spominjemo gubi na snazi. Problem je, dakako, politička i društvena stvarnost, hibernacija kadra koji nije ni svjestan da je baš on revolucionaran i da mu je vrijeme došlo, a zatim i prošlo. Pa tako dobivamo novo predstavništvo koje će samo preformulirati stare probleme.

Zamjenom načina gušenja osobne sudbine i prosperiteta suštinski se ne rješava ništa. Običnom narodu uvijek će doći na isto pokrada li ga autoritarna i drska populistička vlast ili će im radom (pa i samim postojanjem!) stečeno pravo oduzimati naizgled blaža garnitura koja otima "po zakonu".

Što se Hrvatske tiče, stav bi trebao biti vrlo jasan. Kao susjedna zemlja, sve dok joj se ne prijeti, trebali bi poštivati volju naroda kao ultimativnu, bez obzira uklapa li se to ili ne u šire političke, društvene ili bilo kakve druge preference. Svaki put kad jedna zemlja zauzima stav da bi trebala "pomagati", poticati ili na neki drugi način omogućavati promjenu drugdje, to ne završava dobro. To je u isto vrijeme i uvredljivo. Narod Srbije ima i svijesti i kapaciteta stvarati budućnost kakvu želi, a podrška može biti jednostavno u prepoznavanju te važne činjenice, na koju bi se, barem iz perspektive naroda, trebalo ugledati. Svaki pokušaj usmjeravanja, a svakako i propagandni, djelovanje je iz vlastitih sebičnih interesa ili - još i više ponižavajuće - iz tuđih, delegiranih.

Što se pak tiče onih koji grčevito grleći povijest ne mogu budućnosti dati šansu, rješenje bi moglo biti lako, da se poslužimo aktualnim trumpizmom - moglo bi se riješiti "u 24 sata". Kako? Malo višom razinom svijesti koja bi čvrsto i bez ustručavanja otpustila jednom zauvijek sve te evolucijske defekte koji su završili u slijepoj ulici ratnih zločina, barbarstva i primitivizma. Svi ovi koji se bave zbrajanjem i oduzimanjem bližih i daljnjih povijesnih zločina - a to su apsolutno aktualna vlast i u Hrvatskoj i u Srbiji - tamničari su bolje sudbine i nikad, baš nikad, to ne čine u narodnom interesu.

U vrijeme dok uživo pratimo ogromnu pošast za eliminaciju ljudi, što je rat u Ukrajini, trebali bismo iz sve snage zauzimati se da budemo viša razina evolucije, doslovno "sretni" da su nas okrutne povijesti i previše dobro naučile što više ne možemo biti.

Narod Srbije zaslužuje vlast, model, odnos s vanjskim svijetom, na temelju vrlo jasnih i ne toliko kompliciranih težnji. Ono što narodu treba je već unaprijed utkano u kolektivnu "narodnu mudrost" koju se želi izbaciti iz tračnica. Ta mudrost svodi se na mir, sigurnost, dostojanstvo, pravednost, priliku za razvojem i slobodu od svake vanjske (i unutarnje) eksploatacije. Srbija itekako ima povoda boriti se za to, bez ikakve rezerve, uz vlastitu narodnu mudrost, bez ičije pomoći. Hrvatska također.

Svi narodi bivše Jugoslavije u raznim oblicima dobili su obećanje da im pripada bolja budućnost, čak i dok se od njih tražilo da se odreknu svojih suvereniteta u zamjenu za nju. Sve zemlje bivše SFRJ ostale su bez svog suvereniteta i svega što ide uz to, a bolja budućnost nije isporučena. Očito je da će im na kraju jedino preostati da se sami za nju izbore, vodeći se vlastitom narodnom mudrošću i onim istinskim univerzalnim idealima. Nitko u ovoj regiji nema se čime ponositi da bi bilo dostojno bilo kakvog ideološkog izvoza. Bolja budućnost je još uvijek u budućnosti i ista je, jedino borba prema njoj će se voditi iz različitih postojećih nezavidnih pozicija.

Komentari

(33):
» Objavi komentar
Napomena: komentari čitatelja ne predstavljaju ni na bilo koji način stav uredništva portala advance.hr. Za sadržaj i točnost komentara čitatelja ne odgovaramo. Sadržaj se periodično pregledava i neprikladni komentari se uklanjaju.

