Washington i Moskva trebaju jedno drugo kako bi izvršili presudni utjecaj u kriznim žarištima širom svijeta u kojima djeluju s različitih pozicija, te će SAD upotrijebiti svoj autoritet u Kijevu kako bi se osiguralo poštivanje prekida vatre u Ukrajini, dok će Rusija surađivati u traženju 'istinskog napretka' za krizu u Siriji.
Ovo donekle iznenadno razvedravanje na vanjskopolitičkom nebu donio je jučerašnji posjet američkog državnog tajnika Johna Kerrya Sočiju gdje je bio gost ruskog predsjednika Vladimira Putina i svoga kolege Sergeja Lavrova s kojima je obavio višesatne razgovore i usuglasio da je 'apsolutno neophodno' izbjegnuti daljnje korake koji bi naškodili odnosima Rusije i SAD-a.
Tijekom posjeta Sočiju Kerry je prvi puta izravno razgovarao s Putinom u posljednje dvije godine, a istodobno bio je prvi visoki dužnosnik SAD-a koji je putovao u Rusiju od početka ukrajinske krize.
Američki državni tajnik najprije je dugo razgovarao s Lavrovom (više od četiri sata), a zatim su obojica otišli kod Putina, gdje su se zadržali podjednako dugo.
S Kerryem su bili državna podtajnica Wendy Sherman i američki veleposlanik u Moskvi John Tefft, dok se Putinu na sastanku, pored Lavrova, pridružio i pomoćnik predsjednika Jurij Ušakov.
Iako je u najavi puta američkog državnog tajnika u Rusiju iz State Departmenta priopćeno da cilj njegovog posjeta nije normalizacija veza s Moskvom, već napor da se linije komunikacije održe otvorenim, te da se obnove razgovori o potencijalnom političkom rješenju za Siriju, atmosfera koja je pratila susret nije odavala dojam da su dvije zemlje u hladnoratovskom odnosu.
Putin se nije niti trudio da sakrije zadovoljstvo zbog posjete šefa američke diplomacije, kojega je poslije razgovora u predsjedničkoj rezidenciji počastio najboljim ruskim šampanjcem Abrau – Durso, koji potječe iz istoimenog sela na obali Crnog mora.
Rusija je ovim posjetom dobila od SAD-a potvrdu da je nezaobilazni partner u globalnim geopolitičkim igrama, te da ju je nemoguće izolirati na duži rok, a Kerry je ocijenio da je razgovor s ruskim predsjednikom bio iskren, značajan i ozbiljan.
Razlog za posebno zadovoljstvo Moskve svakako je obećanje Washingtona da će pružiti potporu u provođenju Minskog sporazuma, jer Kerry je rekao da će upozoriti ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka da 'dva puta razmisli' prije nego što poduzme nove vojne akcije, nakon što je ovaj najavio da će pokrenuti ofenzivu za zauzimanje zračne luke u Donjecku.
Ušakov je poslije sastanka izjavio da su razgovori američkog državnog tajnika s Putinom bili otvoreni, poslovni i prijeteljski, te da je Kerry prenio ruskom predsjedniku usmeni pozdrav od Baracka Obame.
Ušakov je naveo da posjet Kerrya ne predstavlja stvarni proboj, no svjedoči o prvim znakovima razumijevanja dvije velike zemlje koje se moraju vratiti normalnoj suradnji, te da Rusija ovaj kontakt smatra korisnim, potrebnim i pozitivnim.
Predsjednik Vanjskopolitičkog vijeća Državne dume Aleksej Puškov ocijenio je da Kerryev posjet predstavlja priznanje da SAD trebaju dijalog s Rusijom i da od američke strane očekuje pomak od politike blokiranja Moskve u međunarodnoj areni.
Putin, koji provodi odmor u Sočiju, nije se oglasio povodom sastanka s Kerryem, ali je njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov naglasio da je izgradnja odnosa moguća samo kroz dijalog, te da je spisak tema za razgovor bio vrlo širok.
Kerry je nakon razgovora zahvalio Putinu što je izdvojio vrijeme i detaljno objasnio rusku poziciju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.