X
Akcija: 1-godišnja pretplata za  75 €   50 € !
Akcija je ograničena - traje do isteka vremena ili do isteka paketa!
Preostalo paketa: 1 od 5
Preostalo vremena: 00:05:58
Akcija traje do 20:00 po zagrebačkom vremenu.
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Julian Assange show: predsjednik Ekvadora, Rafael Correa (transkript)

Objavljeno:

Rafael Correa (49) je predsjednik Ekvadora i jedan od najistaknutijih novih ljevičarskih vođa Latinske Amerike. Nakon što se zdravstveno stanje Huga Chaveza pogoršalo, mnogi analitičari upravo u Correi vide novog lidera Latinske Amerike koji ima sve predispozicije da preuzme vodstvo i glavnu riječ po pitanju "epohalnih" promjena kojima svjedočimo posljednjih godina u regiji koja je desetljećima bila u potpunoj dominaciji SAD-a.

Correa je gostovao u najnovijoj epizodi show-a Juliana Assangea na postaji RT - "The World Tommorow". U razgovoru se dotaknuo mnogih važnih tema, od najveće važnosti je možda njegova opsežna i konstruktivna kritika medija. Correa ističe kako je krajnje vrijeme da se raskrinka uloga masovnih medija i njihovih novinara koji su prije svega samo agenti za interese krupnog kapitala i bankarskih elita.

Correa odlučno kritizira i kapitalistički sistem u cijelosti, tvrdi kako je isti stoljećima dominirao Latinskom Amerikom, a njenim narodima donio samo jad, bijedu i siromaštvo. Correa tvrdi kako je došao trenutak da se taj sistem promjeni i svrgne uz pomoć samog naroda. Njegova možda i najupečatljivija izjave u cijelom razgovoru je "došlo je vrijeme da narod upravlja tržištem, a ne tržište narodom" kojom jasno opisuje svoja politička stajališta.
Correa je realističan državnik, u potpunosti shvaća da nikakve promjene, čak ni skromnih magnituda, nisu moguće dok se Južna Amerika ne otarasi utjecaja SAD-a. Nacionalni suverenitet je predispozicija za uvođenje ekonomskih i socijalnih promjena.
Kao osoba koja ima doktorat iz ekonomije, svjestan je svih događanja koja potresaju Europu. U razgovoru jasno navodi da je krupni kapital glavni krivac za stanje u svijetu, no, također je i svjestan činjenice koji segment kapitala drži apsolutno najveću vlast - financijski kapital.

Iz razgovora se jasno daje zaključiti kako se radi o osobi koja nema nikakvih iluzija - Correa shvaća da državnička moć ne znači ništa bez potpore naroda, kao i činjenicu da su sve promjene podložne reviziji ukoliko iste nisu duboko instalirane u samom društvu. No, unatoč dobrom osjećaju za stvarnost, također je svjestan da se nešto grandiozno upravo događa na širem prostoru Latinske Amerike - u nekoliko navrata navodi kako su narodi Latinske Amerike "stoljećima" patili pod nepravednim sistemom i sada se stvara snažna kolektivna želja za odbacivanjem istoga. Svjestan je kako je Latinska Amerika već toliko ojačala da može bez previše problema izbaciti američkog ambasadora iz zemlje. Otpor lokalnih elita je velik, baš kao i u drugim državama gdje su na vlast demokratskim putem došli ljevičari, kao što je npr. Venecuela, no, potpora naroda je snažna i za očekivati je kako će promjene koje se događaju diljem Latinske Amerike, kako navodi i sam Correa, tek dobiti onaj najsnažniji zamah.

Transkript: Julian Assange i Rafael Correa


Julian Assange: (uvod, naracija) "Dok Chavez i Lula polako izlaze iz fokusa javnosti, nova generacija latinskoameričkih državnika je stasala. Ovog tjedna gost emisije je predsjednik Ekvadora, Rafael Correa. Correa je ljevičarski populist koji je promijenio lice Ekvadora, no, za razliku od njegovih prethodnika - Correa ima doktorat iz ekonomije. Prema depešama ambasada SAD-a, Correa je najpopularniji političar u demokratskoj povijesti Ekvadora. 2010. je zarobljen u pokušaju državnog udara, za pokušaj državnog udara krivi korumpirane medije i stoga je pokrenuo veliku kontra-ofenzivu. Correa tvrdi kako su mediji ti koji ograničavaju provođenje reformi. Želim saznati da li su njegovi potezi opravdani i koja je njegova vizija za Latinsku Ameriku."

