Libijski ministar vanjskih poslova Mohamed el-Dajri okupio je u toj zemlji arapske diplomate te zatražio od članica Arapske lige vojnu intervenciju protiv Daeša (ISIL), koji kontroliraju dobar dio Libije. U gradu Surtu započela su masovna odrubljivanja glava, javna raspeća i ostali oblici brutalnosti ove nečovječne terorističke organizacije. Dajri je na skupu objasnio arapskim veleposlanicima da Libijci ne mogu zaustaviti događaje u Surtu, te da je embargo na uvoz oružja, koje je UN-ovo Vijeće sigurnosti nametnulo na početku ustanka protiv Muamera Gadafija prije pet godina doprinijelo temeljnoj potrebi vladi za dodatnim oružjem.
Postoje naznake da Daeš nije baš toliko moćan. Kontrola nad Surtom je zadnje gradsko uporište skupine, jer su podlegli mijenjajućim okolnostima libijskog kaosa. Ovog proljeća skupina je istjerana iz istočnog libijskog grada Derne od strane rivalske islamističke milicije, a sada je protiv njih ustalo i najveće pleme u Surtu. Daeš, čini se, nije ništa manje ranjiv od ostalih milicija koje tvore teritorijalne džepove po cijeloj Libiji, zemlji koja postoji samo na karti i u ustavu.
Dajrijev apel za vojnu intervenciju sada vodi riziku novim regionalnim zemljotresima. Daeš se bori protiv dvije nasuprotne libijske frakcije oko libijskih velikih naftnih rezervi i duge sredozemne obale. Tijekom proteklih dvije godine Egipat i Ujedinjeni arapski emirati imali su ograničene intervencije unutar Libije, što je moglo dovesti do šire regionalne borbe protiv militanata, ali i sekularnih vlasti s organizacijama političkog islama.
Nije ovo ni prvi poziv Arapskoj ligi za intervenciju. Pobunjenička privremena vlada u egzilu pozvala je Arapsku ligu na odgovor protiv Gadafija prije pet godina, a izjava Arapske lige vodila je pripremama NATO-ove zračne misije kojom je završena Gadafijeva vladavina. Potom su se Europljani iz NATO-a povukli, te ostavili Libiju na cjedilu. Kolaps Gadafijeve vlasti i pljačka njegove oružarnice dovelo je do postojanja frakcionaških lokalnih milicija. Do 2013.brojne milicije su se donekle podijelile u dva kampa u širokom građanskom ratu. S jedne strane neki islamisti i druge lokalne milicije poduprijele su frakciju iz Misurate s vlastitom privremenom vladom u libijskom glavnom gradu Tripoliju. Druge snage opiru se islamistima i okupljau se oko anti-islamističkog vojnog vođe generala Halife Hiftira, koji se predstavlja kao nacionalni spasitelj. Većina izabranog parlamenta i međunarodno priznate vlade povukli su se u istočne gradove Tobruk i Bajda.
Sučeljene strane bore se jedna protiv druge, a dotle militanti se pridružuju Daešu u potpunoj kontroli obalnog grada Surta, te su imali i uporište u Derni. Daešovci su se borili i protiv drugih islamista, izvršavali masovna obezglavljivanja kršćanskih migranata i prijetili napadima preko Sredozemlja. Ali niti jedna libijska vlada ili skupina nije sve svoje sposobnosti uperila protiv Daeša.
U Derni je borba protiv terorista započela nakon što su ekstremisti ubili poznatog vođu moćne lokalne islamstičke milicije Mučenici brigade Abu Salim. U Surtu se čini da je pobuna protiv Daeša započela nakon što je skupina ubila poznatnog propovjednika. Najveće pleme u tom područji, Fergani, tvrde da su započeli borbu protiv Daeša. Ekstremisti pokušavaju slomiti pobunu artiljerijom, masovnim egzekucijama i vješanjem tijela na bandere.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.