Posljednjih dana američki i pro-američki dužnosnici nastoje prikazati sliku da se život u Libiji vratio u normalu. Američki ambasador za Libiju javno poziva sve američke kompanije da pohrle u Libiju jer sezona podobnog investiranja je počela. Vođa pobunjeničkog NTC-a, Mahmoud Jibril, putuje po Europi, sudjeluje u razgovorima, konferencijama - kao da se ništa nikad nije dogodilo.
Prava slika na terenu sasvim je drugačija, prema posljednjim informacijama Press TV-a u samo 3 dana stradalo je preko 70 osoba u žestokim međuplemenskim sukobima koji se odvijaju diljem zemlje.
Do koje mjere je cijela sjeverna Afrika destabilizirana pokazuje i vojni puč u državi Mali - nakon što su pobunjenici protjerali nomade Tuarege iz zemlje, velik broj Tuarega krenuo je na put prema Maliju, no sa sobom su ponijeli i moderno oružje nekadašnje libijske vojske. Podsjetimo, velik broj Tuarega borio se na strani Muammar Gaddafija.
Nakon što su pojedina pobunjena plemena i pojedinci najavili da će proglasiti autonomiju na istoku zemlje, sada slične informacije dolaze i po pitanju juga zemlje.
Washington Post prenosi kako libijska plemena na jugu zemlje žele proglasiti nezavisnu novu državu. WP podsjeća kako je ovo već druga najava odvajanja u manje od mjesec dana, podatak koji najbolje govori o velikom kaosu koji vlada u Libiji nakon što je vlast svrgnuta uz pomoć NATO vojnih napada.
Plemenski vođe na jugu Libije rekli su kako će proglasiti novu državu po imenu "Barqa" - teritorijalno bi odnijela gotovo pola današnje Libije.
Prema pisanju Washington Posta, plemena koja žele separaciju bliža su Bengaziju nego Tripoliju. No, na samom jugu zemlje traju brojni međuplemenski sukobi .
Borbe između plemena Tabu i Abu Seif, u posljednja 3 dana rezultirale su s oko 50 mrtvih samo u gradu Sabha, prenosi Washington Post. Vođa plemena Tabu tvrdi kako se nad njima vrži "genocid", ali nova libijska vlast u Tripoliju nije odlučila intervenirati.
Pitanje je i da li uopće može - činjenica je kako se NTC pred cijelim svijetom nametnuo kao nova libijska vlast, no nakon rata na terenu su ostale brojne - iznimno naoružane - skupine koje ne vide neke konkretne argumente zašto bi NTC vladao zemljom.
Aktualni kaos u Libiji ne znači da je NATO-ova misija bila neuspješna, upravo suprotno - ovo pokazuje da su dobili upravo ono o čemu se spekuliralo još i prije napada. Štoviše, i sam pukovnik Gaddafi upozorio je u više navrata da je ovo ishod koji neo-kolonizatorima odgovora - slabašna Libija, razjedinjena i okrenuta sama protiv sebe. Jer dok se u Libiji vode borbe između plemena, nafta se izvozi sve brže i efikasnije. Prema posljednjim podacima već idući mjesec izvoz nafte bi trebao postići pred-ratne brojke, s tendencijom daljnjeg rasta.
Stanovnici Libije imali su najveći životni standard u Africi, standard koji se zapravo nije mogao ni mjeriti s Afrikom, već s Europom.
Zbog stranih sila, ali i domaćih izdajnika, danas imaju samo post-ratni kaos koji će možda i zauvijek rascijepati jednom snažnu i ponosnu zemlju. Jedna stvar je sigurna - "nova Libija" neće trošiti silno naftno bogatstvo na njihov boljitak, profiti će se gomilati u džepovima povlaštene domaće i strane elite, a narodu će ostati samo kaos i uspomene na neke bolje dane.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.