Među silama Bliskog istoka Saudijska Arabija svakako je teška kategorija. Štoviše, Saudijska Arabija jedna je od dvije vodeće sile na ovom prostoru, druga je Iran. Imajući to u vidu, sve što se događa u Saudijskoj Arabiji imat će velike posljedice na cijelu regiju, a nešto se upravo događa.
Prije nego se osvrnemo na najnovije vijesti iz kraljevskog dvora, spomenimo neke bitne podatke u kontekstu saudijskoj utjecaja.
Točno je da se na prostoru Bliskog istoka obračunavaju velike sile poput SAD-a i Rusije te da je Bliski istok već desetljećima epicentar imperijalističkih pohoda, ponajviše zbog energetskih resursa. No, vanjske sile samo su jedna komponenta ovih tenzija - unutarnje sile i njihovo rivalstvo svakako pridonosi kaotičnosti, a najveće rivalstvo od svih je ono između najmoćnije sunitske zemlje, Saudijske Arabije, i najmoćnije šijitske zemlje, Irana.
Štoviše, moglo bi se reći kako ova rivalstva uvelike pridonose tome da je Bliski istok trajno poprište sukoba. Jedinstvo naroda Bliskog istoka, kada bi postojalo, učinilo bi cijelu regiju daleko otpornijom na imperijalističke upade. No, kako i svjedočimo zadnjih dana, regija je prožeta rivalstvom i iako prvo na pamet pada ono "gornje", između Saudijske Arabije i Irana, aktualni sukob između Zaljevskih monarhija, odnosno blokada Katara, pokazuje nam do koje mjere vlada razjedinjenost.
Kako će se Katar obraniti od sve nasrtljivije Saudijske Arabije, i hoće li se uopće obraniti, tek ćemo vidjeti, no, Saudijska Arabija svakako postaje intenzivan akter koji je već pred kraj Obamine administracije pokazao kako je spreman djelovati agresivno i nepredvidljivo - naime, njihov napad na Jemen, koji još uvijek traje, pokrenut je bez odobrenja Washingtona, njihovog jakog saveznika, a takvo što bilo bi nezamislivo do prije svega nekoliko godina.
Riječ je o zemlji u kojoj živi oko 33 milijuna stanovnika. Druga je po površini u cijelom arapskom svijetu (prvi je Alžir).
Saudijska Arabija Današnja Saudijska Arabija zapravo je vrlo nova država, niti 100 godina stara - 1932. osnovao ju je Ibn Saud nakon što je početkom stoljeća, kroz niz vojnih osvajanja, ujedinio (milom ili silom) četiri regije od kojih se sastoji današnja zemlja: Hejaz, Najd, Al-Ahsa i Asir.
Kada je Ibn Saud u konačnici osvojio i Rijad, mogla je nastati Saudijska Arabija - apsolutistička monarhija i diktatura jedne obitelji, Saud.
Dakako, sve je počelo kojih 2 stoljeća ranije kada je obitelj Saud nastala na prostoru centralne regije Najd. Ključan trenutak dogodio se 1744. kada je Muhammad bin Saud, osnivač dinastije, udružio snage s tadašnjim religijskim liderom Muhammadom ibn Abd al-Wahhabom - osnivačem vehabizma, ultra-konzervativnog pokreta koji, zahvaljujući ovom paktu iz 18. stoljeća, i dalje predstavlja službenu ideologiju Saudijske Arabije, ali ne samo nje, već i najopasnijih terorističkih organizacije današnjice što je, svakako, bitan detalj.
Grb obitelji SaudOd onda se naizgled ništa bitno nije promijenilo. Zemlja nosi ime po dinastiji Saud i vlast se prebacuje s oca na sina, s kralja na princa, dok u pozadini dobar dio vlasti u rukama drže radikalni klerici koji bez predaha nastoje vehabizam pretvoriti u dominantnu granu Islama. Simbioza je to fundamentalizma i ogromnog novca kojeg Saudijska Arabija okreće zahvaljujući izuzetnim naftnim bogatstvima.
