Organizacija za ljudska prava, Human Rights Watch, optužila je jordanske vlasti zbog nasilnog gušenja pro-reformskih i anti-režimskih prosvjeda u zemlji. Izvještaj HRW navodi kako se u Jordanu nasiljem zaustavljaju prosvjedi, a snage sigurnosti prosvjednike tuku i privode.
Jordan na regionalnoj karti. Populacija: oko 6,5 milijunaOrganizacija Amnesty International pozvala je jordanske vlasti da oslobode zatvorene političke aktiviste. U Jordanu prosvjedi se održavaju redovno - stanovnici žele provedbu političkih i ekonomskih reformi i borbu protiv korupcije.
U emisiji Press TV-a gostovao je Ali Al-Ahmed, utemeljitelj organizacije "Institute for Gulf Affairs" koja se bavi politikom i ljudskim pravima na prostoru Bliskog istoka.
TRANSKRIPT:
Press TV: "Gospodine Ahmed, kakvo je vaše viđenje situacije u Jordanu?"
Ali Al-Ahmed: "O situaciji u Jordanu se ekstremno malo piše. Svakog petka u gradovima diljem Jordana se održavaju prosvjedi koji pozivaju na prestanak korupcije i na promjenu režima. Prosvjednici osporavaju apsolutnu vlast jordanskog kralja i traže od njega da odstupi. Ovdje možemo vidjeti kako zapadni mediji ne odrađuju svoj posao, jer prosvjedi u Jordanu su podjednako masovni kao i u drugim državama 'Arapskog Proljeća'. O Jordanu se uopće ne izvještava, unatoč činjenici da je 'Arapsko Proljeće' aktivno svakog petka."
Press TV: "Koliko snažnu poziciju ima kralj i kolike su šanse da bi mogao biti svrgnut? Vidjeli smo u nekim drugim zemljama da su diktatori svrgnuti - kako stvari po tom pitanju izgledaju kada je riječ o Jordanu?"
Ali Al-Ahmed: "Jordan je apsolutna policijska država i to nije nikakva novost, tako je bilo i za vrijeme prethodnih kraljeva. Ako kažete nešto protiv kralja, to je najveći mogući zločin. No, sada su stvari drugačije i smatram da postoji velika šansa da ovaj kralj bude svrgnut. Velika većina Jordanaca ustala je protiv monarhije, pogotovo oni stanovnici koji žive u plemenskim zajednicama. Mislim da će kroz nekoliko mjeseci doći do vrhunca pobune i kako će kralj biti svrgnut, jer on je zapravo kralj korupcije - direktan je krivac za nezaposlenost, korupciju i druge probleme s kojima su Jordanci danas suočeni.
Press TV: "Ukoliko se to dogodi i kralj bude svrgnut, kakva politička struktura bi iza toga bila definirana u Jordanu?"
Ali Al-Ahmed: "Zbog svoje važnosti i strateške lokacije, zapadne sile imaju veliki interes u zemlji i sigurno će se nastojati uplesti. U Jordanu postoje plemena koja su zanemarena, također postoji i palestinsko stanovništvo koje želi da se njihov glas čuje. Moglo bi doći do previranja između Islamista i ne-Islamista, no vjerujem kako se narod Jordana može ujediniti i u konačnici izabrati daleko popularniju vlast no što je ova apsolutistička monarhija i aktualni režim".
VIDEO: cijeli razgovor za Press TV (4.4.2012)
Jordanski kralj Abdullah II i američka državna tajnica Hillary Clinton, 18.1.2012.Povijesno Jordan je jedan od najbližih saveznika SAD-a i Velike Britanije u regiji, ali i Izraela. Za vrijeme mandata Billa Clintona, 1994, Jordan je u Washingtonu potpisao povijesni sporazum s Izraelom o ne-napadanju.
Jordan je također jedan od važnijih partnera u američkom "Ratu protiv terorizma", zbog čega Jordan redovno dobiva ekonomsku i vojnu asistenciju od SAD-a.
Kako prenosi list National Journal, 2011. Obama je najavio finacijsku pomoć u iznosu od 1 milijarde USD, ali i 50,000 tona žita - kako bi se monarhija lakše nosila s rastućim cijenama hrane. Podsjetimo, prema brojnim analizama upravo je cijena hrane rezultirala velikim nemirima na prostoru Bliskog istoka (vidi: Analiza: Egiptu prijeti MMF-ova "doktrina šoka").
1996. SAD je proglasio Jordan za jednog od glavnih vojnih saveznika izvan NATO alijanse.
Slika: američki predsjednik Barack Obama i jordanski kralj Abdullah II, sastanak u Washingtonu
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.