Uvjeti komentiranja: Poštovani, pri objavi komentara molimo za kulturno izražavanje. Administrator će izbrisati sve komentare koji na bilo koji način vrijeđaju druge ili svojim sadržajem nisu na adekvatnom mjestu. Također se ne dozvoljavaju komentari koji na bilo koji način uznemiravaju druge korisnike, služe u svrhu propagande ili promicanja neutemeljenih tvrdnji. Advance.hr zadržava pravo brisanja komentara, kao i blokiranja mogućnosti komentiranja bez najave i bez objašnjenja.
Sortiranje: | Grupiraj odgovore: | Prikaz:
  1. 0
    Invest
    pozitivna ocjena
    19:20 | 3.02.2025.
    index.hr/vijesti/clanak/spiker-srpskog-drzavnog-radij...
    Prikaži cijeli komentar
  2. 0
    Invest
    pozitivna ocjena
    15:22 | 28.01.2025.
    Realan clanak:
    jutarnji.hr/vijesti/svijet/vucic-je-beskrajno-uplasen...
    Prikaži cijeli komentar
  3. 0
    Invest
    pozitivna ocjena
    10:09 | 28.01.2025.
    Drzava unajmila batinaše da tuku studente:
    jutarnji.hr/vijesti/svijet/studenti-pretuceni-bejzbol...
    Prikaži cijeli komentar
  4. 0
    Invest
    pozitivna ocjena
    05:38 | 28.01.2025.
    Stotine tisuca ljudi na ulicama Beograda, valjda ce sve biti u redu.
    jutarnji.hr/vijesti/svijet/nakon-vucicevog-govora-poj...
    pozdrav iz Rovinja
    Prikaži cijeli komentar
  5. +2
    okuraica
    pozitivna ocjena
    18:37 | 27.01.2025.
    Nazalost nismo vizionarski narod..samo se smanjujemo; drugi veci narodi ce nas progutati. Zbog nasih bezveznih razlika nestacemo kao narodi kao sto se vec vidi….mala populacija, sa jos manjom prirastajem plus odlazak u inostransvo, a ond drugi koji dolaze sa drugih kontinenata koji dolaze privremeno da popune rupe, ostace ovde zauvek. Daj boze da nam je ekonomija dobra pa bar da ostanu za uvek i da se integrisu, ali plasim se posto smo ne kreativni bicemo samo protocna meta dako da nece biti stabilnosti nego cemo biti zemlja samo da ih treniramo da be oni otisli samo dalje u bolje ekonimske sredine u zapadnoj evropi. Tako za 100+ godina bice ovaj prostor nesto drugo. ali sto smo sadili to cemo da cupamo; kazu nasi popljoprivednici.
    Prikaži cijeli komentar
  6. +1
    Invest
    pozitivna ocjena
    18:36 | 27.01.2025.
    Nisam tamo ali čujem da je ludnica ovo je nevjerovatno koliko je ljudi tamo sada Vučić će pristati na sve, pa čak i da nekome poljubi nožni palac samo da ga puste na miru, gadno je.
    pozdrav iz Rovinja
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 1
    +1
    Invest
    pozitivna ocjena
    19:06 | 27.01.2025.
    @Invest
    Evo jesam reko, upravo se Vučić obratio i kaže sve može, sve ću da vam dam samo me pustite da živim i uživam na vlasti.
    Prikaži cijeli komentar
  7. +7
    Gordana R
    pozitivna ocjena
    08:38 | 27.01.2025.
    Hvala za odličan članak i puno divnih komentara pogotovo za poveznicu na priču o kolibriću, priču koja je izgleda originalno afrička ali sadrži drevne mudrosti indijanaca tj. sastavni je dio vjerovanja gotovo svih domorodačkih naroda povezanih sa zemljom i istinskim izvorima života. Ako se prate Vučićeve izjave o stranim plaćenicima i izjave svjetskih čelnika koje jednoglasno staju uz njegovu tiransku vlast može se zaključiti da je ova pobuna istinska i autentična. Pratim sve što se događa oko pobune naših susjeda i u njoj istovremeno vidim toliku tugu, ali i energiju, i volju za boljim, istinskim, vjerodostojnim, jednostavno za malo pravde i život dostojan življenja. Povezano s onim što je jučer kod Stankovića, pjesnikinja Monika Herceg za sebe izjavila da nije vjernik, ali sebe smatra duhovnim bićem, meni je ova pobuna i kontakt preko različitih kanala s mladim ljudima koji učestvuju u ovoj pobuni istinska duhovna hrana neusporediva s bilo kakvim vjerskim obredom.