Rafael Correa: "Pozdrav, gdje ste?"
Julian Assange: "Nalazim se u Engleskoj, u kućnom pritvoru. Već 500 dana, bez ikakve optužnice."
Rafael Correa: "500 dana? Zaista..."

Julian Assange: "Koji je ekvadorski stav prema SAD-u? I koji je stav stanovnika Ekvadora prema SAD-u? Uzevši u obzir da je SAD dugi niz godina upleten u događanja u Latinskoj Americi."
Rafael Correa: "Kako je i rekao Evo Morales.. jedina država koja može biti sigurna da joj se neće desiti državni udar su SAD - zato jer nemaju američku ambasadu. (smijeh)
Jedan od razloga zašto je došlo do ustanka policije u zemlji je zato jer smo obustavili svo financiranje policije od strane američke ambasade. Prije nego smo mi došli na vlast imali ste cijele policijske odrede, najvažnije odrede, koji su u potpunosti bili financirani od strane američke ambasade. Načelnici policije su bili birani od strane američkog ambasadora i plaćeni od SAD-a. Od tada smo kompenzirali policiji plaće, no neki i dalje žale za tim vremenima - ali, ta vremena se više neće vratiti.
Glede odnosa sa SAD-om - uvijek smo isticali vrijednosti kao što su prijateljstvo i dobri odnosi, ali mora postojati obostrano uvažavanje suvereniteta. Osobno sam živio u SAD-u 4 godine, imam diplomu od tamo - volim i cijenim američki narod. Ja nisam anti-Amerikanac, no, ukoliko njihova vlast donose odluke koje idu protiv naše zemlje, ili protiv Latinske Amerike, čvrsto ću ih odbaciti. Nikada, nikada neću dopustiti da SAD ugrozi suverenitet moje države."

Julian Assange: "Vaša administracija je zatvorila američku vojnu bazu. Možete li mi reći zašto ste to napravili?"
Rafael Correa: "Pa tko bi dopustio američku bazu u svojoj zemlji, bi li vi Juliane? Što se tiče američke baze u Ekvadoru... nema problema, može, ako Ekvador smije otvoriti vojnu bazu u SAD-u, recimo u Miamiju. (smijeh)"

Julian Assange: "Predsjedniče Correa, zašto ste tražili od nas, Wikileaksa, da objavimo sve naše dokumente?"
Rafael Correa: "Zato jer smo mi jedni od onih koji ništa ne skrivamo, Wikileaks nas je učinio snažnijima. Dokumenti američkih ambasada pokazuju da SAD-u smeta naš 'pretjerani nacionalizam' i obrana našeg suvereniteta. Naravno, mi itekako branimo svoj suverenitet. Stoga poručujem - neka Wikileaks objavi sve što ima - mi se ničega ne bojimo. Slobodno objavite što god imate o ekvadorskoj Vladi i Ekvadoru, pa ćemo vidjeti pravu istinu i tko se zapravo protivi našoj civilnoj revoluciji - oportunisti i izdajice."

Julian Assange: "Nakon objave Wikileaks depeša, izbacili ste američku ambasadoricu iz Ekvadora. Zašto? Kada ste otkrili već toliko o njima, zar nije bilo mudrije zadržati ih?"
Rafael Correa: "Ma to je bila jedna žena koje na sve to rekla da 'nema komentara'. Radilo se o osobi koja je imala ekstremističke desničarske stavove i potpuno je prezirala našu vlast, ta kao da je živjela u vrijeme Hladnog rata, kao da su 60-e. U dokumentima me optužila da sam na visoke pozicije u policiji postavljao korumpirane ljude zato da ih mogu kontrolirati. Nakon što su ti dokumenti došli u javnost, pozvali smo je da ponudi objašnjenje, no ona nam je u tipičnom 'imperijalističkom' tonu odbrusila da nema ona što komentirati niti se pravdati. Stoga, pošto cijenimo vlastitu zemlju, jednostavno smo je izbacili. Samo da napomenem, prozvane osobe iz vrha policije su se, na temelju istrage koja je uslijedila, pokazale potpuno nevine. To je tipičan primjer kako SAD nastoji osporiti progresivne vlasti s kojima se ne slažu - koriste se glasinama i neprovjerenim informacijama koje dolaze od njihovih 'kontakata' koji su zapravo mahom iz redova političke opozicije."