Ta simbioza je ujedno i kočnica prema bilo kakvom većem konkretnom progresu unutar same Saudijske Arabije - žene i dalje ne smiju voziti automobile, smrtna kazna dodjeljuje se za stvari koje su vrijedile u Srednjem vijeku, recimo za bavljenja magijom itd.
No, ta simbioza je bitna - naime, Saudijska Arabija nije zemlja koja nastoji, sukladno vehabizmu, živjeti "kao u doba proroka Muhameda", bar ne posve. Osvrnimo se na ove detalje - koja zemlja na svijetu najviše novca izdvaja za vojsku i oružje? SAD, dakako, čak 597 milijardi USD godišnje. Iza njega, na poprilično dalekom drugom mjestu je, pogađate, Kina, sa 145 milijardi USD godišnje. Treće mjesto pripada? Rusiji? Ne, prevarili biste se - na trećem mjestu nalazi se Saudijska Arabija s 82 milijarde USD godišnje dok je Rusija na četvrtom mjestu sa 65 milijardi USD.
Koliko koja zemlja izdvaja na naoružanje (izvor: International Institute for Strategic Studies, izvještaj za 2015.) To je i fascinantan i uznemirujući podatak. Jedino što je još više uznemirujuće od toga je činjenica da je jedan od najvažnijih saudijskih vojnih saveznika Pakistan - jedina nuklearna sila u islamskom svijetu. Saudijci su već ranije istaknuli da ako sutra Iran proizvode nuklearno oružje, oni će ga imati već preksutra - to je ta pakistanska veza. Je li ona uistinu toliko jaka? Možda i nije, ali bolje da ni ne dolazimo u trenutak kada će se njena snaga provjeravati.
To je u kratkim crtama Saudijska Arabija - zemlja koja ima odlične odnose sa Zapadom, zemlja koja nema baš nikakve veze s demokracijom i zemlja gdje religijska ideologija vodi vrlo važnu riječ.
Dakle, znajući kako je sama Saudijska Arabija koncipirana, moramo svakako obratiti i pozornost na njene kraljevske hodnike jer tu se kriju odgovori o njenoj budućnosti.
Koliko uopće ima članova vladajuće kraljevske obitelji Saud? Prema nekim procjenama ima ih oko 15,000, no, to ne znači da su svi oni podjednako privilegirani - mada svakako jesu više od ostalih 33 milijuna Saudijaca. Općenito se vjeruje da tek manja skupina od oko 2,000 članova obitelji Saud u rukama drži pravu moć i bogatstvo.
Saudijska vladajuća obitelj Saud ima oko 15,000 članova, no najveću moć i bogatstvo ima njih oko 2,000 Od sredine 18. pa do sredine 20. stoljeća imala je obitelj Saud moćnih konkurenata, kako unutar tako i izvan Arabije, no, u konačnici ipak su oni prevladali. Dakako, bit će im potrebna i "mala" pomoć saveznika - naime, prvi kralj, Ibn Saud, ponudio se Britanskom carstvu koje je, u zamjenu za svoje interese, odlučilo čuvati obitelj Saud.
Drugi saudijski kralj, Saud bin Abdulaziz Al Saud - s trona ga je svrgnuo bratNaravno, kako to i biva na jednom kraljevskom dvoru, unutarnji sukobi su neminovni. Drugi saudijski kralj, Saud bin Abdulaziz Al Saud, vladao je od 1953. do 1966., no, tada ga je s vlasti svrgnuo rođeni brat, Faisal bin Abdulaziz Al Saud - on je pak snažno podupro pan-islamizam, ali i anti-komunizam (što se Zapadnim silama u to doba jako svidjelo), no, ni on neće predugo vladati. Devet godina nakon što je preuzeo tron srušivši brata pasti će i on, ali još žešće - naime, na njega će pak 1975. izvršiti atentat njegov bratić, Faisal bin Musaid.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.