Američki novinar James Foley brutalno je pogubljen od strane terorističke skupine ISIL prošlog mjeseca. Zarobljen je u okolici Aleppa, na sjeveru Sirije, u studenom 2012. Njegovo smaknuće šokiralo je svijet, a nedugo zatim ubijen je još jedan američki novinar Steven Sotloff.
Foley je prije dolaska u Siriju radio i u Libiji. Ratne godine na terenu je provodio pišući većinom tekstove koji su se svodili na ponavljanje službene Zapadne retorike. No, njegov zadnji izvještaj iz Aleppa je poprilično zanimljiv jer on u njemu iznosi detalje koji se teško mogu nazvati ratnom propagandom, već poprilično dobro odgovaraju aktualnom stanju na terenu.
U svom posljednjem izvještaju iz Aleppa, u zimu 2012., zapisao je:
"Aleppo, grad od oko 3 milijuna ljudi, bio je jednom financijsko srce Sirije. Dok grad i dalje propada, brojni civili ovdje gube strpljenje sa sve nasilnijom i neprepoznatljivom opozicijom - opozicijom koja je narušena unutarnjim sukobima i nedostatkom strukture, u koju se naveliko infiltriraju strani borci i terorističke skupine.
Pobunjenici u Aleppu su većinom sa sela, što dodatno otuđuje urbanu populaciju koja je ovdje mirno živjela, u relativnoj ekonomskoj udobnosti i uz malu dozu uplitanja autoritarne vlasti predsjednika Bashara al-Assada.'Terorizam se ovdje u Siriji širi, vlasti moraju učiniti nešto po tom pitanju", rekao je Mohamed Kabal, 21-godišnji sveučilišni student. 'Narod Sirije mora imati čvrstu ruku koja će njima vladati, u suprotnome međusobno ćemo se pojesti', rekao je, ne mareći za to što bi ga simpatizeri pobunjenika u blizini mogli čuti. 'Ukoliko vlast ode, imati ćemo građanski rat koji nikada neće prestati', rekao je".
To je dio zadnjeg ratnog izvještaja s terena američkog novinara Jamesa Foleya. Prošlog mjeseca je javno pogubljen, pred video kamerom, od strane ISIL-ovog terorista. Nedugo zatim ubijen je još jedan novinar, Steven Sotloff.
Smrt ove dvojice novinara Obamina administracija iskoristila je za eskalaciju vojnog angažmana protiv ISIL-a te sada poručuju kako će krenuti sa zračnim napadima i u Siriji. Možda su planirali i ranije krenuti u takve akcije, no, jedna stvar je posve jasna - smrt ove dvojice novinara poslužila im je kao povod. Prije ove dvije odrubljene glave SAD jednostavno nisu mogli složiti adekvatan argument za vlastiti narod po pitanju širenja vojne kampanje, naročito ovakve vojne kampanje za koju se već u samom početku navodi kako se ne zna koliko će trajati.
To je zadnja stvar koju Obamini glasači žele, novi nedorečeni rat na Bliskom istoku. James Foley i Steven Sotloff stoga postaju neka vrsta "šok terapije" - dok su brutalne snimke njihove egzekucije još uvijek u svježem sjećanju mnogih, Obama od Amerikanaca traži podršku za znatno veći, duži i kompleksniji angažman.
No, dok Obama koristi imena ove dvojice pogubljenih novinara i naziva ih herojima, postavljaju se sve brojnija pitanja o njihovoj sudbini, tj. da li su se njihovi životi mogli spasiti - i, ono najkontroverznije od svih, da li su Foley i Sotloff zapravo, na neki način, žrtvovani kako bi se njihova smrt iskoristila za jednu veću agendu? Ne bi bilo prvi puta da se nekoga ili nešto svjesno žrtvuje za ratne ciljeve.
Pitanja, ozbiljna pitanja, postavljaju članovi obitelji ovih ubijenih novinara. Majka Jamesa Foleya, Diane Foley, tvrdi kako im je američka Vlada "zaprijetila" optužbama za "pomaganje teroristima" ukoliko pokušaju skupljati novac za otkupninu otetog Jamesa.
U razgovoru za američke medije istaknula je kako su njoj i njenoj obitelji dužnosnici Obamine administracije u više navrata prijetili ozbiljnim optužbama ukoliko pokušaju skupiti novac za Jamesa, kojem su u konačnici teroristi odrubili glavu nakon što otkupnina, a ISIL su tražili otkupninu, nije stigla. Navodno je iznos bio 132 milijuna USD, prema pojedinim izvorima, no iz ISIL-a su oslobađali europske zarobljenike u prosjeku za dva do tri milijuna USD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.