10. ožujka u Moskvi su se sastale visoke delegacije Ruske Federacije i Republike Turske. Dvojica predsjednika održala su višesatne razgovore koji su potvrdili da se nastavlja trend jačanja Pakta Putin-Erdogan koji je jasno vidljiv zadnjih skoro devet mjeseci. Nakon diplomatske krize i čelično hladnih odnosa koji su se zamrznuli krajem studenog 2015., kada je tursko zrakoplovstvo srušilo ruski borbeni zrakoplov Su-24 na tursko-sirijskoj granici, počevši od lipnja 2016., rusko-turski odnosi su se sve više poboljšavali. Posebice nakon propalog vojnog puča u srpnju i zbog sve gorih odnosa s Sjedinjenim Državama i Europskom unijom, Erdoganova Turska snažno se približila Putinovoj Rusiji. Upravo Amerikance Turci sumnjiče kako su zajedno s Fethullahom Gulenom stajali iza puča.
'Ovim sastankom u Moskvi završili smo proces normalizacije. Više ne želimo upotrijebiti tu riječ', rekao je Recep Erdogan nakon sastanka s ruskim kolegom Vladimirom Putinom na zajedničkoj konferenciji za novinare u Kremlju. 'Možemo konstatirati da su naši odnosi opet postali pravi partnerski te da surađujemo u raznim područjima i smatramo Tursku našim najvažnijim partnerom', kazao je Putin.
Ono malo obostranih sankcija što je preostalo se ukida. Rusija je zadržala neke sankcije na snazi usprkos pomirenju kako bi motivirala Turke da još više prionu zajedničkoj suradnji. Uoči sastanka dviju delegacija Rusi su ukinuli ograničenja na uvoz cvjetače, brokule i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Turske. Očekuje se sve veći priljev ruskih turista u Tursku i obratno. Dvije države žele nadoknaditi gubitke u turizmu. Godina 2019. bi trebala biti godina turske i ruske kulturne i turističke suradnje. Erdogan je naglasio da dvije države mogu povećati trgovinsku razmjenu tako da se plaćanja odvijaju u ruskom rublju i turskoj liri. Trgovinska razmjena 2014. između dvije zemlje iznosila je 32 milijarde dolara a cilj je do 2023. ostvariti razmjenu u vrijednosti od 100 milijardi $.
Rusija očekuje da će njen projekt izgradnje prve turske nuklearne elektrane Akkuyu uskoro dobiti status strateške investicije. Dvije zemlje su se dogovorile o nastavku izgradnje plinovoda Turski tok. Plinovod bi trebao transportirati plin od Rusije do Turske ispod Crnog mora. Prvi vod cjevovoda čiji kapacitet će iznositi 15.75 milijardi kubičnih metara se očekuje da će biti u upotrebi do prosinca 2019. Drugi vod bi trebao voditi plin iz turskog teritorija preko Grčke dalje u Europu no detalji oko toga voda se tek trebaju utvrditi s europskim partnerima.
'Čak i ako se ne slažemo u svim pitanjima, ostavljamo sve komunikacijske kanale otvorenima i kao rezultat uspostave zajedničkog povjerenja trebamo nastaviti jačanje suradnje', izjavio je Erdogan. 'Želio bih podcrtati da mi smatramo Tursku ključnim partnerom. Spremni smo nastaviti aktivni politički dijalog na najvišem levelu', kazao je Putin.
Putin i Erdogan dogovorili su se da će nastaviti 'aktivno surađivati u borbi protiv terorističkih skupina, protiv tzv. Islamske države u Siriji, posebice u razmjeni obavještajnih podataka. Ta vojna suradnja trebala bi pomoći Turskoj da stvori 'pograničnu sigurnu zonu' bez IS-a i kurdske milicije YPG. U sirijskome ratu dvije su zemlje na suprotstavljenim stranama jer je Rusija uz šijitski Iran, odani saveznik vlasti sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, a sunitska Turska podržava sirijske protivnike Asada. Unatoč tomu, dvije su zemlje (uz Iran) jamci prekida vatre proglašenog krajem prosinca u Siriji te pokroviteljice mirovnih pregovora u Kazahstanu, kako bi se pronašlo rješenje za sirijsku krizu. Tursku najviše nervira i brine snažna američka potpora kurdskim snagama YPG u Siriji koji se nalaze uz tursku granicu. Ako bi kurdska autonomija u Siriji postala dugoročno rješenje to za Tursku nikako ne bi bilo dobro. Tako bi Kurdistanska radnička stranka (PKK) imala potporu i utočište za svoje antidržavne akcije u Turskoj.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.