Japan u crvenom prvi put u 30 godina.
Japan je ponovo pao u recesiju nakon dva uzastopna kvartala rasta.
(op.pr) Prvo da objasnimo značenje riječi annualise koja se koristi u ovom tekstu.
annualise – izraziti (količinu poput kamatne stope, profita itd…) kao da je primjenjena ili izračunata tijekom jedne godine
Primjer: Anualizirati neto profit, podijeliti godišnji neto profit proteklih mjeseci do određenog datuma i pomnožiti s 12.
Japanska ekonomija je smanjena za "anualiziranih" 3.5 % između srpnja i rujna što je najveći pad nakon razornog potresa 2011. Izvoznici su zabilježili veliki pad broja narudžbi za ključna tržišta kao što su Kina i Europa.
Premijer Yoshihiko Noda je opisao brojku BDP-a kao "ozbiljnu" dok je Seiji Maehara, ministar za ekonomiju, rekao da je Japan vjerojatno ušao u "fazu recesije".
U govoru u ponedeljak Masaaki Shirakawa, guverner Banke Japana, je rekao kako "nema dvojbe da centralna banka treba učiniti sve da olakša situaciju što je više moguće". Rekao je da nije realno da će se domaća potražnja "povećati pri stopi koja će nadmašiti slab izvoz".
Mjesečni pregled "ekonomskih promatrača" japanske vlade, koji uključuje brijače, hotelijere, prodavače automobila i druge koji surađuju sa potrošačima, je zabilježio šest uzastopnih padova od travnja. Prošli mjesec je indeks bio na razini nešto boljoj od aprila 2011. godine, odmah nakon potresa.
Japanski proizvođači, od Nissan-a do Shiseido-a, su objavili da je naglo pala prodaja njihovih proizvoda u Kini nakon vala demonstracija protiv nacionalizacije otoka od strane Tokija sredinom rujna.
Japanskih najvećih sedam proizvođača automobila su smanjili svoje projekcije za prodaju u Kini za jednu petinu za fiskalnu godinu do ožujka, prema računanju medija Nikkei.
Japanski trgovački deficit je najveći ikada
Situacija u Japanu izmiče kontroli.
Japan je zabilježio najveći trgovački deficit ikada za pola fiskalne godine što je znak da su kriza državnih dugova u Europi i zategnuta situacija sa Kinom zbog teritorijalnog problema itekako utjecali na japanski izvoz, pokazali su danas podaci vlade (op.pr.12/11/12).
U prvoj polovici fiskalne godine 2012, uključujući rujan, Japan je zabilježio trgovački deficit oko 40.6 milijardi dolara (3,219 milijardi jena) što je 90.1 % više nego godinu dana ranije i najveći deficit od kada je Ministarstvo financija počelo voditi statistiku 1979.godine.
Samo u rujnu je deficit bio 558.6 milijardi jena, treći mjesec zaredom u crvenom i najveći za mjesec rujan, piše u preliminarnom izvještaju ministarstva. To povećava strah da su nasilni skupovi protiv Japana i bojkot japanskih proizvoda u Kini utjecali na izvoz svome najvećem trgovačkom partneru.
Izvoz u Kinu je pao za 8.2% na 5,921.1 milijardi jena u prvoj polovici i onda naglo za 14.1% na 953.8 milijardi jena u rujnu. To je veći pad od 9.9 % u kolovozu. Bio je to četvrti mjesec zaredom sa deficitom. Pad je bio očigledan u izvozu raznih proizvoda, od automobila i auto dijelova do čelika i poluvodiča.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.