Još jednom, bitka za Jenin: Zašto izraelska administracija krajnje desnice misli da može slomiti otpor za koji su svi drugi točno zaključili da je neslomljiv?
Palestinski grad Jenin je na meti izraelskog napada. Sudeći prema riječima svjedoka u tijeku je brutalan napad, možda i najveće magnitude od svih izraelskih napada na prostoru Zapadne obale u ovom stoljeću ili barem u zadnjih 20 godina. Prema zadnjim informacijama ubijeno je desetak Palestinaca, puno je ranjenih. Snimke prikazuju obitelji kako bježe pred kaosom koji se širi gradom i okolnim izbjegličkim kampom. Susjedni Jordan pozvao je na hitan prekid sukoba dok pak iz SAD-a stižu poruke podrške Izraelu, kao i obično, uz isticanje kako se Izrael "ima pravo braniti protiv militanata i terorista".
Naime, izraelske vlasti tvrde kako je Jenin, a naročito izbjeglički kamp, epicentar palestinskog militarizma te da se tamo skrivaju brojni pripadnici istaknutih militantnih frakcija kao što su Hamas i Islamski Džihad.
Ali zašto je Izrael izveo tako siloviti napad? I koja je pozadina ove situacije? Da bismo dali odgovore na ta pitanja moramo se vratiti malo unatrag, za početak samo dva tjedna...
19. lipnja ove godine izraelska vojska izvela je napad na sjeverni palestinski grad i izbjeglički kamp Jenin iz nekoliko pravaca. Argument je bio isti kao i sada - tvrde da su se došli obračunati s militantima koji se tamo organiziraju i regrutiraju. No, izraelski napad od 19. lipnja, o kojem se u medijima puno manje govorilo, po svemu sudeći je neslavno propao, štoviše, taj napad na Jenin je predstavljao presedan u izraelskim kampanjama napada na palestinske prostore.
Izraelske snage ubile su 8 Palestinaca i ranile preko 90 tijekom višesatnog sukoba između izraelske vojske i ujedinjene palestinske fronte otpora. Izraelska strana tvrdi da su imali samo 8 ranjenih vojnika, no neki izvori sugeriraju drugačije te se navodi da su ranjeni u kritičnom stanju. Uskoro su se počele pojavljivati snimke i fotografije koje sugeriraju da se u Jeninu vodila žestoka bitka. Na pojedinim snimkama mogu se vidjeti izraelska vojna vozila u plamenu, uključujući i teško oklopno vozilo Nimr.
Trebala je to biti jedna od rutinskih izraelskih vojnih racija u Jeninu, njihov uobičajeni upad s ciljem privođenja ili eliminacijom palestinskih militanata. No, uz ranjene vojnike rezultat je bio i ukupno 7 uništenih vozila te oštećen helikopter. Možda ne zvuči puno, no i to je presedan u ovim akcijama gdje gotovo ekskluzivno jedine žrtve budu "traženi Palestinci".
Puno snažniji otpor no inače odmah je zabrinuo izraelske vlasti i premijera Benjamina Netanyahua (koji je i inače na klimavoj poziciji otkako se vratio na funkciju, između ostalog zbog velikih anti-vladinih prosvjeda). Između ostalog zabrinula ih je i činjenica da je palestinski otpor - udružene snage Hamasa, Islamskog Džihada i Al-Aqsa mučeničkih brigada - odmah krenuo sa slavljenjem otpora u Jeninu i hrabrosti boraca koji su se suočili s puno brojnijom i daleko bolje naoružanom izraelskom vojskom.
Izrael se boji ovakvih presedana jer znaju da iz istih buja još veći otpor i odvažnost istog.
Posebno se boje i istine o njihovim "racijama" jer iste nipošto nisu "precizne vojne operacije" kako ih se nekad želi prikazati. To su nasilni pohodi na palestinske teritorije u kojima su nerijetko žrtve i civili. Napad na Jenin 19. lipnja nije bio iznimka po tom pitanju - među ubijenim Palestincima je i 15-godišnji dječak Ahmed Saqr.
Teško je ranjena i 15-godišnja djevojčica Sadil Ghassan Turkman koja je dva dana kasnije, 21. lipnja, preminula od posljedica ranjavanja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.