    Prikaži cijeli komentar
  8. +7
    mzmattias
    pozitivna ocjena
    22:02 | 25.01.2025.
    s jedno crno bijele perspektive tko stoji iza protesta a mogućnosti za organiziranje takvi nemira, s 99% vjerojatnosti, ima samo zapad ili SAD. da li je to razumna ili ipak kriva pretpostavka da Ameri ipak stoje i iza ovog Majdana?
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 4
    +8
    marmas
    pozitivna ocjena
    22:24 | 25.01.2025.
    @mzmattias
    Cia snajko cia, upropastili su pola svijeta...
    Prikaži cijeli komentar
    +6
    mzmattias
    pozitivna ocjena
    07:48 | 26.01.2025.
    @marmas
    Jasno a tko će drugi....
    Prikaži cijeli komentar
    +12
    Markus 1
    pozitivna ocjena
    10:32 | 26.01.2025.
    @mzmattias
    Ovo nije prvi put da su ljudi u Srbiji duboko razocarani sa politickom (mafijaskom) vrhuskom. Ovo se jednostavno razlog da je mnogima u Srbiji prekipjelo od korupcije i politicko-ekonomske prostitucije. Aca vukodlak je ako se ne varam bio ministar informiranja u vladi Milosevica. Ovaj put ne bih optuzio bilo koga sa zapada. Ovo je domaca erupcija izazvana jednim totalnim bezakonjem i brutalnim bogacenjem pojedinaca na stetu naroda koji opet tone sve dublje u siromastvo i beznadje.
    Prikaži cijeli komentar
    +2
    mzmattias
    pozitivna ocjena
    22:41 | 26.01.2025.
    @Markus 1
    Takve revolucije bez odlučujuće pomoći iz vana su vrlo rijetke. Ali valjda ako negdje bi se dogodile onda je Srbija visoko na toj listi.
    Prikaži cijeli komentar
    Još 1 komentar u raspravi - prikaži sve
  9. +6
    I. Hariš
    pozitivna ocjena
    14:16 | 25.01.2025.
    Rado bih pročitao jedan mnogo opsežniji osvrt na "incident, s pogledom iz svih kutova, bez zadrške objektivnosti !!
    -
    U najkraćem, borci mase za "svoja prava" linčem oduzimaju osobno pravo, novisno čime je borba za osobnu slobodu pokrenuta u danom momentu.
    Prikaži cijeli komentar
  10. +19
    gushter
    pozitivna ocjena
    09:57 | 25.01.2025.
    ovom recenicom je autor rekao sve -> 'Najgore što možemo napraviti je svrstati se.'
    a to elite zele, podjele!
    plavi vs crveni
    bijeli vs crni
    cijep. vs necijep.
    za vs protiv
    lijevi vs desni
    ukr vs rusija
    itd itd
    izmislit ce sto god treba
    DIVIDE ET IMPERA
    Prikaži cijeli komentar
  11. +23
    WBTF
    pozitivna ocjena
    07:57 | 25.01.2025.
    Još jedan briljantan članak!
    Prikaži cijeli komentar
  12. +10
    Korisnik19377
    pozitivna ocjena
    07:34 | 25.01.2025.
    Nakon Trumpove prijetnje, cijene nafte pale na 78 dolara po barelu.
    Da li cijena goriva pala u RH?
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 1
    +6
    Markus 1
    pozitivna ocjena
    08:28 | 25.01.2025.
    @Korisnik19377
    Po pitanju cijena uglavnom vjerno slijedimo "taktove" poskupljenja, dok u suprotnom smjeru je to vrlo diskutabilno.
    Prikaži cijeli komentar
  13. +53
    Genije iz Kenije
    pozitivna ocjena
    04:31 | 25.01.2025.
