Kina i Indija, dvije najveće zemlje svijeta, zajedno imaju preko 2,5 milijarde stanovnika, to je blizu polovice svih stanovnika na Zemlji (danas je oko 7 milijardi). Znati što se događa u zemljama ovakvih "proporcija" je od velike važnosti za shvaćanje svijeta oko nas. Iznimno je važan i njihov bilateralni odnos, a naročito kada znamo da ove dvije zemlje graniče jedna s drugom.
Još puno toga je važno, kao npr. činjenica da je jedna od njih, Kina, druga ekonomska sila svijeta koja pretendira na to da uskoro postane prva, dok ova druga brzo napreduje.
Kina, s preko 1,3 milijarde stanovnika, formalno je najveća "komunistička" zemlja na svijetu, jer je na vlasti Komunistička partija. No, zapravo govorimo o jednostranačkom sistemu koji nema baš puno veze s komunizmom, štoviše, sistem nazivaju "socijalizam s kineskim karakteristikama", što je u suštini državni kapitalizam koji se pokazao, očito, ekonomski vrlo učinkovit.
Dok u Kini nema demokracije, s druge strane Indija je, sa svojih 1,2 milijarde stanovnika, zemlja koju se često naziva "najvećom svjetskom demokracijom".
Povijesno gledano odnosi između Indije i Kine postoje već preko 2,000 godina, no moderni odnosi Republike Indije i Narodne Republike Kine započinju 1950. godine kada Indija postaje jedna od prvih država svijeta koja prekida službene veze s Tajvanom te priznaje Komunističku Partiju Kine kao legitimnu vlast na kineskom kopnu.
Kina i Indija danas su najbrže rastuće svjetske ekonomije, a taj ekonomski rast znači ujedno i njihov sve snažniji utjecaj u međunarodnoj diplomaciji. Štoviše, moglo bi se čak reći da Indija i Kina još ni nisu u potpunosti razvile svoj utjecaj, no on će u narednim godinama - vrlo moguće i rapidno - rasti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.