Update: 29.01:00:07
Telefonski razgovor Vladimira Putina i Donalda Trumpa bio je poslovan i protekao je u pozitivnom tonu, priopćeno je kasno sinoć iz Kremlja. U neobično opširnom priopćenju objavljenom dva sata nakon razgovora, Moskva je navela da su se sugovornici dogovorili da svojim timovima nalože da analiziraju mjesta i datume za njihov prvi izravni susret.
Kako je naglašeno u priopćenju Kremlja, prioritet je zajednička borba protiv međunarodnog terorizma. Predsjednici su pozvali na stvaranje stvarne koordinacije akcija SAD-a i Rusije u cilju uništenja ISIL-a i drugih terorističkih skupina u Siriji.
Trump je, kako se navodi, zamolio ruskog predsjednika da prenese svom narodu njegove želje za srećom i prosperitetom, istaknuvši da se građani SAD-a prema simpatijama odnose prema ruskom narodu. Putin je uzvratio na isti način i podsjetio da su SAD i Rusija bili saveznici u dva svjetska rata, te da su njihovi odnosi stariji od 200 godina, te da Rusija danas smatra SAD važnim partnerom u borbi protiv terorizma.
Temeljno su Trump i Putin razgovarali o aktualnim međunarodnim pitanjima, uključujući i situaciju na Bliskom istoku, arapsko-izraelski sukob, o sferi strateške stabilnosti i neširenju, situaciji oko iranskog nuklearnog programa i Korejskog poluotoka. Također, dotakli su se glavnih aspekata krize u Ukrajini. Dogovoreno je da se uspostavi partnerska suradnja u svim ovim i drugim područjima.
Tijekom razgovora, obje strane su pokazale sklonost da aktivno rade zajedno na stabilizaciji i razvoju rusko-američke suradnje na konstruktivnoj, ravnopravnoj i obostrano korisnoj osnovi.
To naglašava važnost obnove obostrano korisne trgovine i ekonomskih odnosa između poslovnih zajednica dviju zemalja, što bi moglo dodatno potaknuti progresivni i stabilan razvoj bilateralnih odnosa.
Telefonski razgovor Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom je započeo na vrijeme (18 CET), o čemu je javnost obavijestio glasnogovornik Bijele kuće Sean Spicer. On je istaknuo da je prije toga Trump razgovarao 45 minuta s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, te da je poziv Putinu treći od pet koje je planirao za danas. Najprije je razgovarao s japanskim premijerom Shinzo Abeom, a za kasnije je dogovoren razgovor s francuskim predsjednikom Francois Hollandeom, te s australijskim premijerom Malcolm Turnbullom.
Dakle, razgovor s Putinom je upao u sredinu Trumpovog rasporeda. Koliko god da je Trumpu razgovor s njemačkom kancelarkom mogao biti zanimljiv, on ga je morao prekinuti u vrijeme kada je kod njega bilo podne, a u Moskvi 20 sati. Ako je Abea pozvao u osam, u Japanu je tada bilo 22. Pozabavimo se još malo vremenskim zonama. Kada je u Moskvi bilo 20 sati, u Berlinu je bilo 18. Zar nije po logici računanja vremena, Trump trebao najprije pozvati Putina, pa onda Merkel?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.