Julian Assange: "Kako se snalazite u suradnji s Kinezima? Da li surađujući s Kinom samo zamjenjujete jednog 'vraga' s drugim?"
Rafael Correa: "Kao prvo, mi uopće ne surađujemo s 'vragovima'. (smijeh)
Ako nam netko pristupi kao 'vrag', jednostavno mu poručujemo - ne, hvala.
Nadalje, postoji veliki snobizam čak i među našim elitama i pojedinim medijima, kada je 60% naše ekonomije bilo koncentrirano na SAD - nitko se nije bunio, unatoč činjenici da u tom odnosu nismo imali ništa novca za sebe i nismo mogli razvijati vlastitu ekonomiju. No, sada, kada smo postali zemlja s najvećom količinom kineskih investicija u regiji, odjednom je to problem. Te priče o 'kineskim vragovima' trebaju prestati. U situaciji kada je i sam SAD financiran od strane Kine, zar nije odlično da Kina ulaže i u Ekvador? Brojne industrije pokrenute su kineskim investicijama, no, mi nismo ovisni samo o Kini. Naglo se povećava količina investicija iz Rusije, Brazila.. mi širimo svoje tržište i stabilnost, no nekima će uvijek smetati činjenica da više nismo ovisni o SAD-u."

Julian Assange: "Dugi niz godina borim se za slobodu govora, za pravo da se objavljuju istinite informacije - kako će vaše reforme osigurati da ne dođe do toga da se istinite informacije ne objave?"
Rafael Correa: "Julian.. Vi dobro znate kakvi su mediji, kao što je primjerice Inter American Press Association (IAPA) koji su zapravo veliko udruženje novina na prostoru Latinske Amerike. Velik broj knjiga je napisan o Wikileaksu u Latinskoj Americi, u jednoj od posljednjih - čiji su autori Argentinci - nalaze se analize od države do države, i kada se osvrnemo na Ekvador, možemo vidjeti kako su sramotno lokalni mediji jednostavno preskočili one detalje koji su išli protiv njih. Svi mediji zajedno su donijeli odluku kako neće objavljivati informacije jedni o drugima u javnosti. Pročitati ću vam samo jedan detalj iz knjige: 'mediji u Ekvadoru bez problema kritiziraju aktualne vlasti, no nisu u stanju ništa pisati o bankarima i velikim biznisima kojima upravljaju njihove obitelji, taj detalj nam mnogo govori o tome tko ima pravu vlast u Ekvadoru'.

