Vjerojatno vam nije promaklo da se u svijetu sve više govori o internetskoj sigurnosti. O tome su nedavno razgovarali Putin i Trump, pa kineski državni savjetnik Yang Jiechi i američki državni tajnik Rex Tillerson, te više puta najviši europski dužnosnici. Što je to internetska sigurnost o kojoj slušamo i kako se ona postiže?
Nakon više od dva desetljeća manje-više slobodnog virtualnog prostora u kojem ne važe pravila iz 'offline' života, došlo je vrijeme da se u 'online' život uvedu nova pravila, jer je granica između ova dva svijeta tako reći nestala. Države će preuzimati potpunu kontrolu na mreži. Prije svega će se ukinuti anonimnost korisnika, odnosno identifikacija će biti obavezna svuda i za sve.
Neko će možda reći da to nije ništa novo i podsjetit će nas na Snowdena, odnosno na ono što nam je otkrio o funkcioniranju interneta i nadzoru države. Novo bi međutim moglo biti što će internet korisnici unaprijed biti upoznati s činjenicom da ih se legalno i apsolutno kontrolira, zapravo da ih se po potrebi može lako identificirati i brzo pozvati na odgovornost. Kako bi to trebalo funkcionirati?
Ova novina krenut će iz tehnološki napredne Kine u kojoj ima 700 milijuna korisnika interneta. Naime, kineske vlasti najavile su jučerašnjim 'Pravilnikom o upravljanju internet forumima i zajednicama' da će od 1. listopada svi korisnici koji ostavljaju komentare na internetu biti u obavezi da se najprije identificiraju. To će važiti za sve društvene mreže, portale i forume na kojima se komentira. Potvrda identiteta bit će obavezna i za stare korisnike, a ne samo za nove. Svi oni će morati proći proces registracije koji podrazumijeva unos podataka iz osobne karte ili putovnice.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.