Na velikoj prekretnici: Pritisak je odradio svoje, posljedice mogu početi - Njemačka poručuje da je odmah spremna za EU embargo na rusku naftu
Njemački ministar financija: "Što se tiče ruskog ugljena i nafte, možemo prekinuti uvoz odmah. Pritom valja napomenuti da se ne može isključiti mogućnost da će cijene goriva rasti"
Što će, kako i kada odlučiti Njemačka, najveće gospodarstvo Europske unije, imat će velike i direktne posljedice po aktualni rat u Ukrajini. To je jasno već od samog početka jer i odnosi u Europi su takvi da ih Njemačka dirigira, a ostale zemlje uvelike slijede. No, po izbijanju rata imali smo situaciju gdje je zapravo baš Njemačka bila glavni skeptik prema prevelikim i prebrzim sankcijama koje bi se uvodile Rusiji. Razumljivo, njemački skepticizam proizlazi iz procjene vlastitih gubitaka u takvom scenariju, a isti bi bili vrlo značajni.
Može se reći kako je zato Njemačka bila i skeptična prema slanju oružja u Ukrajinu, ali je zadnjih dana posve promijenila taj stav. Ne može se tvrditi da je taj skepticizam proizlazio iz - ili da je ostavština - njemačkog pacifizma. Taj pacifizam je postojao, u jednom trenutku vremena, recimo kad je trebalo usprotiviti se američkoj invaziji na Irak, a i kad su Pariz i London vrlo brzo stali uz bok Washingtonu u slučaju devastirajućeg bombardiranja Libije, Njemačka se držala po strani vodeći se svojom politikom neuplitanja u strane sukobe.
No, novi kancelar Olaf Scholz bez ikakvih problema je jučer konstatirao da je "pacifizam dotrajao" te da će Njemačka od sad slati Ukrajini razne vrste naoružanja uključujući i teško naoružanje. Dakle, pacifizam nema nikakve veze s njemačkim skepticizmom jer sad vidimo kako ga se olako službeni Berlin odriče.
Što onda ima veze? Njemački poslovni interes. Bojali su se da bi većom podrškom za Ukrajinu mogli proći kao što su sad Poljska i Bugarska kojima su isporuke ruskog plina obustavljene.
Ali to njemačko čuvanje same sebe ima i svoj limit. Pritisak na Berlin se povećava od prvog dana rata i to ne samo izvana - odnosno iz Washingtona i Kijeva - već i iz samog Berlina.
Znamo koji je sastav njemačke vladajuće koalicije. SPD možda jesu najveća stranka u toj koaliciji, ali ne i najutjecajnija. Stranka Zelenih - koja je zadnjih godina poprilično odlutala od svoje inicijalne političke agende ravno u geopolitiku - mjesecima prije no što je Rusija napala Ukrajinu postavljali su se kao da je rat već počeo.
Upravo Zeleni sad vrše glavni pritisak na Scholza da se upusti u veliki zaokret, pa ako treba da malo (možda i puno) žrtvuje i njemačko gospodarstvo za neke druge ciljeve. Njega se pak neće trebati još dugo nagovarati, zapravo izgleda kao da je nagovaranje završeno.
Iz Berlina su danas poručili kako su spremni odmah podržati embargo na uvoz ruske nafte na razini cijele Europske unije. To znači da bi taj embargo mogao stupiti na snagu već u narednim danima.
Pritisak je snažan, razumljivo. Argumentira se da kupnja ruske nafte (a i drugih energenata) direktno financira rusku vojnu invaziju šaljući Rusiji stotine milijuna eura dnevno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.