Kako ekskluzivno saznaje američki list The Wall Street Journal, bivši Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, Michael Flynn, poručio je kako je voljan svjedočiti pred federalnim i kongresnim istražiteljima po pitanju aktualne istrage o navodnom ruskom utjecaju na američke izbore - Flynn želi svjedočiti, ali samo pod jednim uvjetom: da dobije imunitet od daljnjeg progona. Tako je jučer istaknuo njegov odvjetnik.
Ne treba posebno ni naglašavati kako bi ovo mogla biti iznimno važna vijest u kontekstu američke politike, štoviše, svjedočenje Flynna moglo bi pokrenuti novu krizu na temeljima postojeće u kojoj se SAD i dalje nalazi.
Podsjetimo, za vrijeme izborne kampanje Trump jest donekle koketirao s Rusijom na način da je u nekoliko navrata otvoreno hvalio ruskog predsjednika Vladimira Putina. Možda da je tada znao u što se upušta ne bi ni u ludilu izustio ime Vladimir, no, pitanje je kakve su prirode uopće bili ti komentari.
Mediji tvrde kako je to skoro pa dokaz da je Trump bio u dosluhu s Putinom, da je ruski uljez, da je Kremlj postavio svog čovjeka na najvišu poziciju u SAD-u. No, ako malo promotrimo njegove komentare s distance, ne izgleda da Trump progovora kao kakav agent Kremlja već kao gotovo tipični predstavnik novog vala populističke desnice koja u liku i djelu ruskog predsjednika vidi ono što revolucionarni ljevičari vide u pokojnom Ernestu Che Guevari.
S druge strane liberalni centar se grozi ideje da jedan čovjek poput Putina može ikome biti uzor, samim time - vođeni takvim stavom - obožavanje mora proizlaziti iz nečeg drugog, iz nekakvog zavjereničkog dosluha. No, liberalna elita, naročito medijska, u sasvim je krivoj ulici - postoji pregršt konkretnih razloga zašto novi politički val obožava Putina. Putina percipiraju kao osobu koja stavlja nacionalni, a ne globalistički, interes na prvo mjesto. Nadalje, percipiraju ga kao velikog stratega koji se ne razbacuje riječima, no kada ima nešto za reći, to je od velikog značaja, a stavovi koje iznosi su čvrsti, direktni, no u isto vrijeme i diplomatski.
Nema sumnje da je Putin sam (ili možda kreativni ljudi oko njega?) izgradio takav imidž, pomno i odmjereno. Godinama je Putin bio tek jedan od predsjednika Istoka, no, zadnjih 6,7 godina promaknuo se u jednu enigmatičniju ikonu koja ne privlači nužno samo desničare, ali svakako njemu gravitira cijela konzervativnija masa Zapadnog svijeta - a to je velika stvar.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.