Hrvatska seljačka stranka (HSS) u jučerašnjem je priopćenju oštro usprotivila nekim vladinim potezima, kao što je odricanju hrvatske nacionalne naftne kompanije Ine prihoda od sirijskih naftnih izvora i "uništavanju" Hrvatske poljoprivredne komore.
To je izravno uništavanje jedne od važnih poluga razvoja i golem gubitak novca, a da ne govorimo o činjenici da istodobno s odustajanjem od naftnih polja cijena goriva u Hrvatskoj "divlja".
Začuđuje šutnja o potezima koji Hrvatskoj čine golemu materijalnu štetu kratkoročno i dugoročno, kao što je odustajanje od naftnih polja u Siriji, gdje se predviđa profit od 300 milijuna eura, a čija je procijenjena vrijednost 20 milijarda dolara.
HSS od vlade traži da prije nego što provede "takve maliciozne poteze" odgovori koji je to djelomični politički suverenitet koji će hrvatska država zadržati nakon ulaska u EU ako već sada mora slijediti takve - za Hrvatsku samoubilačke poteze kao što su sankcije EU-a prema Siriji, i to unatoč činjenici da švicarske pa i francuske kompanije uvoze i trguju čak i naftom iz Irana unatoč dugogodišnjim sankcijama.
Podsjetimo, Vlada RH podržala je rezoluciju EU i uvela sankcije Siriji - odlukom hrvatske Vlade od 23.veljače, zabranjuje se nabava, uvoz ili prijenos sirove nafte ili naftnih derivata iz Sirije.
Također, zabranjuje se prodaja, nabava, prijenos i izvoz opreme i tehnologije za naftnu industriju i industrije prirodnog plina u Siriji.
Premijer Milanović pozvao je INU da se povuče iz Sirije, sve dok se ponovno ne uspostave demokratski standardi i dok se ne procesuiraju svi zločinci, a ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić rekla je da se iz Sirije povlači sve što može pomoći represivnom aparatu i ubijanju ljudi.
Potpredsjednik Vlade Radimir Čačić tom prilikom je izjavio iako posao u Siriji INA-i donosi gotovo svu dobit, obzirom na proces ulaska u EU, dužni smo poštovati ove standarde, te nazvao to "višom silom".
"Za sirijsku stranu hrvatska naftna kompanija Ina već je stvar prošlosti", kazao je za Večernji list predsjednik saveza privredne komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva Mohamed al-Kshto te istaknuo da je Sirija pri samom kraju pregovora s kineskom naftnom kompanijom CNPC i ruskom naftnom kompanijom Tatneft koje bi trebale nastaviti rad gdje je stala Ina prije nego što je napustila zemlju.
"Samo su otišli, a Sirija ne može prihvatiti nikakve ucjene. Na žalost, Ina je ovaj put odigrala na jako krivu kartu vjerujući da će pasti režim Bashara al-Assada", objasnio je Al-Kshto naglasivši da Sirijci "nikada više neće pružiti ruku onima koji su im okrenuli leđa, i to u trenucima kada im je najteže, a, na žalost, i Ina je među njima".
Na upit znači li to da se Ina više nikada neće vratiti u Siriju, predsjednik saveza privredne komore Sirije odgovorio je:
"Sve sam vam rekao pa sami procijenite!"
Obustavom proizvodnje u Siriji INA dnevno gubi 2,42 milijuna dolara (13,44 milijuna kuna).
Polovina dobiti INA-e je dobit države i građana.
foto: Inina naftna polja u Siriji
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.