Ruska agencija za nadzor kvalitete hrane sumnjiči Srbiju za re-izvoz jabuka iz Poljske te sada razmatra drastične mjere - zabranu uvoza svog voća iz Srbije, prenosi ruska novinska agencija RIA Novosti.
Podsjetimo, kao odgovor na EU sankcije Rusiji uvedene zbog Ukrajinske krize, Rusija je uvela zabranu uvoza, između ostalog, svog voća iz Europske Unije. Ta činjenica došla je kao odlična vijest za zemlje koje nisu članice EU, naročito zemlje koje imaju i inače dobre odnose s Rusijom, a to je nedvojbeno Srbija.
Izvoznicima iz Srbije je "svanulo" kada im je odjednom kompletna EU konkurencija izvoznika prema Rusiji jednostavno ostala blokirana, to znači da su sada mogli ostvarivati znatno veće profite uz nadu da će ovakva situacija potrajati što je moguće duže.
Dakako, Srbija nije jedina koja se okoristila ovom situacijom, profitirale su i zemlje Latinske Amerike koje su zauzele vrlo neutralan stav prema tenzijama na istoku Europe (vidi: Analiza: Sankcije i reakcije mijenjaju globalnu trgovinsku paradigmu - Latinska Amerika uskače na rusko tržište).
No, zbog nekolicine pohlepnih srpskih izvoznika Srbija bi mogla također doći na popis zemalja sa zabranjenim uvozom prema Rusiji ili još i gore - mogao bi biti ugrožen i unosni sporazum o slobodnoj trgovini između Rusije i Srbije koji je potpisan još 2000. godine.
Što izvoznici rade da je tako naljutilo Moskvu? Po svemu sudeći preprodaju voće iz nekih "blokiranih" EU zemalja, u ovom konkretnom primjeru izgleda kako je riječ o jabukama iz Poljske, što je potvrdila glasnogovornica ruske agencije za kontrolu hrane, Julija Trofimova.
Ukoliko je stvarno tako, situacija se može opisati jedino kao neviđena pohlepa pojedinih izvoznika iz Srbije koji su na već po njih odlično stanje željeli zaraditi još "pomažući" svojim očajnim kolegama iz drugih zemalja koji su u velikoj panici jer ne znaju gdje bi sa svojim proizvodima.
Možda su mislili kako će Moskva na sve skupa "okrenuti glavu", no nije tako. Rusija da bi adekvatno uzvratila na EU sankcije mora paziti na to da protusankcije zaistu budu i "bolne", kao što su bolne i ove koje se uvede protiv nje. U konačnici sve se svodi na igru pritiska - Rusija shvaća da su europske kompanije, kompanije koje zbog ove situacije gomilaju gubitke, možda i najveći faktor pritiska na Vlade pojedinih EU zemalja tražeći od njih što hitniju normalizaciju odnosa s Rusijom, povratak na "uobičajeno poslovanje".
Što će biti sa Srbijom? Julija Trofimova ističe kako bi se i Srbija mogla naći na popisu zemalja kojoj se zabranjuje izvoz prema Rusiji "ne samo voća, već i svih biljaka" - i to u roku od 10 dana ukoliko Srbija ne odgovori na ove optužbe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.