U sirijskom naselju Houla - skupini manjih sela koja se nalaze između gradova Homs i Hama, počinjen je masakr u kojem je stradalo oko 90 osoba, među njima 32 djece u dobi ispod 10 godina.
Promatračka misija UN-a posjetila je naselje Houla i potvrdila broj stradanja. Zapovjednik misije, general Robert Mood, pritom je izjavio: "Tkogod da je počeo, tkogod da je odgovorio i tkogod da je sudjelovao u ovom strašnom činu nasilja mora biti odgovoran".
Na internetu su osvanule brojne video snimke na kojima se vidi veći broj tijela mrtve djece. Opozicija tvrdi da su civili stradali za vrijeme prekomjernog granatiranja i pokolja od strane sirijske vojske, dok sirijske vlasti tvrde kako su pokolj počinile terorističke skupine. Scene ubijenih civila čak su prikazane i na službenoj državnoj televiziji.
No, neposredno nakon što je vijest obišla svijet - bez sumnje zbog činjenice da se među mrtvima nalazio i znatan broj maloljetne djece - pripadnici anti-Assad koalicije odmah su uperili krivnju prema vladinim snagama. Već iz prvih izjava stvari postaju jasne - masakr u Houli nastojati će se iskoristiti za eskalaciju tenzija protiv Sirije. Među prvima se oglasio francuski ministar vanjskih poslova, Laurent Fabius, koji je osudio masakr i odmah pozvao na hitni novi sastanak skupine "Prijatelji Sirije" (savez zapadnih i arapskih država koje žele svrgnuti Assada) u Parizu.
Britanski ministar vanjskih poslova, William Hague, rekao je kako već koordinira "snažan odgovor" i kako će pozvati na hitan sastanak UN-ovog Vijeća Sigurnosti ovih dana.
Naselje Houla na karti Sirije, naselje se nalazi sjeverozapadno - između gradova Homs i Hama
Pobunjenička "Slobodna Sirijska Vojska" odmah je objavila kako više neće poštovati primirje na kojem inzistira plan Kofi Annana, "ukoliko UN ne poduzme hitne korake po pitanju zaštite civila".
Uskoro dolaze i reakcije iz SAD-a, glasnogovornica američkog vijeća za nacionalnu sigurnost, Erin Pelton, rekla je kako su napadi "zločinački dokaz jednog nelegitimnog režima". U izjavi Bijele kuće stoji "sirijska vlada je odgovorila na mirne političke prosvjede s neopisivom i neljudskom brutalnošću". Američka državna tajnica, Hillary Clinton, osudila je napade "u najstrožim mogućim uvjetima" i zatražila da se počinitelje identificira i da isti budu odgovorni.
"SAD će raditi s međunarodnom zajednicom na pojačanju pritiska protiv Assada i njegovih pristalica, čija vlast, zasnovana na ubijanju i strahu, mora doći kraju", istaknula je Hillary Clinton.
Oglasio se i njemački ministar vanjskih poslova, Guido Westerwelle, koji je naglasio da je "šokiran i užasnut masakrom".
Analiza:
Snimke masakra u Houli zaista su strašne, raskomadana tijela male djece pogotovo su teška scena. Unatoč tome, nužno je napraviti korak unatrag i sagledati cijelu situaciju iz šire perspektive.
Ovakva "šokantna brutalnost" - koliko god to neugodno zvučalo - idealno se koristi u postizanju političke poluge u vrijeme oružanih konflikata.
Ipak, nužno je primijetiti da za navodni masakr u Houli nitko nije preuzeo odgovornost i trenutačno ne postoje nikakvi dokazi koji bi optužili bilo koju stranu za počinjenje istog. Naravno, to ne znači da se uskoro dokazi ne bi mogli pojaviti.
Masakr jest u tolikoj mjeri grozan da može efektno utjecati na stav javnosti, u to nema sumnje, no, da na temelju nekoliko video snimaka svjetski dužnosnici neposredno nakon okrivljuju samo jednu stranu je naprosto nedopustivo. Iz gore navedenih izjava pojedinih svjetskih dužnosnika sasvim je jasno da nitko ni ne želi objektivno sagledati što se zapravo dogodilo u Houli, već da se aktualna situacija želi maksimalno iskoristiti u svrhu rušenja mirovne misije, pa čak i u svrhu novog pozivanja na vojnu intervenciju.
