Idu poruke na raketni pogon: SAD napada iranske snage u Siriji, iranske udaraju na američke baze u Siriji i Iraku - kreće li ogromna paljba preko cijelog Bliskog istoka u trenutku kad izraelska vojska nahrupi u Pojas Gaze?
Iz američkog Pentagona potvrdili su kako su njihove snage u Siriji gađale dvije lokacije. Tvrdi se da su to bile lokacije kojima je upravljala iranska Revolucionarna garda zajedno sa skupinama koje podupire Iran. Do napada je došlo, kako tvrdi Pentagon, nakon niza raketnih napada i napada dronovima na američke vojne baze u Iraku i Siriji.
Jasno, američke baze u Iraku i Siriji ovdje se spominju u istom kontekstu, no upravo kontekst je vrlo drugačiji. I dok SAD ima određene sporazume s iračkim vlastima na temelju djelovanja tzv. anti-ISIL koalicije, SAD nema baš nikakvo odobrenje od sirijskih vlasti za operiranje bilo kakvih vojnih baza na suverenom teritoriju Sirije. Oni koji pak imaju odobrenje od Damaska su Iran i Rusija. Dakle, iranska vojna prisutnost, ako je zaista tamo, tamo je legitimno. Američka vojna prisutnost je pak potpuno ilegalna prema baš svakoj interpretaciji međunarodnog zakona. Povrh toga SAD, kako i sami sad potvrđuju, iz pozicije svog ilegalnog boravka u Siriji gađaju ciljeve koji su tamo legitimni.
Iz perspektive međunarodnog prava to je kao da recimo Kina gađa američku vojsku na prostoru Južne Koreje. U prijevodu - SAD u slučaju Sirije potpuno negira međunarodno pravo i vodi se isključivo pravom sirove sile. Čak ni njihova jednostrana tvrdnja da zbog od strane njih izrečenih tvrdnji sirijski predsjednik Bashar al-Assad nije "legitimni vladar" Sirije polako pada u vodu jer isti je ponovno prihvaćen i od strane Arapske liga (koja ga je nekoć pokušavala srušiti s vlasti).
Toliko o pravnom aspektu, a sad pogledajmo geopolitički jer isti je dosta važan. Naime, ovo nije "jedan od" napada u Siriji, kakve SAD zapravo izvodi već godinama, ovo je vojna akcija direktno odobrena od strane američkog predsjednika Joea Bidena. Je li to zaista bilo potrebno? Je li Biden baš morao odobravati te napade? Ne nužno, no to se učinilo iz očito nekih drugih razloga. Kojih? Da bi se poslala poruka. Kome? Svim akterima koji u ovom trenutku pomišljaju da bi se mogli u ovom ili onom kapacitetu uključiti u bitku protiv Izraela dok traje izraelski nemilosrdni napad na Pojas Gaze. Jasno, ta poruka se primarno šalje Iranu jer Iran je na neki način centar koji povezuje sve anti-izraelske snage, odnosno kako se oni nazivaju: osovina otpora.
SAD šalje poruku ravno osovini otpora, ali relativno oprezno, napadom u Siriji gdje ionako već godinama prakticiraju svoju samovolju (kao i Izrael koji je izveo na stotine napada na prostor Sirije). Washington se nije odlučio za neki napad "većeg rizika", a to bi bile potencijalne akcije na prostoru Iraka, možda u Libanonu, ili pak na sam Iran - jasno to je skliski teren prema radikalnim opcijama, no napad u Siriji bio je od svih možda najmanji i najviše u vidu poruke, a ne neke vojne eskalacije.
Je li SAD "prvi počeo"? Ovisi, gdje je početak? No, u ovoj rundi nije. Točno je da su prvo napadnute američke baze u Iraku i Siriji. Izvedeno je niz napada dronovima i raketama, a prema izvješću Pentagona "lakše je ozlijeđeno" 20-ak američkih vojnika. Dakako, ovakva izvješća valja uzeti s rezervom jer već smo imali ranije situacije gdje se ispostavilo da američka vojska poprilično zataškava prave magnitude napada na njihove baze. Primjerice, u iranskom raketnom napadu na američke baze u Iraku, što je bila osveta za američki atentat na iranskog generala Qassema Soleimanija, ozljede nisu bile baš "blage" iako ih se inicijalno također tako prikazivalo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.