"Moramo ga imati pod svaku cijenu!": Trump i Vance odlučni u stjecanju Grenlanda, stanovnici dižu glas, u Danskoj raste nervoza
Američki predsjednik Donald Trump još je jednom potvrdio svoju namjeru da Sjedinjene Države preuzmu Grenland, naglasivši da je to važno ne samo za američku nacionalnu sigurnost nego i za globalnu stabilnost. Nedavno je u Bijeloj kući pred novinarima izjavio da će SAD "ići onoliko daleko koliko je potrebno" kako bi osigurale nadzor nad tim autonomnim danskim teritorijem, pozivajući se na vojnu i stratešku važnost Arktika. S obzirom na to da je Grenland formalno dio Kraljevine Danske, takve su izjave izazvale ogorčenje lokalnih vlasti, koje tvrde da je ideja o preuzimanju otoka – na bilo koji način – neprihvatljiva i uvredljiva.
Istodobno, dopredsjednik SAD-a JD Vance otputovao je na američku vojnu bazu Pituffik na sjeveru Grenlanda, zajedno sa suprugom Ushom Vance i ministrom energetike Chrisom Wrightom. Iako je prvotno planirano da izaslanstvo posjeti i glavni grad Nuuk te sudjeluje u lokalnim događanjima, put je u posljednji trenutak skraćen samo na obilazak baze. Zbog kritika iz danske i grenlandske javnosti, američki su dužnosnici odustali od šireg programa, uključujući i plan supruge dopredsjednika da na otoku prati utrku psećih saonica. Službeni Kopenhagen tu je odluku nazvao "mudrom", nastojeći ne pojačavati napetosti koje su se iznenada pojavile između Danske i njezina tradicionalnog saveznika.
Grenlandski premijer Mute Bourup Egede oštro je kritizirao ono što naziva "agresivnim američkim pritiskom" te pozvao međunarodnu zajednicu da ne dopusti "kupoprodaju" njegova otoka ili ugrožavanje njegove autonomije. Kako ističe, Grenlanđani su narod za sebe, ne žele postati Amerikanci i ne žele da im se nameće bilo kakvo drugo rješenje. Izjava je bila odgovor na Trumpove ranije tvrdnje u Kongresu, gdje je poručio da će SAD "jednim ili drugim načinom" doći u posjed Grenlanda, naglasivši golemu stratešku vrijednost Arktika.
Tijekom posjeta bazi Pituffik dopredsjednik Vance dao je još jednu provokativnu izjavu, ovaj put na račun Danske. Optužio je Kopenhagen da nije dovoljno zaštitio Grenland od "vrlo agresivnih upada" Rusije i Kine te da se premalo ulaže u sigurnost i funkcioniranje američkih trupa na otoku. Vance je rekao da zasad nema planova za veće povećanje američkih vojnika na terenu, ali je najavio ulaganja u nove mornaričke kapacitete. Nije precizirao na kakve je upade mislio, no jasno je dao do znanja da Washington želi imati glavnu riječ u kontroli grenlandskih voda i zračnog prostora.
Slične je stavove iznio i predsjednik Trump, ustvrdivši da Grenlandsko more "vrvi kineskim i ruskim brodovima" te da SAD više ne mogu računati na Dansku ili bilo koga drugog da čuva tu arktičku regiju od "nepoželjnih utjecaja". Trump je dodao kako će, ako Kopenhagen i Europska unija ne vide očitu važnost tog golemog ledenog područja za sigurnost "cijeloga svijeta", Sjedinjene Države biti spremne to pojasniti. Nije precizirao kako bi američka kontrola izgledala i gdje bi se povukla granica kad je riječ o političkim i vojnim ovlastima.
Dok u Nuuku i dalje traje val prosvjeda protiv same ideje da SAD preuzme otok, u međuvremenu je predstavljena nova grenlandska vlada. Premijer Jens-Frederik Nielsen ističe da je posjet američkog dopredsjednika uzdrmao lokalnu zajednicu te upozorava da takav "nedostatak poštovanja" izaziva dodatne napetosti. Grenlandska vlada tradicionalno se fokusira na očuvanje autonomije, a Nielsena se smatra političarem koji zagovara postupnu neovisnost od Danske, ali bez ishitrenih poteza. U svjetlu aktualnih pritisaka iz Washingtona, pozvao je sunarodnjake da ostanu jedinstveni te razborito procijene nastalu situaciju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.