    Zanimljivo, nekidan su upitali onu nekakvu vještačku inteligenciju kako će izgledati europske granice u budućnosti, i ona je na to sugerirala da će se EU neminovno raspasti, ali da će opstati neke manje međudržavne asocijacije, a među njima i jedna nova južnoslavenska unija. Iz priloženog je vidljivo da će sve te nove asocijacije biti uvjetovane jezičkom i kulturnom bliskošću, i to je sasvim logično, jer sličnost jezika i kulture će mi Srbina i Bošnjaka uvijek činiti suštinski bližim, nego recimo nekog Norvežanina, Grka ili Rumunja. Također, s druge strane je također sasvim normalno da tamo gdje postoji bliskost postoji istovremeno otuđenje, samo što mi to izgledno u dovoljnoj mjeri još uvijek ne znamo. Recimo, Austrijanci za najopasnijeg susjeda smatraju sebi one najsličnije Nijemce ili međusobni odnosi skandinavskih zemalja su zapravo puno manje idilični nego što to izgleda izvana. Danci tvrde da je cijela južna Švedska zapravo njihova, a u tome ih zatim neobično podržavaju i Norvežani. No, naznačene zemlje ipak u konačnici dobro surađuju međusobno i prema vani uvijek nastupaju kao jedan. Čini se da je to ono što i nama treba. Održati nacionalne transgeneracijske traume unutar granica kavanskih rasprava, a u svemu drugom dobro surađivati i međusobno se podržavati i štititi. Jer postoji ta jedna široka dimenzija života gdje već nema nikakvih problema među Južnim Slavenima. Svi vole Noleta i Jokića, svi vole Halida, svi vole Rozgu i Grašu. No i puno šire od toga. Sveučilišta i brojne kulturne institucije sjajno surađuju međusobno. Također i brojni gospodarski subjekti obuhvaćaju firme kako iz Hrvatske, tako i Srbije i Bosne. Ostaje dakle samo nadvladati dječje bolesti nacionalizma kao i spodobe koji ga već decenijama uspješno monetiziraju za svoju osobnu i porodičnu korist.
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 1
    +14
    WBTF
    pozitivna ocjena
    07:56 | 25.01.2025.
    @Genije iz Kenije
    Kolega 🔝komentar!
    Prikaži cijeli komentar
  14. +11
    Markus 1
    pozitivna ocjena
    23:49 | 24.01.2025.
    Izgleda da je aktualna srbijanska politicka elita dotakla dno. Nakon raspada Jugoslavije kojoj je kumovala Amerika i Milosevic, Srbija nije imala niti jednog predsjednika koji se nije pokazao kao izdajica svog naroda u nekom smislu. Jedini koji je nesto valjao njega su upucali.
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 3
    +12
    cicako
    pozitivna ocjena
    02:13 | 25.01.2025.
    @Markus 1
    Bilo je jos odgovornoh,ni Alija i Franjo nisu bas bez putera na glavi.
    Prikaži cijeli komentar
    +10
    Korisnik19377
    pozitivna ocjena
    06:33 | 25.01.2025.
    @Markus 1
    Zašto optužujete Miloševića? pa čovijek je samo radio što mu se kaže a kad mu je proradio ego i nekakav razum završio je u zatvoru. Nitko od nas u EU nije samostalan...
    Prikaži cijeli komentar
    +2
    Markus 1
    pozitivna ocjena
    08:40 | 25.01.2025.
    @Korisnik19377
    Koji iole normalan predsjednik jedne drzave moze reci da se raduje ratu (. . i ako "bog" da srece - opet ce . . ) 🤔
    Prikaži cijeli komentar
  15. +53
    Saruman
    pozitivna ocjena
    22:44 | 24.01.2025.
    Problem Hrvatske i Srbije je mafijaška ekipa koja je isprovocirala rat kako bi preuzeli kontrolu svih društvenih, ekonomskih i političkih sfera kako bi se mogli besramno bogatit i parazitirat na radu običnog naroda i ostavštini naših predaka.
    Mržnja susjednih, bratskih naroda je samo vrhunski politički alat koji omogučava političarima da pljačkaju u miru dok se narod bavi ideološkim besmislicama. To nije nešto novo, to je već odavno provjeren alat koji je kroz povijest služio političkim elitama da drže moč u svojim rukama. Siguran sam da čemo narednih nekoliko tjedana gledat u mainstream medijima razne sadržaje koji potiču hrvate na mržnju prema srbima i u srbiji obrnuto. Sve sa ciljem kako se narod hrvatske ne bi konsolidirao sa narodom srbije.