Svaki oružani konflikt je strašna trauma, ne samo za sudionike, već i za promatrače kojima se slike serviraju svakodnevno. UN navodi kako je u Siriji od početka krize poginulo oko 9,000 ljudi. Za javnost te brojke, nažalost, sve više predstavljaju "samo" statistiku. S druge strane, mrtva djeca, makar ih bilo samo 32 - činjenica je da je do sada zasigurno stradalo znatno veći broj djece od početka konflikta - mogu poslužiti kao snažan "šok" efekt na javnost.
Činjenica je da se velika većina javnosti u SAD-u protivi novom vojnom angažmanu. Mnogi analitičari zaključili su kako Obama doslovno ne smije pokrenuti novi rat, jer bi time efektno izgubio predstojeće predsjedničke izbore - osim, ukoliko javnost ne bi podržala takav rat. Svakom novom pričom o "krvoločnom i brutalnom režimu", odobrenje javnosti se polako povećava, promil po promil.
Nadalje, ako se osvrnemo na konkretan masakr i video materijale koji su objavljeni na internetu i brojnim medijima - među ubijenim civilima vide se brojne ozljede koje očito nisu nastale granatiranjem. Neke od najstrašnijih slika prikazuju djecu potpuno smrskanih glava, neki navode kako su ozljede očito napravljene tupim predmetima.
Houla se do sada gotovo nije ni spominjala u kontekstu sirijske krize. Prethodno najnovijem pokolju - koji se prema svemu sudeći desio 23.5. no cijela priča je tek sada eskalirala u medijima - iz Houle postoji tek nekoliko video snimaka na kojima su prikazani anti-vladini prosvjedi.
Nadalje, Houla nije u pravom smislu riječi "selo" kako se danas spominje u medijima, već se radi o manjem gradu od nekih 38,000 stanovnika koji je očito nastao spajanjem više manjih sela u jedno veće naselje.
Prethodno masakru postoje video snimke koje prikazuju štetu nastalu od granatiranja, što znači da sirijska vojska vjerojatno jest vodila operacije protiv Houle. S druge strane, službena novinska agencija SANA navodi kako su pobunjenici namjerno spalili nekoliko kuća kako bi mogli optužiti vojsku.
No, prije nego što je došlo do potpunog zasićenja medijskih izvještaja u kojima se krivi samo sirijska vojska, nužno je osvrnuti se na jedan od prvih izvještaja o događanjima u Houli. Novinska redakcija Associated Pressa iz Bejruta 23.5.2012. objavila je navode aktivista kako sirijska vojska granatira Houlu.
Pritom jedan od lokalnih aktivista, Abu Walid, s kojime je AP stupio u telefonsku vezu, navodi kako su ubojstva u Houli "sektaška". Informaciju su potvrdili i drugi svjedoci.
Sektaški sukobi su izuzetno opasni jer jako lako mogu dovesti do općeg građanskog rata koji bi u slučaju Sirije bio izuzetno krvav. No, to nije argument za pokretanje vanjske vojne invazije protiv Assada i sirijske vojske.
Pokušajmo na trenutak racionalizirati - sirijske vlasti surađuju s UN-ovom mirovnom misijom, jer su svjesne da je upravo ona u ovom trenutku glavna kočnica od šire vojne invazije na njihovu zemlju. General Robert Mood i njegov tim imaju slobodan pristup svim lokacijama unutar zemlje, neposredno nakon masakra u Houli UN tim je stigao na mjesto događaja i potvrdio broj žrtava. Imajući UN tim u zemlji koji budno nadzire stanje, zar bi sirijska vojska zaista krenula u masovni pokolj djece ispod 10 godina?
Lako je tako nešto napisati, no, da li se zaista može povjerovati u takve navode? Poprilično izostaje logika. Ipak, u ovome trenutku nitko sa sigurnošću ne može tvrditi što se zaista desilo u Houli prije nekoliko dana.
No, činjenica je da su brojni mediji bez previše oklijevanja okrivili Assada da je sam naredio terorističke napade u Damasku, unatoč činjenici da je UN potvrdio da su isti napadi izvedeni od strane terorističkih organizacija, konkretno se spominje Al-Qaeda.
Službena sirijska novinska agencija SANA prenosi brojne fotografije masakra i pritom navodi kako su isti počinile "skupine povezane s Al-Qaedaom", također se navodi kako "eskalacija zločina uvijek dolazi neposredno prije održavanja sjednica UN Vijeća Sigurnosti i ovog puta se poklapa sa skorašnjim posjetom UN-ovog izaslanika Kofi Annana Siriji".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.