Labirint ispod razrušene Gaze: Kako izraelska vojska planira voditi rat u Hamasovom podzemnom svijetu?
Izraelska kopnena invazija na Gazu svakako nije onako velikog obujma kako se spekuliralo da će biti. Snage IDF-a (izraelska vojska) uspješno su se probile unutar samog grada Gaze ističući kako je isti u potpunosti u okruženju te da su također presjekli sam Pojas Gaze na dva dijela - sjeverni i južni. No, iako IDF navodi kako su već stigli i do centra grada Gaze, sve upućuje na to da glavni okršaji s Hamasom i drugim palestinskim skupinama tek slijede.
IDF poprilično šturo objavljuje detalje o svojim operacijama, što je razumljivo, u ovom trenutku ipak djeluju onako kako je Hamas mogao i prognozirati te moraju paziti da ne upadnu u zamku. Tijekom jučerašnjeg dana IDF je probranoj skupini novinara pokazao kako izgleda njihova operacija iz izbliza. Dopušteno je snimanje na rubu grada Gaze te tamo zaista svaka zgrada ima tragove žestokih borbi. To nisu samo scene devastacije prouzrokovane izraelskim zračnim napadima, na fasadama se vidi da su se ovdje već vodile i žestoke ulične borbe.
Na video snimkama reportera novinske agencije Reuters mogu se vidjeti izraelski Merkava utaboreni u unutar Gaze, negdje na rubu samog grada. Tenkovi su okruženi zemljanim brežuljcima koji su očito podignuti od strane izraelskih vojnih buldožera koji se obično kreću s vojskom u ovakvim operacijama. Cilj je spriječiti Hamas u izvođenju iznenadnih napada u stilu "udari-i-bježi".
Neki analitičari su pak snimljenu scenu već interpretirali kao sastavni dio aktualne izraelske vojne taktike, a ona upućuje na to da će ovo biti sporo kretanje kroz Gazu. Borbe se neće voditi od kvarta do kvarta, već od ulice do ulice, a možda i od vrata do vrata (odnosno ruševina).
No, najteža borba za grad Gazu bit će ona koja će se voditi ispod zemlje. Dakako, govorimo o velikoj mreži Hamasovih tunela koji se protežu ispod i grada Gaze i drugih dijelova ove palestinske enklave. Prema nekim izvorima riječ je o preko 500 kilometara tunela koji su u tajnosti kopani godinama.
IDF je zasigurno već i identificirao dio Hamasovih tunela, uništavajući ih dok njihove snage napreduju, no to je bez sumnje tek manji dio. Tunelsko ratovanje u pravom smislu tek će početi. Izraelska vojska do sad je, prema njihovim izjavama, izgubila 34 vojnika otkako su krenuli kopnenim snagama u Gazu. Ta brojka, ako je točna, također sugerira da velike borbe tek predstoje.
Ali kako uopće voditi tunelsku bitku protiv Hamasa? Za početak izraelska vojska morat će identificirati što je više moguće ulaza u tunele, a njih je puno - jako puno. Prema nekim procjenama na prostoru Pojasa Gaze postoje čak deseci tisuća ulaznih točaka putem kojih se ulazi u Hamasov "podzemni svijet".
Gdje su ti ulazi? Većinom su skriveni. Nalaze se u rezidencijalnim zgradama, u industrijskim skladištima, garažama, ispod kontejnera za otpad... a nakon svog ovog bombardiranja mnogi su i ispod ruševina.
Jasno, ovaj kompleks tunela nije nešto što će izraelskoj vojsci doći kao iznenađenje. Još od zadnjeg upada u Gazu, 2014. godine, izraelska vojska sprema se upravo za ovu operaciju, za Hamasove tunele. Jako velik trud su izraelske snage uložile u "dešifriranje" tunelskog kompleksa. Naročito su se služili dronovima za nadzor kako bi pronašli što je moguće više ulaznih točaka u tunele. Između ostalog koristili su se i naprednim računalnim programima koji su obrađivali snimke na način da su detektirali lica pripadnika Hamasa - a Izrael ima, bez sumnje, veliku bazu podataka Hamasovaca - i zatim gledali gdje koji "ulazi" i zatim na nekom drugom mjestu "izlazi" iz ovog podzemnog svijeta. Između ostalog na taj način su također nastojali mapirati podzemnu konstrukciju.
Naravno, tu se moraju svakako spomenuti i doušnici u redovima Hamasa koji rade za Izrael. Koliko ih ima može se samo spekulirati, no sigurno postoje i sigurno da su i oni otkrili neke specifične tajne o tunelima.
Nadalje, izraelska vojska ima čak i specijaliziranu jedinicu za tunelsko ratovanje - zove se Samur (u prijevodu: lasice). Može se pretpostaviti da Samur znaju za barem pola ulaznih točaka jer je to nešto na čemu su radili sad već godinama, zapravo skoro cijelo desetljeće.
Ipak, ako znaju i puno ulaznih točaka to opet ne znači da je tunelska mreža neupotrebljiva Hamasu. Puno puteva ima višestruke izlaze. Neki putevi su napravljeni i namjerno kako bi zavarali one koji ih nastoje dešifrirati "s visine". U svakom slučaju, izraelska vojska dolazi pripremljena, no jasno je da ne poznaju podzemnu mrežu tako dobro kao Hamas koji ne samo da je godinama gradio tunele nego su u njima uvježbavali razne taktike, pripremajući se baš za ovaj sukob.
Izraelske snage morat će mapirati Hamasove tunele "na licu mjesta", a to znači da će se morati spustiti dolje u njih. Tamo se, jasno, suočavaju s brojnim opasnostima i preprekama. Za početak tu su oni koje žele eliminirati, ali i ovi žele eliminirati njih - naoružani pripadnici Hamasa. Nadalje, operiranje pod zemljom postaje kompleksno jer se izraelske snage ne mogu osloniti na GPS i satelitsku pomoć. Jasno, Izrael zasigurno na raspolaganju ima i raznu naprednu tehnologiju, uključujući i uređaje koji koriste magnetske senzore.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.