Ovo je samo jedan detalj da vidite s čime smo mi zapravo suočeni ovdje u Ekvadoru, ali i u cijeloj Latinskoj Americi. Dragi moj Juliane, mi vjerujemo da jedine informacije koje ne bi smjele biti objavljene u javnosti su one koje štite međunarodni zakoni i informacije koje su vezane uz sigurnost države i pojedinaca - sve drugo bi trebalo biti objavljeno, što više ljudi ima što veće znanje - tim bolje.
Vi ste izrazili strah za kvalitetne i poštene novinare - ali to su stereotipski strahovi da će država zakinuti slobodu govora, ovo se danas više gotovo nigdje nema priliku vidjeti na prostoru Latinske Amerike. To su samo mitovi, imajte na umu da su mediji ovdje imali - i vjerojatno još uvijek imaju - veću moć nego što je politička moć. Štoviše, mediji svoju moć najčešće koriste u političke, ekonomske i socijalne svrhe i - iznad svega - informiranje prema želji. Moćnici, utjecajni zakonodavci, suci - oni upravljaju medijima i kreiraju agendu, na taj način ruše vlade, sudove i države. Prestanimo njegovati tu sliku o sirotim i hrabrim novinarima koji samo žele prenijeti istinu, a zli diktatori i autokrati ih žele u tome spriječiti. To jednostavno nije istinita slika. Pogledajmo s druge strane - vlasti koje žele nešto napraviti za dobrobit cijelog naroda su progonjene od strane novinara koji misle da uz pomoć pera i mikrofona mogu sve. Često vrijeđaju i blate iz čiste mržnje, to su masovni mediji koji samo služe za nečije privatne interese.
Molim vas... dajmo svijetu da sazna što se zaista događa u Latinskoj Americi - kada sam ja preuzeo ured predsjednika, u zemlji su operirali 7 nacionalnih TV kanala - nijedan nije bio u vlasti države. Svi su bili u privatnom vlasništvu, a 5 od 7 su pripadali bankarima. Mora vam biti jasno, da bih se zaista mogao suprotstaviti bankarima i krizi koju su proizveli u Europi, morao sam se suočiti s nemilosrdnom medijskom kampanjom koja je stala u obranu njihovih bankarskih interesa.
Moćni bankari upravljaju medijima - taj stereotip o autoritarnim vladama koje guše slobodu medija treba odbaciti Juliane, jer često je upravo obrnuto.
Ti ljudi - koji glume novinare - zapravo žele utjecati na politiku. Žele destabilizirati našu zemlju, tako da promjene ne dođu u našu regiju. Strahuju da će izgubiti moć s kojom su do sada dominirali."

Julian Assange: "Predsjedniče Correa, iz osobnog iskustva se mogu složiti s vama. Vidjeli smo kako su veliki mediji s kojima smo radili - kao što su The Guardian, El Pais, The New York Times i Der Spiegel - cenzurirali naš materijal, što je bilo protivno našem sporazumu. Cenzuru su uveli zbog političkih razloga i nastojanja da zaštite oligarhe kao što je ukrajinski oligarh koji se skrivao u Londonu ili talijanske korumpirane kompanije koje su radile u Kazahstanu. Imamo originalne dokumente i kada usporedimo s onime što su ti mediji objavili, točno možemo vidjeti koje detalje su izostavili. No, smatram da je najbolja taktika za borbu protiv ovih medijskih monopola i kartela, uvođenje novih, manjih medija. Smatrate li da bi to bila dobra ideja? Da se manjim medijima olakša ulazak na tržište, a većima uvede stroža regulacija?"
Rafael Correa: "Juliane, to je upravo ono što mi nastojimo napraviti. Već 2 godine se vodi debata oko novih zakona koji bi segmentirali radio i TV industriju. Naš prijedlog je ovaj - da 1 trećina medija budu privatni, profitni. Druga trećina bi bila javni, ne-profitni mediji, u rukama zajednice. Treća trećina bi bila u vlasništvu države. O ovom zakonu smo imali referendum i većina stanovnika Ekvadora ga je podržala, no zakon je već 2 godine sistematski blokiran od strane velikih medija koji imaju svoje plaćene zastupnike u nacionalnom vijeću - isti naš prijedlog nazivaju 'gangsterskim zakonom', no, naš jedini cilj je da mediji, vlasništvo medija i informiranje postane više demokratski. Trenutačno vodimo žestoki rat protiv medijskih moćnika i njihovih lobista u političkoj strukturi Ekvadora."

Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.

1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
Ograničena akcija
AKCIJA! 1-godišnja pretplata!
 75 €  50 €  
(mogućnost plaćanja i na rate:
4.16 € mjesečno*)
*Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke).
Izaberi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Specijalna ponuda je ograničena, iskoristite je dok traje!


 
Pristup samo ovom tekstu
5 €
Umjesto pretplate možete kupiti pristup samo ovom tekstu.
Izaberi
Uplatom ćete imati pristup ovom tekstu
Drugi tekstovi neće Vam biti dostupni (osim ako i za njih ne uplatite pristup)
Putem ovog koraka kreirat će Vam se korisničko ime tako da ako želite možete jednostavno proširiti svoj pristup uplatom jedne od regularnih pretplata.

2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.