Prema posljednjim informacijama svrgnuti predsjednik Obale Bjelokosti - Laurent Gbagbo nalazi se u zrakoplovu koji putuje za haški sud – informaciju je potvrdio njegov odvjetnik Lucie Bourthoumieux za Reuters.
Prošlo je točno u dan 1 godina od kontroverznih predsjedničkih izbora u Obali Bjelokosti nakon kojih su izbili veliki neredi u zemlji.
Međunarodni promatrači tvrdili su kako je Gbagbo izgubio izbore, no prema njemu izbori su bili namješteni i stoga je pozvao na ponovno glasovanje u nekoliko provincija.
Ali za Gbagbo-a već je bilo kasno, jer su međunarodna tijela – u prvom redu UN – već proglasili novog predsjednika, njegovog protukandidata Alassane Ouattara – ekonomista i bankara iz redova MMF-a.
Tako je Alassane Ouattara, dugogodišnji glavni direktor MMF-a za Afriku, danas - samo nekoliko mjeseci nakon nemira, predsjednik Obale Bjelokosti, a Laurent Gbagbo – ljevičar i doktor povijesti - upravo sjedi u zrakoplovu koji ga prevozi u Haški sud pod optužnicom za zločine protiv čovječnosti.
Naime, nakon što je Gbagbo prije točno godinu dana izrazio sumnju kako su izbori namješteni, odbio je sići s vlasti dok se ne ponove.
Pri tome je postupio prema članku 94 ustava Republike Obale Bjelokosti u kojem stoji da se izbori moraju ponovno održati ukoliko postoji opravdana sumnja u namještanje rezultata.
Zapadni mediji, koji gotovo u potpunosti ignoriraju političko stanje u Africi, u ovom slučaju posvetili su veliku pozornost Obali Bjelokosti.
Laurent Gbagbo, rođen je 1945. u malom selu po imenu Mama (blizu grada Gagnoe) na jugu zemlje.
Postaje profesor povijesti i od ranih dana je politički aktivan. Zbog svoje podrške sindikatima biva na robiji od 1971. do 1973.
Nakon toga se seli u Pariz gdje pohađa sveučilište. 1979. postaje doktor povijesti.
Od 1980. obnaša dužnost direktora Instituta za povijest, umjetnost i afričku arheologiju.
U svom znanstvenom radu također se intenzivno bavi kemijom i fizikom.
Niti jedan od tih podataka nije dospio u udarne vijesti zapadnih medija – štoviše, slika predsjednika Gbagbo-a prikazana je na jedan sasvim drugačiji način.
Kada bi se spominjalo njegovo ime u redovnim vijestima oslovljavalo ga se imenicom "moćnik" (eng. "strongman"), što nije ništa drugo nego ublažena verzija puno pogrdnijih naziva koje mediji dijele afričkim političarima koji nisu skloni zapadu.
Stvorena je kampanja u kojoj ime Gbagbo postaje sinonim za divljeg tiranina i ubojicu, pogotovo nakon što je isti zaprijetio svim francuskim vojnim postrojbama da odmah napuste zemlju.
(Obala Bjelokosti bila je francuska kolonija sve do 1960. Francuska i danas ima velike interese u zemlji)
Ne samo da se francuski vojnici nisu povukli iz Obale Bjelokosti nego su upravo oni, zajedno s trupama UN-a, zarobili Gbagbo-a.
Gbagbo je uhićen 11. travnja ove godine (2011.) u svojoj utaborenoj rezidenciji nakon što su je dan ranije UN-ove i francuske vojne trupe raketirale helikopterima.
U sukobima diljem zemlje je poginulo oko 3,000 ljudi za koje je – prema zapadnim silama, direktno odgovoran Laurent Gbagbo.
ICC (Međunarodni kazneni sud) izdao je optužnicu 29.11.2011. i doslovno u roku od nekoliko sati Gbagbo je već bio na putu za Haag.
U vrijeme pisanja ovog teksta očekuje se njegov dolazak u Haag.
Kada je Dr. Laurent Gbagbo uhićen državna tajnica SAD-a Hillary Clinton izjavila je za CNN: "Uhićenje Gbagbo-a šalje snažnu poruku svim diktatorima i tiranima... da ne mogu zanemariti glas naroda."
Očito kako je uvažena državna tajnica pod "glas naroda" stanovnika Republike Obale Bjelokosti uvrstila i naoružane francuske trupe.
U sukobima koji su se desili neposredno nakon izbora pristaše Gbagbo-a su optuženi za masakar nad civilima, ali nezavisni promatrači za isti čin optužili su i pristaše protukandidata Alassane Ouattare – ta ubojstva haaški sud ne spominje.
Kada su mu već svi dežurni poltroni zapada (Afrička Unija, cijeli politički vrh Kenije itd.) okrenuli leđa, Gbagbo je ustrajao. Oružani sukobi već su se razbuktali i tom prigodom je izjavio: "Mogu surađivati s bilo kojom stranom državom, ali nikad neću dopustiti da nam otmu nezavisnost."
Ono što se krvavo obavilo u Obali Bjelokosti ovog travnja, nekoliko mjeseci kasnije na miran je način obavljeno u Grčkoj i Italiji. Moćne financijske međunarodne elite postavljaju svoje ljude na sva ključna žarišta, ubrzanim tempom.
Ali Afrika još uvijek ima – ili je barem imala – ljude koji nisu spremni bez borbe prepustiti državu na robovanje zapadu.
Laurent Gbagbo je jutros pred haškim tribunalom, ali samo pukom igrom slučaja nije doživio istu brutalnu sudbinu kao i pokojni pukovnik Muammar Gaddafi.
Obala Bjelokosti je bogata zemlja – najveća ekonomija zapadne Afrike. Ta činjenica ne dopušta joj slobodu i direktan je primjer neo-kolonijalističkog angažmana zapada na širem prostoru.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.