Odnosi između Mađarske i Rusije su već neko vrijeme u usponu. Mađarski premijer Viktor Orban dobro se slaže s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Dvojica imaju sličan stil vladanja, obojica su konzervativni, kritični prema Zapadnoj demokraciji te propagiraju veću autonomiju za svoje zemlje. No, situacije u kojima se ovaj dvojac - koji bi rado poslovao što intenzivnije - nalaze, vrlo su specifične.
Vladimir Putin postao je u zadnjih nekoliko godina meta medijske demonizacije, štoviše, nova generacija mainstream novinara danas stasa, gradi svoj imidž, upravo na blaćenju Putina. Dakako, Putin je već jako dugo na vlasti, ali nikome nije odveć smetao prije desetak godina, počeo je smetati kada je pružio kočnicu američkim ratnim planovima u Siriji. Od onda je Zapadni neprijatelj broj jedan, dežurna babaroga koju se redovno uspoređuje s Hitlerom.
Nimalo profesionalna i otvoreno propagandna demonizacija Vladimira Putina, očekivano, stvara kontra-efekt, pa se tako sve snažnije razvija alternativni blok koji je spreman braniti njega i svaki njegov potez, bez imalo kritike.
Što se pak tiče stvarnosti, ako za nju još netko uopće mari, ona izgleda otprilike ovako - Vladimir Putin je zapravo predstavnik ruske umjerene politike. Njegov mrzitelji na Zapadu toga ili nisu svjesni ili za to uopće ne mare. No, kada bi recimo u Moskvi zaista došlo do smjene režima - što mnogi ovih dana toliko priželjkuju - velika je vjerojatnost da bi na njegovo mjesto došao netko znatno radikalniji, s možda znatno većim teritorijalnim ambicijama koje ne bi bile samo "obrambeno preventivne".
Ako Putin jest problem za Zapad, sve što bi došlo nakon njega vrlo vjerojatno bi predstavljali još i veći problem, možda i globalnu opasnost. Putin je uvelike bio i još uvijek jest poklopac na ruskom nacionalističkom loncu koji vrije. Pretpostavka da bi nakon njega na vlast došli pro-Zapadni liberali nije realna jer isti jednostavno nemaju dovoljnu potporu u narodu.
Što se pak tiče njegovog prijatelja u Budimpšeti, Viktor Orban je sličan politički akter, ali djeluje iz zemlje koja je članica i EU-a i NATO pakta - njegova politika svakako jest konzervativna i populistička, no, ako on ode, postoji realna opasnost da bi njegovo mjesto mogli preuzeti predstavnici puno radikalnijih frakcija, kao što je neo-fašistički Jobbik.
Orban, baš kao i Putin, koketirati će s desnim skupinama, ali njihovim odlaskom, zbog već stvorene klime, upravo te desne opcije dobile bi zamah.
No, kada govorimo o opoziciji, u Rusiji imamo zanimljivu situaciju. Naime, kada god se spominje ruska opozicija onda se u medijima često misli na ljude kao što je Navaljni, Kasparov i drugi predstavnici pro-Zapadne liberalne opozicije. Ono što nitko ne spominje je činjenica da je najsnažnija ruska opozicija zapravo ruska Komunistička Partija. Zašto se to ne spominje? Možda zvuči malo "nezgodno", ne uklapa se u priču onih koji rješenje za sve probleme današnjeg svijeta vide u odlasku Putina.
Dakako, o Komunističkoj Partiji Rusije moglo bi se štošta reći, od toga da njihov program nema danas više neke velike veze s izvornim revolucionanrim temeljima komunizma kao ideje do toga da su neki njihovi stavovi zapravo čak i pomalo desničarski.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.