    Sve to traje još od kasnih osamdesetih. Dok narod ratuje oni preuzimaju politiku, medije, monetarni sustav, sudstvo, policiju, vojsku. Uvukli su se u sve pore društva u Srbiji i Hrvatskoj i nitko ih više ne može zaustaviti....osim možda još većih i jačih mafijaša sa zapada koji ih neće spriječavat u pljačkanju svojih naroda ukoliko prate njihovu agendu i rade što im se kaže. To u neku ruku razumijem, nije da imamo nekog izbora. Preslabi smo da bi smo si mogli dozvolit suverenitet i vlastite odluke koje se protive zapadu. Korporatisti nas mogu uništit preko noći ako to odluče. I tada če narod patit još više nego što pati sada. Jedino što zamjeram našim političarima je loš standard, a kad malo bolje razmislim loš standard je jedina stvar koja nas dijeli od masivnog dolaska arapa i afrikanaca u naše društvo. Pa na kraju neznam dali su samo pohlepna mafijaška bagra koji su na neki način napravili genocid lošom ekonomskom politikom ili nas na taj način štite od još gore sudbine koja je zadesila večinu zapadnih zemalja.
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 2
    +5
    Markus 1
    pozitivna ocjena
    23:52 | 24.01.2025.
    @Saruman
    👍🏻
    Prikaži cijeli komentar
    +4
    I. Hariš
    pozitivna ocjena
    14:02 | 25.01.2025.
    @Saruman
    👍
    Ipak, "zaštita! je, vjerojatnije, samo kolateralna!
    Prikaži cijeli komentar
  16. +7
    Invest
    pozitivna ocjena
    22:25 | 24.01.2025.
    Ovdje je toliko uzavrelo da sutra idem u toplije krajeve, iako uskoro putujem u Dubaji.
    Panika je u ocima nekih koji su povezani blisko s Vucicem, osjeti se to a bome i vidi na licima tih ljudi.
    Ovako na prvu, tesko ce Vucic ovo prezivjeti.
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 1
    +5
    K.Trout
    pozitivna ocjena
    19:12 | 25.01.2025.
    @Invest
    Ne ẓ̌uri, moẓ̌e biti vruće i na Dedinju. 😀
    Prikaži cijeli komentar
  17. +55
    diljgar
    pozitivna ocjena
    21:45 | 24.01.2025.
    Ideja jugoslavenstva bila je previše avangardna za ove narode
    Prikaži cijeli komentar
  18. +28
    xwing
    pozitivna ocjena
    21:37 | 24.01.2025.
    Hvala autoru za članak!
    Prikaži cijeli komentar
  19. +29
    grete
    pozitivna ocjena
    21:10 | 24.01.2025.
    Marjanovic 👍
    Prikaži cijeli komentar
  20. +51
    Velebit
    pozitivna ocjena
    21:02 | 24.01.2025.
    "Očito je da će im na kraju jedino preostati da se sami za nju izbore, vodeći se vlastitom narodnom mudrošću i onim istinskim unverzalnim idealima."
    Bravo autoru za ovu VELIKU rečenicu.
    Na ovoj planeti, u ovom vremenu, sloboda, mir, blagostanje nisu dani. Za njih se treba izboriti istinskim univerzalnim vrijednostima, kako autor i kaže. Koje su one- odgovori leže u narodnoj mudrosti, kako i sam autor kaže.
    "Boj ne bije svijetlo oružje, boj bije srce u junaka"... svim internet junacima današnjje veliki pozdrav, preci nam se smiju! A iza brda se valja Stargate, AI, prespektiva još većeg tonjenja u san i pasivnost...
    Kao rješenje... jedna indijanska mudrost kroz parabolu o kolibriću-
    polis.ba/neka-svatko-ucini-koliko-moze-da-ugasi-pozar/
    Prikaži cijeli komentar
    Reakcije na komentar: 1
    +7
    astrolila
    pozitivna ocjena
    00:29 | 25.01.2025.
    @Velebit
    👍
    Prikaži cijeli komentar
Želite ostaviti komentar? Postanite advance pretplatnik.