
Kinesko naglo ekonomsko usporavanje: Što se dogodilo? Kako se to odražava na svijet? I je li kineska "Made in China 2025" strategija zapravo planski prihvatila usporavanje (ali ipak ne ovoliko)?
Već se neko vrijeme priča o kineskom ekonomskom usporavanju, no upravo objavljene brojke za prethodni mjesec srpanj pokazuju veći pad od očekivanja. Nekoliko faktora utječe na to. Prvi je svakako kineska politika "nula covida", odnosno uvođenje lockdowna gdje god se pojavi neko veće izbijanje virusa Covid-19. Kina ovu čvrstu mjeru primjenjuje još od same pojave virusa koji je odnio milijune života diljem svijeta (no, prema službenim brojkama, svega 5226 u Kini) te uzrokovao velike ekonomske probleme. Imajući u vidu da je Kina najveći izvoznik na svijetu, svaki lockdown, naročito u industrijskim centrima, ima instant efekt i na globalnu ekonomiju, naročito logističke lance koji su još uvijek pod velikim opterećenjem (a u međuvremenu su stigli i novi brojni problemi kao što je rat u Ukrajini).
Drugi faktor koji se počinje snažno osjećati je kriza na tržištu nekretnina o kojoj smo već ranije pisali. Problemi po ovom pitanju gomilaju se već neko vrijeme. Velike kineske građevinske kompanije upale su u financijske probleme što je pak rezultiralo time da su mnogi klijenti ostali bez svojih stanova ili se pak boje da nikad neće biti izgrađeni pošto su novac već uplatili, odnosno plaćaju hipoteke na stanove koji su trebali biti već kompletirani.
Tvornička i trgovačka aktivnost u Kini je poprilično usporila prošli mjesec u odnosu na očekivanja, a čini se da dva navedena faktora imaju znatan utjecaj na puno širi aspekt kineske ekonomije.
Industrijska proizvodnja porasla je za 3.8% u odnosu na isti period prethodne godine, što na prvu može zvučati dobro, no dosta je niže od prognoziranog rasta koji je trebao iznositi 4.6%. Sličnu stvar imamo i s trgovačkom aktivnošću u srpnju. Prodaja u trgovinama u Kini u srpnju je porasla za 2.7% u odnosu na prethodnu godinu, a prognoze analitičara bile su daleko optimističnije - očekivali su 5%.
Također neočekivano - ili pak možda očekivano ako se gornje brojke uzmu u obzir - kineska centralna banka jutros je smanjila kamatne stope na 1-godišnje kredite komercijalnom bankarskom sektoru. Kamate su smanjene na 2.75% (s 2.85%).
Kamatne stope na 1-godišnje kredite centralne banke komercijalnim bankama u Kini
Zapravo ovo je kamatna stopa koju kineska centralna banka spušta još otkako je došlo do izbijanja pandemije krajem 2019. Najveće rušenje bilo je, očekivano, u proljeće 2020. kad je situacija po tom pitanju bila i najteža. No, ovo današnje smanjenje, kao i ono početkom godine, sugerira da Kina nastoji sve snažnije "aktivirati" domaću ekonomiju, ali konkretne brojke (industrijska i trgovačka aktivnost) pokazuju da to neće biti lako.
Dakle, smanjenje kamatne stope zapravo je već treće iznenađenje za analitičare koji su prognozirali da se stopa neće mijenjati.
Što to sve zapravo znači? I zašto Kina smanjuje kamatne stope dok na Zapadu se kamatne stope podižu? Da, točno je, imamo jednu obrnutu situaciju, ali na Zapadu se kamatne stope ne podižu olako već iz nužde. Kako i znamo, imamo rastuću inflaciju i jedan od provjerenih načina borbe protiv nje je podizanje kamatnih stopa centralne banke, odnosno namjerno usporavanje ekonomije ne bi li se rastuća inflacija stavila pod kontrolu. Kina, barem za sada, nema takvih problema te je njena inflacija na 2.9%.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.