Britanski The Daily Telegraph prenosi kako je došlo do prvih otvorenih nesuglasica između njemačke kancelarke Angele Merkel i Francois Hollandea - sve izvjesnijeg novog predsjednika Francuske, drugi krug predsjedničkih izbora u Francuskoj održati će se 6. svibnja.
"Njemačka ne može odlučivati za cijelu Europu", poručio je jučer Hollande i tim stavom očito želi još pojačati svoju poziciju "otklona" prema osovini Merkozy neposredno pred drugu rundu predsjedničkih izbora.
Vjerovati Hollandeu nekoliko dana pred predsjedničke izbore bi u najmanju ruku bilo naivno - on je itekako svjestan da velik broj glasača u Francuskoj shvaća da se nad njihovom državom također nadvio "bauk" mjera štednje, no također shvaćaju od kuda ta ideologija pristiže - više nije nikakva tajna da je Njemačka glavni zagovaratelj ove politike, dok je Nicolas Sarkozy više igrao ulogu snažnog izvršitelja na prostoru zapadne Europe.
Hollande je svjestan da, barem retorički, otklon ovim politikama može mu s lakoćom osigurati mandat predsjednika Francuske.
Pritom je nužno uzeti u obzir i polarizirano biračko tijelo - svi birači koji su ove godine u velikom broju dali svoj glas krajnjoj desnici (18%) i krajnjoj ljevici (11%) nisu to učinili iz pretjerano ideoloških razloga - makar će oba fronta danas tvrditi suprotno - već isključivo iz ideje da je možda jedino "radikalna" opcija sposobna zaustaviti apsolutnu intruziju "mjera štednje" i na francuski teritorij.
Francuzi su svjesni kojom brzinom se nagli pad životnog standarda proširio iz Grčke na Italiju, iz Portugala na Španjolsku itd. Također su svjesni da se u ovom gigantskom planu temeljito ruši svaki oblik socijalne države, a Francuska je - iz te perspektive - idealni idući kandidat.
Stoga, nakon predsjedničkih izbora koji će se održati slijedeće nedjelje, relativno brzo će se znati koje su stvarne ambicije Francois Hollandea i njegovog programa. Prejudiciranje, baš kao i slijepo vjerovanje, podjednako je naivan stav. Možda je Francuska zaista spremna na neku vrstu otpora Berlina, no to ne znači da će se situacija nužno popraviti za običnog stanovnika. Velika Britanija je već odlučila da neće sudjelovati u "fiskalnom paktu" kojeg nastoji pod svaku cijenu progurati Angela Merkel, no to ne znači da zbog toga stanovnici Britanije žive imalo bolje - štoviše, aktualno stanje u Britaniji daleko je gore od onoga kakvim se predstavlja.
Masovno siromaštvo, nezaposlenost i drugi elementi mogli bi prvo dovesti do masovne pobune stanovništva upravo u Britaniji. Isto vrijedi i za Francusku, čak i da je Hollande spreman na otpor Njemačkoj, to za Francuze možda neće donijeti ništa dobroga.
Nije isključeno da u današnjoj Francuskoj postoje određene političke sile koje itekako shvaćaju da Berlin upravlja s daleko više moći no Pariz - politika Hollandea stoga bi mogla biti pokušaj uspostavljanja regionalnog rivalstva za dominaciju nad Europom. Takav scenarij mogao bi u konačnici biti još i teži po obične francuske građane.
Drugim riječima, stvaraju se "slojevi" otpora otporu - "fiskalni pakt" samo je jedan u nizu. U nekim državama, kao što je Italija i Grčka, na vlast su nedemokratskim putem dovedeni premijeri koji direktno dolaze iz redova financijske elite - u konkretnim slučajevima radi se o bivšim zaposlenicima Goldman Sachsa. Naravno, i u Grčkoj i Italiji će se uskoro održati "demokratski" izbori, a aktualni namještenici koji trenutačno obnašaju dužnosti premijera skliznuti će natrag u bespuća financijske elite - ali tek nakon što su donijeli niz anti-radničkih reformi koje će ostati permanentno na snazi.
Protiv spomenutih Merkel nema što loše za reći, štoviše - u nekoliko navrata istaknula je Marija Montija kao odličnog državnika na kojeg bi se trebala ugledati cijela Europa.
Tenzije na relaciji Merkel - Hollande možda i jesu igrokaz, a možda su i stvarnost. No, jedna stvar je sigurna - i Merkel i Hollande, i svi između, samo su akteri dnevne politike, tj. one koja se razvlači po naslovnicama, pravu vlast nad Europom i njenom politikom imaju primarno financijske sile - MMF, Europska Centralna Banka i Europska Komisija.
Izvori/reference:
France's Francois Hollande and Germany's Angela Merkel clash over euro austerity pact
http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9232472/Frances-Francois-Hollande-and-Germanys-Angela-Merkel-clash-over-euro-austerity-pact.html
Merkel tells Hollande fiscal pact is not renegotiable
http://www.dw.de/dw/article/0,,15915412,00.html
Angela Merkel and François Hollande on collision course over EU finances
http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/27/angela-merkel-francois-hollande-fiscal-pact?newsfeed=true
Merkel joins calls to spur growth by boosting EIB
http://www.france24.com/en/20120428-merkel-calls-spur-growth-boosting-eu-lending-european-investment-bank-eib-structural-funds-austerity
Hollande and Merkel clash looms over eurozone austerity
http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/27/francois-hollande-angela-merkel-clash-eurozone?newsfeed=true
Hollande Criticism Shows He Doesn't Get It, Merkel Ally Says
http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/g/a/2012/04/27/bloomberg_articlesM33QI26JIJV601-M34WA.DTL
Hollande plans for EU growth
http://www.skynews.com.au/politics/article.aspx?id=743564&vId=
Hollande plans for EU growth wins support
http://www.news24.com/World/News/Hollande-plans-for-EU-growth-wins-support-20120425
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.