(gore: slika od danas, skupina radnika na ulici grada Chilaw nakon što je policija otvorila vatru na prosvjednike - najmanje jedna osoba je ubijena)
Šri Lanka na karti svijeta - zauzima otok Šri Lanku (u prošlosti zvan i Cejlon) te nekoliko manjih otoka u Indijskom oceanu.Metode kojima se pokušava prisiliti radnike na još veća odricanja postale su identične diljem svijeta. Globalni pritisak koji uz pomoć lojalnih vlasti provodi MMF, za stanovnike Europe dolazi kao novost zbog činjenice da su te metode tek sada ušle duboko i u europski kontinent.
Proces, koji danas mnogi u Europi vide kao "nagli pokušaj dominacije širokim narodnim masama", nije nimalo nov - on je na snazi već desetljećima, no po prvi puta žrtve nisu isključivo zemlje daleko na istoku ili južno od ekvatora.
Svaka pobuna protiv takvog procesa, svaki ustanak protiv MMF nameta, više nije zemljopisno izolirani incident - svaki takav pokušaj sastavni je dio globalnog internacionalnog otpora koji ruši barijere između država i regija.
Najnovije demonstracije u Šri Lanci bitne su za analizu aktualnog procesa, podjednako kao i nemiri na ulicama Atene.
Upravo u vrijeme pisanja ovog teksta objavljena je informacija kako je policija otvorila vatru na prosvjednike u gradu Chilaw - za sada je potvrđeno kako je 1 osoba ubijena.
Uvođenje "policijske države" izbor je svake vlade u slučaju da radnički prosvjedi uzmu maha. Silom i represijom se nastoji ugušiti svaki radnički pokret koji nastaje kao direktan odgovor pokušajima porobljavanja i žestokog izrabljivanja. Šri Lanka ima velikog iskustava u tome - država se niz godina žestoko sukobljavala sa separatistima tzv. "Tamilskim tigrovima" (LTTE - Oslobodilački tigrovi Tamilskog Elama)*
* vojna organizacija koja je od 70-ih vodila secesionistički rat kako bi izborila nezavisnu nacionalnu državu za tamilsku većinu u sjevernim i istočnim dijelovima Šri Lanke. LTTE je označena kao teroristička organizacija od strane 32 države u svijetu.
MMF od vlade traži da se ukinu državni poticaji na gorivo i struju, pokrene devalvacija valute, podignu kamate za stanovništvo i ukinu brojne druge beneficije.
Prosvjednici na ulicama glavnog grada ColomboVlada je već izvršila dobar dio tih zahjteva:
- Centralna banka na Šri Lanci počela je 3. veljače devalvirati državnu valutu rupiju, za sada je stvorena devalvacija od 6% - od 113 rupija za 1 dolar na 120 rupija za 1 dolar - Centralna banka obećava daljnje rušenje
- ove subote vlada je podigla cijenu benzina (8%), dizela (37%) i kerozina (50%), ovaj potez najviše će pogoditi najsiromašnije - prije svega stanovnike koji žive na plantažama i ruralnim regijama.
- prije 2 dana vlada je odobrila porast cijena prijevoza u javnom i privatnom transportu u rangu od 20 do 28%. Vlada je također najavila kako više neće davati poticaj privatnim prijevoznicima, kako bi se cijene mogle držati niže.
- jučer je najavljeno poskupljenje struje - i to između 20 i 40%, još jedan čimbenik koji će najviše pogoditi najsiromašnije stanovništvo u zemlji.
Ribarska industrija najviše ovisi o kerozinu i dizelu. Glasnogovornik "državnog ribolovnog pokreta solidarnosti", Herman Kumara, rekao je za novine kako će dnevni trošak sada porasti sa "3,000 rupija na 4,500 rupija".
Sindikati u zemlji se bune, ali ponajviše zbog činjenice da se to od njih očekuje - ne s ambicijom da zaista i pomognu radnicima.
Vodeći sindikati u zemlji do sada su izdali gotovo svaki pokušaj radnika da se obrane protiv novih nameta i sindikati imaju možda i najveću odgovornost za aktualno stanje. Podobnost sindikata omogućuje vladi da s lakoćom uvodi drakonske nove mjere, bez imalo straha od organizirane pobune.
Šri Lanka je 2011. ostvarila deficit u vanjskoj trgovini od 8,8 milijardi dolara - to je porast deficita od čak 111% u odnosu na 2010.
Ipak, MMF je žestoko kritizirao Centralnu banku zbog čuvanja vrijednosti državne valute, traže što bržu i što veću devalvaciju.
Nekoć su burzu u glavnom gradu Colombo nazivali "drugom najučinkovitijom burzom cijele Azije", prošlog tjedna proglašena je za najgoru.
Ekonomija se nalazi u slobodnom padu, mnogi tvrde da je "financijski mjehur Šri Lanke puknuo".
Jedno je ipak sigurno - kako na red budu dolazile nove žestoke mjere štednje, nova odricanja i ukidanja, sukladno tome rasti će i socijalni nemir u zemlji.
Izvori/reference
Protests erupt as Sri Lankan government enforces new IMF austerity measures
http://www.wsws.org/articles/2012/feb2012/slec-f15.shtml
1 killed in police shooting on protesting fishermen
http://www.srilankamirror.com/english/the-news/11108-1-killed-in-police-shooting-on-protesting-fishermen
Sri Lanka fuel users protest over steep increase
http://www.lankabusinessonline.com/fullstory.php?nid=806126797
Massive Protests and Strikes Against Fuel Price Hike in Sri Lanka
http://news.nidahasa.com/news.php?go=fullnews&newsid=1193
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.