Sovjetski odgovor na Barbarossu bila je predanost doktrini Totalne mobilizacije koju je prvi formulirao Mihail Frunze, briljantni rukovoditelj Crvene Armije za vijeme Lenjina. Zanimljivo je uočiti činjenicu da dok su Sovjeti doživljavali zastrašujuće poraze i taktičko iznenađenje u ljeto 1941., strateški i psihološki pripremali za su za rat protiv zapadnog kapitalizma već od 1917. Teško je pretjerivati magnitudu evakuacije na istok ključnih tvornica i radnika, moralnu čvrstinu i hrabrost onih koji su je izveli, kao i važnost toga uspjeha.
Odmah nakon početka invazije dok su neke druge sovjetske agencije bile u panici i neredu, 24. lipnja osnovano je sovjetsko Vijeće za evakuaciju. U trenucima povlačenja Crvene armije ono će odlučivati najvažnijim strateškim i ratno-ekonomski zadatkom: relokacijom moćnih ljudskih i materijalnih resursa iz ugroženih zapadnih regija prema istoku SSSR-a. Na čelu cjelokupne operacije bio je Nikolaj Voznesenski kao je također bio na čelu Gosplana (agencije za 5-godišnje sovjetske ekonomske planove).
Tijekom sljedećih šest mjeseci sovjetska industrijska migracija na istok obuhvatila je 2 593 industrijskih objekata, njih 1 523 bilo je okarakterizirano "značajnim" od kojih je 1 360 bilo tvornica oružja. 15% ih je transportirano na područje Volge, 44% na Ural, 21% u Sibir i 20% u sovjetsku Srednju Aziju. Za transport industrije bilo je potrebno 1.5 milijuna željezničkih vagona. S tvornicama je otišlo između 30 i 40% radnika, inženjera i tehničara. Nekih 16.5 milijuna radnika započelo je nove živote u uvjetima užasne oskudice, radeći 11 sati na dan, šest dana tjedno, u početku pod otvorenim nebom. Teško je uopće zamisliti da bi britanski ili američki radnici mogli uspostaviti i održavati proizvodne linije pod takvim hendikepima.
Staljin je presudnu odluku za spas države donio odmah početkom rata protiv Trećeg Reicha. Sovjetski diktator je s pravom mogao tvrditi da je njegova prisilna industrijalizacija Sovjetskog Saveza 1930-ih, koja je provedena uz cijenu bijede i smrti milijuna protjeranih seljaka, omogućila da sada 1941. SSSR može izrađivati tenkove i tvornice potrebne da se odupre njemačkoj invaziji. Staljinovo davanje prioriteta teškim industrijama sposobnim da se pretvore u tvornice oružja i vojne opreme označavala je privrženost Frunzeovom konceptu totalnog rata.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.